Jak strávit víkend v Dublinu

24.10. 2013 • Cestování 3191x

Hlavní město zeleného státu Irska. Město, které v posledních dvou desítkách let se změnilo doslova k nepoznání, právě díky evropských fondům, dotacím a také přílivu turistů. Ještě totiž nedávno byl Dublin městem, s poměrně malou návštěvností, na což reagovala vláda tím, že nechala udělat plány a zažádala o dotace. Do té doby byl Dublin vyhledáván milovníky staré architektury, romantiky a příznivce přírodních krás.

Jak se do Dublinu dopravit

I přes to, že se takovým rychlým způsobem rozrostl, jako snad žádné jiné město v moderních dějinách, zachovává si svůj kulturně romantický ráz. Cesta tam není problém. Z České republiky je nevhodnější zvolit leteckou dopravu, protože nízkonákladové letecké společnosti jsou schopny vás dopravit za opravu bezkonkurenční ceny. V žádném případě neuvažujte o možnosti jet vlakem nebo autobusem, protože tak strávíte dva, nebo i tři dny na cestě jenom v jednom směru a navíc cena bude stejná, ne-li dražší. Do Dublinu se dají letenky sehnat okolo dvanácti set korun a to i zpáteční (také záleží na období, slevě a společnosti).

První chvilky v Dublinu

Abyste se dostali do centra, je nutné u sebe mít dvě eura na osobu a nastoupit do přímého autobusu. Pokud budete vybírat ubytování, vždy volte v centru, protože tak ušetříte čas, ale i množství peněz. Naštěstí i v centru se dá sehnat poměrně levné ubytování, a ve srovnání s jinými městskými částmi není až tak horentní. Vysoké jsou ceny za městskou hromadnou dopravu. Bohužel v tomto není Dublin zrovna vyspělým městem. Linek tramvají i autobusu není tolik, takže pokud se chcete svést, čeká vás cestování v přeplněném dopravním prostředku a ještě k tomu zaplatíte velkou částku. Proto je vhodné zvolit ubytování právě v centru a po starém městě chodit pěšky.

Jídlo a pití

Jestliže čekáte od návštěvy Dublinu výlet, který vás moc stát nebude, pak jste na omylu a asi budete hodně překvapeni, až uvidíte ceny v restauracích. Záleží na vás, jak jste zvyklí – někdo si bere zásoby z domu, jiní jsou ochotni za drahé jídlo platit, protože chtějí ochutnat místní speciality, nicméně nezaškodí mít u sebe nějako drobnou svačinku – tyčinku apod.

Jak dlouho se zdržet v Dublinu

Na poznání města Dublin bohatě postačí jeden víkend. Je zbytečné se jezdit na delší dovolené, a to jedině v případě, že hodláte procestovat nejen hlavní město, ale i Irsko. V takovém případě zvolte pronájem osobního vozu a z Dublinu pak vyjeďte do okolí podle sebe. Linky autobusů jsou tam drahé a nepřesné. Cestováním hromadnou dopravou byste tak strávili spoustu času a navíc věčné čekání by vám přestalo bavit.

Whiskey

Dost otázek panuje nad tím, jestli se „whiskey“ píše správně s „e“ nebo bez. Pro chytráky, které tvrdí, že určitě bez „e“ anebo jejich odpůrce, kteří nedají na „e“ dopustit, je nutné uvést, že obě dvě varianty jsou správně, důležitá je v tomto ohledu informace, zda jde o irskou, nebo skotskou „whiskey“. Správně je totiž irská whiskey a skotská whisky, kdežto špatně je irská whisky a skotská whiskey.

Bary a kluby

No a pokud už téma padlo na tento slavný, irský nápoj, je nutné se v Dublinu vydat i na exkurzi do slavných míst, kde se whiskey již po léta vyrábí. Jenže nebude to tak jednoduché – v Jamesonu si průvodce vybírá své návštěvníky mezi zúčastněnými. Pokud nebudete vybráni, musíte se smířit s tím, že pravou irskou whiskey ochutnáte alespoň v baru. Whiskey je zde tolik běžná, že se dokonce po jednom baru jmenuje celá městská čtvrť – Temple Bar. Zde jsou vyhlášené kluby a bary, kde je vstup limitován minimálním věkem jednadvaceti let a pozor, při vstupu po vás budou chtít doklad totožnosti.

