Jak se připravit do porodnice

15.10. 2013 • Rodina 3108x

V samé euforii, jak se těšíte na svého potomka, si nesmíte zapomenout zabalit vše potřebné do porodnice. I zkušené maminky, jež mají nějaký ten porod za sebou, mohou zapomenout, co vše potřebovaly a co by mohly při rození svého dítěte potřebovat. Nedělají to holt každý týden, ani měsíc. Proto se vždy hodí, mít „po ruce“ několik rad se seznam, jak se na plánovanou cestu do porodnice připravit a nic nepodcenit.

Kdy začít s přípravou do porodnice

Pokud už přes své bříško nevidíte na palce u nohou, je ten nejvyšší čas, si tašku, případně tašky do porodnice připravit. Většinou se hovoří o tašce, přitom jsou to většinou tašky, protože jedině tak nejlépe rozdělíte věci akutní potřeby, potřeb pro sebe a pro miminko. V době, kdy čítáte u svého těhotenství již sedmý měsíc, měla byste myslet právě na přípravu tašky. A to v případě, že pod srdcem nosíte, jak už ve většině případů bývá – jedno dítě. Dvojčata, či více dětí najdou se běžně, rodí dříve, než po devíti měsících, proto taška by měla být sbalená o nějaký ten týden dříve. Ale zpět k běžnému počtu, tedy jednomu dítěti. Může se klidně stát, že k odtoku plodové vody dojde dříve, než po uplynutí standardní doby, tj. po devíti měsících, proto je vhodné mít vše připravené, ať kromě stresů v nemocnici, zda bude vše a zvláště pak miminko v pořádku, nemusíte ještě řešit, co vše jste zapomněla a co je nutno, aby vám blízcí obstarali a přivezli.

Doklady

Většinou je mají lidé běžně u sebe, alespoň by tady měli mít. Jenže jak je známo, ne každý podle zákonů a vyhlášek vše dodržuje. Nicméně při takový příležitostí, jako je narození děťátka, je nutné všechny potřebné dokumenty s sebou mít. K těm patří bezesporu občanský průkaz, těhotenský průkaz, jež vydává na základě těhotenství ošetřující gynekolog, a spolu s ním nesmíte zapomenout na veškerou lékařskou dokumentaci, jež bude potřeba a vyžadována, jako informace, na co jste jako nastávající matka alergická apod., či dokumenty, které s sebou nosíte do poradny. Nesmíte také zapomenout na kartičku zdravotní pojišťovny. Jenže to není vše, budete potřebovat i oddací list, v případě, že jste vdaná, také svůj rodný list a souhlasné prohlášení o jméně. Jestliže jste rozvedená, pak doklad o rozsudku o rozvodu a pokud patříte k těm nešťastným ženám, jejichž čekání na potomka, zkazilo radost úmrtí manžela, pak bude potřeba i jeho úmrtní list.

Do porodnice pro sebe

Tašku pro sebe si sbalte podobně, jako když jedete do běžné nemocnice – pohodlné pantofle, župan, noční košile. Ano, noční košile. Žádné pyžamové komplety, apod., ale dlouhé noční košile. Někdy porodnice dává svoje, ale v ní se nemusíte cítit nejlépe, proto si kupte, nebo obstarejte svoji vlastní a vždy minimálně dvě. Stejně tak župan – v nemocnici vám mohou dát jejich, ale kdo jednou nemocniční župan měl, už jej nechce. Dále je potřeba mít kojící podprsenku, takovou tu, s odepínacími košíčky. Dobře se s ní manipuluje, takže naprostá nezbytnost pro nastávají prvorodičku, jež nemá žádné zkušenosti s kojením. K tomu jsou potřeba i vložky do podprsenky, které vsakují odtékající mléko, a díky nimž se netvoří skvrny na oblečení. Nesmíte také zapomenout na jednorázové kalhotky. Těch mějte pro jistotu minimálně pět, ale klidně i více. Používají se z důvodu bezpečnosti, prevence možné infekce. Nutností jsou i porodní vložky. Někdo doporučuje i běžné vložky, ale ty nemají takovou savost, protože po porodu krvácíte jinak, než při běžné menstruaci. Dále musíte mít osušku i ručník, vhodná je i žínka, či menší ručník, kterým se omyjete od krve. Zvláště pokud trpíte na studené nohy, vyplatí se mít s sebou teplé ponožky a to i přes to, že v nemocnicích bývá často teplo. V tašce si udělejte místo i na běžné hygienické potřeby, jako kartáček a pastu na zuby, mýdlo, šampon, krémy, a mléka, která používáte, aj. hodit se vám bude i kalciová mast, v případě, že vám bude praskat suchá kůže na prsou a skvělý je o polohovací polštářek. Nesmíte zapomenout i na léky, které užíváte.

Do porodnice pro miminko

Ať chlapeček, nebo holčička, vždy pro něj budete potřebovat pleny pro novorozeně i navlhčené ubrousky. Vlastní oblečení si nechte, až miminko budete balit domů, protože nebudete jediná, kdo se o vašeho prcka bude starat. A ve chvíli, kdy zrovna nejste se svým malým novorozencem, se může stát, že ošetřující sestra bude dítko přebalovat a protože obvykle v takovém poklusu, jakém sestry na porodním jsou, většinou neřeší, zda je oděv váš, nebo nemocnice a tak se vše dostává do nemocniční prádelny a vy tak o pracně sehnané a zrovna nelevné oblečky pro andílka, můžete přijít. Takové ty bílé košilky dítko v nemocnici dostane, není potřeba je brát. Pouze pak na cestu z porodnice.

Na odchod z porodnice

To už se dostáváme k tašce na odchod z porodnice. Zde se musí vzít v potaz, jaké roční období zrovna je, a vždy tašku sbalit před odjezdem do porodnice a nechat ji nachystanou s tím, že vám ji novo pečený tatínek přinese v ten okamžik, kdy si vás spolu s malým broučkem bude pyšně odvážet z nemocnice. Vždy se do této tašky dává deka, dupačky, ideálně pletený komplet pro miminko, obzvlášť v zimním období, dále je nutná košilka, bavlněná čepička a v zimě ještě pletená čepička. Budou se hodit jak látkové, tak jednorázové pleny, ponožky či pletené botičky. Dítě budete přepravovat s největší pravděpodobností vozidlem, takže je nutná autosedačka, neformálně zvaná „vajíčko“. Jestliže jste na svět přivedla dítě uprostřed třeskutých mrazů, budete potřebovat i teplý fusak, v případě autosedačky pak teplou kombinézu pro děťátko, také malé rukavičky a deku.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Rodina'
Tipy na jiné články