Jak vyvolat a urychlit porod

15.10. 2014 • Rodina 3251x

Během těhotenství může nastat chvíle, kdy už si budete přát porodit a bude to podložené skutečností, že přenášíte. Jak si v takovém případě můžete vyvolat porod? To se pokusíme nastínit na následujících několika řádcích, takže pokud vás tato problematika zajímá, pak se neváhejte začíst.

Několik klasických tipů pro vyvolání porodu

Datum porodu ovšem neurčuje žena, ale dítě. Dokud dítě není dostatečně připravené odejít z matčina lůna, zůstává v něm. Někdy se může stát, že se dítěti prostě na svět jen tak nechce. V takové chvíli začínají být nastávající maminky netrpělivější a hledají cesty, jak by mohly dítěti na svět pomoci. V takový okamžik se dostávají na světlo světa různé babské rady, jak by se porod dal vyvolat. Někdo tvrdí, že se porod dá vyvolat jednoduše, jiní lidé zase trvají na svém, že nepomůže nic, jestliže není pro dítě ten správný čas. Na obou verzích jistě něco pravdy bude, takže se podívejme na rady, které se běžně vyskytují mezi lidmi.

Jedním ze "zaručených" tipů je masáž bradavek, což považují za poměrně prospěšné hlavně porodní asistentky. Tento postup se doporučuje od 39. týdne těhotenství a hodí se jako dobrá příprava na budoucí kojení dítěte. Stimulování bradavek může spustit kontrakce, jelikož při tom dochází k vyplavování hormonu oxytocinu, který stimuluje děložní sliznici. Masáž bradavek probíhá tím způsobem, že bradavku uchopíte mezi ukazováček a palec, přičemž ji jemně mnete, což můžete v závěrečných čtyřech týdnech těhotenství provádět klidně každý den. Každou bradavku masírujte zhruba čtyři minuty.

Další možnost představuje nechráněný pohlavní styk, protože mužské sperma v sobě má prostaglandiny. To jsou hormony, jež pomáhají zrání děložního hrdla a stejné látky jsou přítomné i v tabletách, které doktoři dávají ženám k vyvolání porodu. Avšak nechráněný pohlavní styk se nedá doporučit úplně vždy a platí to i pro poslední fázi těhotenství. Měli byste se o tom raději poradit s gynekologem.

Od dávných dob se k vyvolání porodu doporučovala fyzická námaha, ale to se dá povolit pouze v případě, že se jedná o bezproblémové těhotenství. Zde je ovšem nutné upozornit, že je nutné přistupovat k fyzické námaze s rozumem, aby se nestalo něco špatného. Rozhodně by se těhotná žena měla vyhnout práci ve výškách, takže tedy zapomeňte na uklízení prachu na vysokých skříních či věšení záclon.

Horká lázeň či Hamilton

Doktoři prohlašují, že teplá lázeň umožňuje bezpečně vyvolat porod a že se jedná o jedinou bezpečnou metodu, kterou má smysl vyzkoušet. Voda by v takovém případě měla mít teplotu v maximální výšce čtyřiceti stupňů Celsia. Obzvlášť při horké lázni pomáhá kroužení sprchou s teplou vodou nad těhotenským břichem.

Odbornou pomoc představuje tzv. Hamiltonův hmat. Ten by měl rozhodně dělat pouze specializovaný doktor. Ženy se s ním poměrně často mohou setkat v případě, že již nějakou dobu přenáší a doktor jim Hamiltonův hmat provede při prohlídce v těhotenské poradně. Ovšem ani Hamiltonům hmat nemusí fungovat vždy na sto procent. Někdy se prostě dítěti na svět opravdu nechce.

Neprověřené rady

Existuje samozřejmě celá řada rad a tipů, které ovšem nejsou nijak zásadně podložené a na řadu žen vůbec nepůsobí. Mezi tyto rady patří např. masáž hráze, kterou lze provádět už od 35. týdne těhotenství a jedná se spíše o to, že se díky tomu ulehčí průchod hlavy dítěte a sníží se o něco riziko nastřihávání nebo natržení hráze. Občas se uvádí, že masáž hráze může klidně i vyvolat porod. Masáž by se rozhodně neměla provádět bez přítomnosti rostlinného oleje a často se doporučuje ji provádět pupalkovým olejem. Neškodí ani olivový olej.

Další takovou radou je sedací koupel z květů byliny senny, která je ovšem dovolena až od 38. týdne těhotenství. Účinek této koupele je změkčení tkáně a uvolnění svalů pánevního dna. Tato koupel se dá připravit tím způsoby, že sušené senné květy přelijete horkou vodou a postavíte je na takové místo, aby se nad párou dalo sedět, dokud se bude z hrnce kouřit. Ovšem musíte si dát pozor na teplotu.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rodina'
Tipy na jiné články