Bez laviček i bez WC

Důležitou informací je i to, že centrum Dublinu není moc laviček, respektive nejsou téměř žádné. Je to tím, že se jich vedení města zbavilo z toho důvodu, aby na nich nepřespávali obyvatelé, jež se vracení v noci v potroušeném stavu z barů. Také hledání veřejných toalet je běh na dlouhou trať. V Dublinu je mnoho není, využijte proto toalety v restauracích nebo kavárnách, kde si i posedíte a naplánujete další cestu po tomto zeleném městě.

Počasí

Počasí v Dublinu má jednu velkou výhodu – je tam po většinu času velice příjemně. Zimy jsou mírné, žedné kruté mrazy a v létě vás rozhodně žádný nepříjemný den s vysokou teplotou a dusnem nečeká. Často sice bývá zamračeno, ale pokud jsou srážky, pak jemné a obvykle se rychle přeženou.

Památky v Dublinu

Dublin Castle

Dominantou romantického města je Dublinský hrad, jehož počátky se datují do třináctého století. Tehdy byl postaven na obranu města, jenže v minulosti byl poničen mohutným požárem a z původního hradu se dochovala jenom část. Současnou podobu dostal až osmnáctém století a nyní je sídlem vlády.

Spire od Dublin

Při prohlídce města rozhodně neminete Spireo f Dublin, což je celých sto dvacet metrů vysoký ocelový sloup, který stojí na ulici O‘ Connell. Je velice úzký a na svém místě stojí od roku 2003. Svoji extravagancí zasáhl výrazně do vzhledu rušené ulice.

Trinity College

Dnešní sídlo dublinské a vůbec irské nejvýznamnější univerzity, byl původně klášter, postaven v šestnáctém století. Obrovský komplex budov stojí za prohlídku, vzhledem k tomu, že je zde přehlídka nádherné staro-irské architektury.

Hapenny Bridge

Most, který byl původně pojmenován Wellingtnův most, přes řeku Liffey, získal své nové jméno právě kvůli mýtnému, které museli lidé, pokud chtěli projít, platit. Postaven byl již v devatenáctém století a mýtné bylo vybírání ještě na začátku dvacátého století. Na mapě města ho budete hledat velice stěží, protože oficiální jméno zní Liffey Bridge, podle řeky a byl prvním mostem přes ni. Velice romantické místo, zejména v noci, kdy je osvětlen a vypadá skvostně.

Chris Church

Jde o katedrálu, která stojí v přímém srdci města Dublin. Katedrála se tyčí na místě, kde stál původně kostel, který tu již v jedenáctém století vystavěli Vikingové. Z původního kostela se nezachovalo téměř nic, ale současné katedrála tvoří dominantu celého svého okolí. Rozhodně stojí za to, si ji prohlédnout i ze vnitř. Nádherný novogotický sloh, s přídavky romantické staro-irské kultury. Jestli chcete typický obrázek z Dublinu, neváhejte se před katedrálou fotoaparátem zvěčnit.

Katedrála svatého Patrika

Svatý Patrik je patronem celého Irska. V den jeho svátku je svátek v celé zemi a katedrála svatého Patrika, je tudíž nejvýznamnější stavbou v celém Dublinu. Byla vystavena ve dvanáctém století a její podoba se dochovala přes dlouhá léta, až v nedávných letech byla opravena a díky tomu stoupla v oblíbenosti navštěvovaných míst. Navíc je u katedrály úžasný park, kde se často setkávají milenci, ale i básníci a další umělci, jež potřebují relaxovat a načerpat nové síly. Vstupné vás vyjde na pět eur na dospělou osobu a uvnitř katedrály je popis – průvodcovský leták v několika jazycích a nechybí ani čeština.

Kilmain Gaol

Kdo má rád dějiny, jistě by neměl minout Kilmainham Gaol, objekt, který byl dříve věznicí, a konaly se tam veřejné popravy. Neznámější popravou byla ta roku 1916, kdy bylo popraveno čtrnáct vůdců povstání. Dnes je to národní památník, jež byl vystaven až v druhé polovině osmnáctého století.

Národní muzeum

Dublin je skutečnou perlou s nádhernou přírodou a kouzelným okolím. Jistě stojí za návštěvu i Národní muzeum, kde si prohlédnete nejen historii, ale i kulturu Irska. Dozvíte se tak mnohé informace i Irech, jejich přesvědčení i zvyky. Zajímavostí také je, že vstup je zdarma, jen je nutné se předem domluvit s průvodcem na prohlídce.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Cestování'
Tipy na jiné články