Jak si užít víkend v Tokiu

08.10. 2013 • Cestování 2996x

Jestliže už máte procestovanou Evropu křížem krážem a chystáte se někam opět vyjet, nebo máte raději exotičtější místa, pak už určitě přemýšlíte, jaká destinace by mohla být právě pro vás ta pravá. A což takhle japonská metropole Tokio? Jedná se o jedno z nejmodernějších měst na celém světě. Cesta do Japonska sice není z nejlevnějších, ale za ten zážitek to určitě stojí. Tokio v sobě snoubí exotickou japonskou kulturu a západní životní styl. Pokud se rozhodnete do Tokia vypravit na víkend, tak pro vás máme několik tipů, jak si ho parádně užít. Samozřejmě u každého záleží na jeho zájmech a prioritách. Pohodlně se tedy usaďte a přečtěte si několik následujících odstavců, kde se dozvíte zajímavé informace o hlavním městě Japonska.

Jak se dostat do Tokia

Pro obyvatele střední Evropy, který se chystá na víkend do Tokia, v podstatě existuje jediný rozumný způsob cestování, jímž je letadlo. Ostatní způsoby se v případě víkendového pobytu v Tokiu prostě nemohou vyplatit, protože cestovatel by strávil mnohem více času v dopravním prostředku, než kolik by ho výsledně prožil v Tokiu. Letenka do Tokia sice není úplně levnou záležitostí, ale s tím se při samotné cestě do japonské metropole musí trochu počítat. Některé společnosti samozřejmě nabízejí slevové akce, takže se vyplatí porozhlédnout se po internetu, jaká nabídka je zrovna aktuální a jestli by se jí nedalo využít na plánovanou víkendovou cestu do Tokia.

Jak cestovat v Tokiu

Při pobytu v Tokiu se jistě budete chtít někam přepravit a k tomu slouží poměrně rozsáhlá síť hromadné městské dopravy. A v případě Tokia je slovo hromadná opravdu na místě. Denně se totiž přepravuje ohromný počet lidí a soupravy vlaků či metra bývají narvané k prasknutí. Dokonce existují speciální pomocníci v metru, kteří se snaží lidi nacpat do soupravy a urychlit tím nástup do metra. Pomocníci hrubou silou natlačí pasažéry do vagónů a ti se následně tísní uvnitř. V tokijském metru se setkáte také s největším a nejrušnějším nádražím na celé Zeměkouli, kterým je stanice Šindžuku. Pro zajímavost, Šinžuku má 36 nástupišť. V tokijském metru jezdí třináct linek a najdeme v nich přibližně tři sta stanic. Vzhledem k přeplněnosti metra a nutnosti nacpávat násilím cestující do vagónů existují i speciální růžové vagóny, které jsou vyhrazené pouze pro osoby ženského pohlaví. Ženy si v přeplněném metru totiž často stěžovaly na osahávání. Z toho důvodu také někteří japonští muži jezdí v hromadné dopravě s rukama nad hlavou, aby je nikdo nemohl z osahávání spolucestujících nařknout. A když už jsme byli u čtvrti Šindžuku, tak musíme konstatovat, že se zde nachází také tokijská radnice, což znamená, že Šinžuku je v podstatě hlavním městem prefektury Tokio. A nejen dopravní prostředky jsou přecpané, ale i ostatní prostory v Tokiu zrovna nezejí prázdnotou. Hustota zalidnění města je více než sedmnáct tisíc lidí na jeden kilometr čtvereční, což je jen těžko uvěřitelné, ale skutečné, číslo.

Historie Tokia

Tokio má za sebou také poměrně pohnutý osud, když bylo dvakrát málem úplně zdevastováno. Dne 1. září 1923 se do dějin města zapsalo jedno z nejničivějších zemětřesení v historii. Otřesy země trvaly sice jen asi necelých deset minut, nicméně zůstala po nich ohromná zkáza. Zabito bylo přibližně sto čtyřicet tisíc lidí a samotné město bylo téměř srovnáno se zemí. Po zemětřesení ještě k dovršení všeho následovala vlna tsunami, která byla místy vysoká až třináct metrů. Další pohroma pro město přišla během druhé světové války. Japonsko stálo proti Spojencům a bylo bombardováno. Bombardování proběhlo 9. a 10. března 1945, kdy Spojené státy na Tokio vyslaly 333 letounů Boeing B-29 Superfortress a 1655 tun napalmu, kvůli čemuž zemřelo na sto tisíc obyvatel města. Škody sice byly vždy poměrně rozsáhlé, nicméně město se z nich dokázalo relativně rychle vzpamatovat a začalo opět růst. V březnu 1995 proběhl ještě teroristický útok japonské sekty Óm šinrikjó na tokijské metro za pomoci nervového plynu sarinu.

Čtvrť Ginza je vyhlášenou obchodní tepnou města a také se jedná o jednu z nejdražších oblastí na celé planetě. Nachází se zde celá řada firem, ale platit nájem si zde nemůže dovolit jen tak každý, protože se jedná o opravdu horentní sumy. Kromě těchto firemních sídel zde panuje také čilý obchodní ruch. Lidé sem jezdí za velkými a luxusními nákupy. Za kabelku zde můžete utratit statisíce a za šperky dokonce milióny. Ty nejhonosnější obchody s oblečením poslední módy se nachází právě ve čtvrti Ginza. Dále se vyplatí navštívit knihkupeckou čtvrť Džinbočó, rybí trh Cukidži nebo Akihabaru, kde se prodává levná elektronika a software. Z politického hlediska jsou významné čtvrti Hibija a Marunouči. 

