Jak navštívit posvátný chrám v Thajsku

21.11. 2013 • Cestování 2510x

Thajsko je kouzelné a pro obyvatelé Evropy až příliš exotické. Ne každý se během života do Thajska dostane, ale spousta lidí po tom touží. Je to oblast se zvláštní krajinou, velice zajímavou architekturou, a vůbec i kulturou. Navštívit takový chrám v Thajsku je skutečný zážitek, nutno však vědět, jak se tam chovat, jinak vzbudíte u domorodců pohoršení, či dokonce nehezkou poznámku na vaši adresu.

Chrámy jsou obvykle velice bohatě zdobeny, nejen zlatem, ale i barevnými kameny, sklem a to vše se božsky odráží a vy nemáte slov, protože tato nádhera je skutečně úchvatná. Důležité je vědět, že v Thajsku se uctívá Buddha a vyznává Buddhismus.

Pamatujte na to, že při vstupu do chrámu si musíte zout boty a mějte raději zahalené nohy – dlouhé, volené kalhoty, nebo šaty u žen jsou ideální. Také holá ramena, šíje, dekolt, ale i horní končetiny jsou nemyslitelné. Zahalte se šátkem, ideálně pašmínou. Ještě než vstoupíte, udělejte jistá opatření. Kupte květinu, či kadidlo. Není nutné nějak dlouho přemýšlet o místu, kde to pořídíte, protože před chrámem je obvykle možnost si květinu zakoupit.

Také pamatujte na to, že jakékoli zvuky jsou v chrámu nemyslitelné, proto tam neberte ani své malé děti, vypněte (zcela) mobilní telefony a uvnitř v žádném případě nemluvte. Lidé se sem chodí uklidnit, načerpat nové síly a užívat si klid a to božské buddhistické ticho spolu s krásou.

Nutno nezapomenout, že se v chrámu nesmíte ničeho dotýkat. Je to považována za znesvěcení, stejně jako byste si něco vzali a sprostě ukradli. Obdivujte, ale nedotýkejte se. Užívejte si tuto jedinečnou a naprosto famózní atmosféru, která, pokud dodržíte tato pravidla, vás naprosto pohltí.

Květinu položte k nohám sochy velkého Buddhy a čerpejte ten božský klid, který je spojen především s nebývalou atmosférou a tichem. Po návštěvě se budete cítit odpočatí, s načerpanými silami a optimismem.

Chrámy v Thajsku

Wat Phra That Suthon

Důležité je také vědět, že „Wat“ je v Thajsku označení pro chrám. Celým jménem Wat Phra That Suthon Mongkhon Khiri najdete v oblasti Bangkok a již zdáli připomíná jakési vojsko. Přítomni jsou sloni, draci, lvi a další podivná stvoření. Na chrámu leží obrovská postava a do výšky se tyčí několik zlatých věží. Je to neskutečné, obdivuhodné dílo, jako jakési divadlo. Obrovské, zdobené sochy, mnoho zlata a kolem svébytní vojáci. Úžasná podívaná. A ještě větší kouzlo na vás čeká uvnitř. Sloupy, jakoby zlatou krajkou protkané bohatě zdobené stěny, všude barvy, květiny a tomu všemu přihlíží velký Buddha.

Wat Phrathat Chor Hae

Je velice populárním a často navštěvovaným chrámem. Taktéž se nachází v oblasti hlavního města a je zde lákavá i příjemná krajina okolí. K posvátnému chrámu vede dlouhé schodiště, jakoby s červeným kobercem a okolí hlídají sochy tygrů. Atmosféru trochu kazí přítomné slunečníky a stánky, ale stejně to pravé kouzlo naleznete uvnitř chrámu – obrovský zlatý Buddha a nepopsatelně nádržné zdobení všude okolo.

Wat Intharawihan

Přímo v hlavním městě, Bangkoku je chrám s obrovskou, zlatou sochou Buddhy. Buddha netradičně stojí a jeho postava se tak tyčí výrazně mezi nižšími domy a úzkými uličkami. Místní mu říkají „Big Buda“ a modlí se u jeho nohou. Zajímavostí je, že socha se tvořila celých šedesát let a je pokryta dvaceti čtyř karátovým zlatem.

Wat Traimit

Tento chrám, postavený v roce 2009 je oblíbenou návštěvou turistů i místních zejména pro zlatou sochu Buddhy, která je opravdu jedinečná -  je vysoká tři metry a váží přes pět tun, protože je opravdu celá ze zlata. Byla vytvořena již ve třináctém století a dokonce má u chrámu i své vlastní muzeum. Chrám se nachází v hlavním městě a poznáte ho podle zlaté, hranaté a hodně vysoké věže.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Cestování'
Tipy na jiné články