Z čeho se šijí plavky?

16.06. 2017 • Volný čas 3725x

I když jsou plavky jenom titěrným kouskem oblečení, lidově řečeno dostávají „pěkně zabrat“. Je potřeba, aby byly vyrobeny z kvalitní plavkoviny, která odolá působení chlóru a mořské soli, opalovacích přípravků, slunečnímu záření a v neposlední řadě písku. K tomu všemu je vystavujeme neustálému namáčení a vysoušení. Pokud se tedy po každé letní sezóně nebo ještě hůř, po každé dovolené, nechcete se svým novým kouskem loučit, investujte do kvalitních plavek z odolných materiálů.

Jaké jsou hlavní požadavky na kvalitní plavky? Musí být elastické, aby dokonale přilnuly k tělu, odolné vůči působení všech výše zmíněných nástrah a rezistentní vůči střídání teplot. Znáte to – bazén, vířivka, tobogán, bazén, sauna atd.

Ideální jsou tyto druhy materiálů a jejich kombinace (např. polyester s příměsí elastanu):

Elastan

Elastan je elastický polyuretan, který má vlastnosti jako gumička (příze se dá oproti původní délce natáhnout 3 až 7krát). Jak už napovídá sám název, jde o velmi elastické vlákno, které se často přidává jako příměs do látek v kombinaci s bavlnou, polyesterem, hedvábím atd. Materiál je také vysoce odolný vůči mořské soli a světlu, vyrábí se z něj punčochové zboží, plavky, manžety, sportovní oblečení. Nejrozšířenějšími obchodními názvy jsou Lycra® (DuPont), Spandex® (DuPont) a Dorlastan® (Bayer).

Polyamid

Výchozím materiálem pro vznik polyamidových vláken je ropa. Patří k nim známý nylon a silon. Charakteristickými vlastnostmi jsou lehkost, velká pružnost, odolnost vůči oděru, pevnost, nenáročnost na údržbu. Jsou součástí především oděvního průmyslu (punčochové zboží, plavky, sportovní oděvy), technických odvětví (lana, sítě, filtry) a vyrábějí se z nich podlahoviny.

Polyester

Výchozím materiálem pro vznik polyesterových vláken je ropa. Materiál je rezistentní vůči světlu, povětrnostním podmínkám a mikroorganizmům, rychle se suší. Tkaniny ze směsí s polyesterem jsou lehčí, méně mačkavé, pevnější a trvanlivější. Z polyesterových vláken je např. umělé hedvábí, satén, mikrovlákna atd.

Rayon

Rayon patří k regenerovaným celulózovým vláknům, je tedy částečně přírodního původu. Vlákno dokáže napodobit materiály jako hedvábí, vlna, len, bavlna; je jemné, lesklé, měkké, pohodlné a má výborné absorpční vlastnosti. Do skupiny vláken s názvem Rayon řadíme i Modal nebo Tencel.

Ať už si pro svou dovolenou při moři vyberete dvoudílné či jednodílné plavky, vybírejte pečlivě. Investice do kvalitního materiálu se Vám stokrát vrátí.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Volný čas'
Tipy na jiné články