Tokijská věž

V Tokiu se také nachází poměrně vysoké budovy, které patří obecně k těm nejvyšším na světě. Tokijská věž měří 333,3 metrů a do roku 2012 byla nejvyšší stavbou v celém Japonsku. Tokijská věž vznikla již v roce 1958 a její inspirací byla údajně francouzská Eiffelova věž. Konstrukce Tokijské věže má ovšem úplně jiné zbarvení, než její pařížský vzor. Tokijská věž je v souladu s předpisy o letecké bezpečnosti natřená oranžovou a bílou barvou. Tokijská věž dříve sloužila jako televizní věž, ale s nárůstem počtu výškových budov ve městě nastaly potíže s přenosem signálu a z toho důvodu se rozhodlo o vybudování nové televizní věže. Ta nese název Tokio Sky Tree a trčí do výšky 634 metrů, což z ní dělá druhou nejvyšší stavbu na celé planetě. Zajímavou budovou je také Tokijský městský úřad, který projektoval Tangem Kenzó a stal se výraznou městskou dominantou. Ve čtvrti Dógenzaka se dá v úzkých uličkách najít mnoho nočních klubů, barů i hodinových hotelů.

Císařský palác

Ale nejen moderní budovy a nákupy zaujmou návštěvníky Tokia. Bohužel jich není tolik, protože dvě nešťastné události z minulosti řadu historických památek zničily. K těm přeživším patří císařský palác, který ovšem také musel být důkladně rekonstruován v šedesátých letech minulého století, protože byl během druhé světové války značně poškozen. Ovšem dovnitř císařského paláce se obyčejný člověk může podívat pouze dvakrát do roka. Jednou během císařových narozenin a podruhé na Nový rok. To samozřejmě ovlivňuje počet lidí, kteří se do císařského paláce chtějí dostat. V okolí paláce se nachází také významný kamenný dvouobloukový most Nidžúbaši postavený v roce 1888. 

Ueno - zoologická zahrada v Tokiu

Jednou z nejlepších zoologických zahrad na celém světě najdeme také zrovna v Tokiu. Jedná se o zoo s názvem Ueno a prošla si poměrně těžkým vývojem. Pravděpodobně nejhorší období se událo za druhé světové války, kdy japonské armádní velení dostalo strach z možného bombardování zoologické zahrady a následného útěku nebezpečných zvířat, takže dalo pokyn pracovníkům zoo, aby zvířata usmrtili. Rozkaz byl proveden v roce 1942 a část zvířat byla otrávena a další část zvířat byla vyhladověna. Do dnešních časů tuto tragickou etapu dějin připomíná památník. To je ovšem historie a zoologické zahradě Ueno se podařilo ožít. V současné době patří k nejlepším na světě a chová vzácné gorily nížinné či sumaterské tygry. 

Na severu Tokia se nachází chrám Sendsódži, který se považuje za ten nejposvátnější v celém městě. Každý den do něj zamíří tisíce věřících, kteří zde provádějí tradiční obřady. V centru města stojí za navštívení Gotóovo muzeum umění, Muzeum japonských lidových řemesel nebo čtvrť proslavená zápasy sumó Rjógoku. Právě zde se také nachází Národní stadión sumó, kde se odehrála celá řada napínavých zápasů bojovníků těžké váhy. Ve stadiónu je k vidění i Muzeum sumó, kde jsou také vyobrazeny podobizny všech velmistrů tradičního japonského sportu, jakým sumó dozajista je. Tokio se také stalo pořadatelem letních olympijských her v roce 1964 a z československého pohledu patřily tyto hry k nejúspěšnějším. V roce 2020 se v Tokiu uskuteční další letní olympijské hry.

Tokio se rozkládá na břehu řeky Sumida, takže tam se mohou podívat zase milovníci přírodních scenérií. Město leží na ostrově Honšú v regionu Kantó a jeho břehy omývají vody Tokijského zálivu. Z historického pohledu za sebou Tokio nemá zase tak dlouhou cestu, protože bylo nejprve malou rybářskou vesničkou, která se až v závěru šestnáctého století přeměnila na mocenské sídlo šógunů. Název Tokio město obdrželo až v devatenáctém století, kdy se také stalo hlavním městem Japonska. Do té doby město neslo název Edo. Nejrozsáhlejší zelenou plochu v celém městě představuje park Ueno, kde stojí množství chrámů, svatyní a muzeí. V případě víkendového pobytu v Tokiu ovšem musíte počítat spíše s přeplněným parkem, protože si tam místní chtějí užít volné chvilky v přírodě. V parku se nachází Tokijské národní muzeum, jež se skládá ze čtyř budov a uchovává velkou sbírku japonského umění a archeologických nálezů. Vidět se zde dají také cenné předměty z celé Asie. V okolí se nachází posvátná hora Fudži, což je úplně nejvyšší hora celého Japonska.

Ve městě sice žije opravdu velké množství obyvatel, nicméně Tokio je považováno i přesto za jedno z nejbezpečnějších měst na celém světě. Pravděpodobně na to má vliv tvrdá japonská výchova, díky níž mají místní obyvatelé určité morální hranice. Japonskou měnou je yen. Víkendový pobyt v Tokiu se určitě vyplatí, i když za tak krátkou dobu se nedá město prohlédnout celé, nicméně alespoň ta nejzajímavější místa se navštívit dají. Cestou do japonské metropole rozhodně neprohloupíte. "Země vycházejícího slunce" má rozhodně pro turisty co nabídnout a Tokio hraje prim.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Cestování'
Tipy na jiné články