Jak se zbavit prachu v bytě

15.10. 2013 • Bydlení 12252x

Není snad nikdo, kdo má rád prach. Jenže i když je nevítaným návštěvníkem, máme ho doma všichni. Někdo méně, jiný více. Záleží nejen na pravidelném úklidu a péči o svoji domácnost, ale i na tom, co doma máme.

Proč je nutné se prachu zbavit?

Je to špína. Silná vrstva prachu, pokud si setřete vlhkým hadrem, tak je jak prostě jedna velká špína, která je navíc nepříjemná na dýchání. V dnešní době lidé často trpí na nemoci s dýchací soustavou, jako jsou různé alergie, astma apod. přítomnost prachu nemoci nijak neulehčuje, ba právě naopak, je ještě horší. Poletující částečky prachu jsou běžnou součástí vzduchu, ty, které nevdechne, se usazují a opět víří, nebo vytvoří silnou vrstvu, která je viditelná, a na její odstranění fungují nejlépe určené prostředky proti prachu.

Prachu se nikdy nemůžeme zcela zbavit. Je tvořen miniaturními částečky odumřelých buněk lidské kůže, také zvířat, nebo nepatrných částí předmětů a věcí. Ty se shlukují a usazují. My pak zběsile pobíháme po bytě a snažíme se těchto částic zbavit. Jenže kolikrát toto odstraňování připomíná boj s větrnými mlýny. Jen co se na jedné straně prach setře a vrhneme se na druhou, zpět abychom opět nepříjemný prach stírali.

Sbírka, nesbírka

Důvodem je zejména přítomnost sousty předmětů. Proto se zbavte, čeho můžete. Veškerých nepotřebných porcelánových sad, váz a hlavně sošek. Jen si připomeňte, kolik času vám zabere stírání prachu z těchto předmětů. Ano, je to možná pěkná vzpomínka, ale mít v obývacím pokoji skleněnou polici přeplněnou samými soškami není ani praktické a ani hezké. Jestli se pro vás těžké se jich vzdát, tak prostě a jednoduše je zabalte do papíru, vložte do krabice a uložte do sklepa, nebo na půdu. Není nutné mít vystavené nádobí. Buď je používáte, nebo ne. Prázdná místa zaplňte jedinou vázou na jednu polici, která je praktická, až dostanete květiny.

Vůbec se zbavte všech možných dekorací, zejména těch „propracovaných“. K zvelebení bytu postačí jednoduchá a hladká aroma lampa, nějaká ta svíčka, váza. Bude to vypadat hezky, a na úklid teď budete potřebovat mnohem méně času.

Čím méně věcí, tím méně míst, kde se prach může usazovat. Nemusíte se bát, že nyní váš byt bude prázdný. S tím vám pomohou barvy. Stěny nechte vymalovat barevně, zvolte několik příjemných a pro místnost vhodných barev, které interiér náramně rozjasní.

Koberce jsou výtečnými pracho-lapači. Pokud možno, zbavte se jich a místo nich položte na zem jinou, snadno omyvatelnou krytinu, jako PVC, plovoucí podlahu apod. lépe se vám bude uklízet a poté bude interiér krásně cítit čistotou a svěžestí. No a pokud se zbavíte koberců, zabijete hned dvě mouchy jednou ranou. Nebude nutné používat vysavač, takže pokud se vám porouchá a na nový zrovna nemáte, není nutné je kupovat. Smetí zametete smetáčkem a podlahu setřete vlhkým hadrem.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bydlení'
Tipy na jiné články