Jak se po hádce usmířit s partnerem

01.09. 2014 • Rodina 4291x

Stalo se vám, že jste se skutečně hodně pohádali…můžete se přirovnat k „Válce Roseových“? Byla to spousta křiku a nadávek? Hádky už bohužel takto probíhají a nebývají ničím příjemným. Proto dojde-li už k hádce, je důležité na ni zapomenout, jak nejrychleji to jde, uklidnit atmosféru a snažit se usmířit a odpustit si navzájem. Ve finále je právě usmiřování na každé hádce tím nejkrásnějším.

Co je vlastně podstatou usmíření v hádce? Je to uznání hodnot vašeho partnera, snažte se vyjádřit svůj pocit, že je pro vás ten druhý důležitý a není jen samozřejmou součástí vašeho života.  Nikdo z vás se po usmíření nesmí cítit ukřivděný. Snažte se vždy si vše vysvětlit, vyjádřit své názory a na hádku co nejrychleji zapomenout. Řekneme si několik tipů, jak na takové usmíření.

Neuléhejte ke spánku, dokud jste naštvaní

Půjdete-li večer spát s pocitem naštvanosti a křivdy, moc si jistě neodpočinete. Nejspíš se vám stane, že celou noc budete myslet na to, co se stalo a váš spánek nebude vůbec kvalitní. Proto se snažte usmířit vždy ještě tentýž den, dřív než se uložíte ke spánku. V případě, že přeci jen je toho na oba dva moc, přejděte k variantě vychladnutí do druhého dne. To není vůbec na škodu, ovšem dohodněte se s vaším protějškem, že vše prodiskutujete a vyřešíte následující den. Do té doby budete mít dostatek času si vše promyslet.  V případě, že jste totiž rozčílení, mohou vaše emoce způsobit, že řeknete i něco, co byste nechtěli a to už bohužel nikdy nevrátíte zpět.

Nemůžete-li něco vyslovit, napište to

Neshody a vzájemné konflikty často vzniknou z úplných hloupostí a maličkostí. Velká spousta párů přizná, že se hádají většinou kvůli malým věcem a blbostem. Za vším však bývá nervozita, napětí a nahromaděný stres. Poté stačí už jen minimální impuls k tomu, aby hádka byla na světě. Jsme pouze lidské bytosti a mnozí z nás mají takovou povahu, s tím se nedá nic dělat. Mnohdy se také za malou záminkou může schovávat i velký, dlouho neřešený problém. Můžete zkusit vše lépe písemně zformulovat do dopisu. Tady ovšem upusťte od všech výčitek, buďte výstižní a věcní.

Stanovte si usmiřovací metody

Sledovali jste někdy seriál „Jak jsem poznal vaši matku“?  Zde jste si mohli všimnout pravidla, které měli Marshall a Lilly.  Dávali si od hádek vždy pauzu.  Může to znít vtipně, ale dává to smysl. Určitý čas od hádky je dobrý na to, abyste si uřídili myšlenky a mohli vše řešit s chladnou hlavou.

Naučte se přiznat svou chybu

Některým lidem dělá velký problém přiznat svou chybu.  Jedinci, kteří toto nedokážou, jsou si vědomi, že případnou hádku způsobili právě oni a že se jí snaží spíš vykompenzovat problém, který je trápí někde jinde. Mohou to být např. komplikace v zaměstnání, stres, nervozita nebo podrážděnost. V momentě, kdy se trochu uklidníte, snažte se o usmíření. Za své chyby se omluvte a partnerovi objasněte, z jakého důvodu nepříjemná situace nastala.

Přijměte nabízené usmíření

Nabízí-li vám partner usmíření, nemusíte mu samozřejmě ihned skočit okolo krku. Ovšem nesnažte se ho od sebe odhánět. V klidu mu vysvětlete, že např. potřebujete nejprve chvíli času pro sebe a usmíření přijměte.

Hádky před dětmi

Máte-li děti, snažte se je veškerých vašich hádek ušetřit. Malé děti jsou velmi citlivé a rozpory a hádky rodičů samozřejmě vnímají a těžce snáší. Nastane-li přece jen situace, kdy jsou děti svědky vaší hádky, je potřeba jim vysvětlit, že právě ony nejsou tohoto příčinou. Poté také zajistěte, aby i vašemu usmíření byly děti přítomny.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rodina'
Tipy na jiné články