Prodlužte si vodní sezónu s neoprenem

12.10. 2021 • Volný čas 922x

Vodní sporty zažívají v posledních letech veliký rozmach také díky stále se rozvíjejícím novým typům.

Díky využívání nových prvků a náčiní se tak v dnešní době lze věnovat zcela novým druhům vodních sportů, jako jsou paddleboarding, kiteboarding či wakeboarding, které navazují na zavedené surfování či windsurfing, vodní lyžování, potápění nebo plavání.

Široké možnosti zejména v oblasti adrenalinových vodních sportů přivádí k této kategorii stále více zájemců, kteří začínají provozovat tyto sporty aktivně a pravidelně. Jejich hlavním omezením je pak sezónnost – ideální dobou pro jejich provozování jsou teplé dny, kdy je pobyt ve vodě příjemný a osvěžující.

S blížícím se podzimem je nutné buď změnit lokalitu, v níž je sport provozován (což je zpravidla poměrně nákladné), nebo jednoduše počkat do další sezóny.

Pokud se chcete těmto sportům věnovat ještě v podzimním období, kdy se již snižuje jak okolní teplota vzduchu, tak teplota vody, nabízí se ještě třetí možnost, a to vybavit se neoprenovým oblekem.

Jak vybrat správný neopren

Jako neoprenový oblek či zkráceně neopren je označován pevný a voděodolný overal, který se používá jako celotělová ochrana izolující proti chladu a vlhkosti při provozování vodních sportů.

Neopreny jsou vyráběny v několika variantách podle toho, do jakých podmínek se používají a v jaké technologii jsou vyrobeny. Důležitým parametrem je především tloušťka izolační vrstvy (resp. celého obleku udávaná v milimetrech), a pak materiál, z něhož jsou vyrobeny, a provedení švů.

Z materiálového hlediska jsou rozeznávány dvě kategorie neoprenů, a to kašírované nebo celogumové, které doplňuje pokročilá kategorie suchých obleků se zvýšenou tepelnou izolací a téměř dokonalou vodotěsností, které jsou využívány do extrémních podmínek.

Výhoda kašírovaných spočívá v pevnější struktuře a tím vyšší odolnosti, celogumové mají zase vyšší termoizolaci, ale snadněji se poškodí.

Voděodolnost neoprenu je dána především technologií provedení švů – samotný materiál, ať už se jedná o kašírovaný nebo celogumový typ je vodotěsný, voda tak může do obleku pronikat pravě švy – nejlepší provedení zahrnuje kombinaci šitých a lepených švů (tzv. suchý šev).

Jakou tloušťku neoprenu vybrat

Tloušťka neoprenu je zpravidla jiná na dílech těla, rukou a nohou – nejvyšší hodnotu mívá díl těla. Neopreny s tloušťkou do 3 mm se obvykle používají v letních měsících do chladnějších vod, mívají kratší rukávy i nohavice a většinou nelepené švy – ideální jsou na paddleboard, jelikož při něm obvykle nedochází k častému namočení celého těla, nebo také na surfování v letních měsících.

Pro podzimní vodní radovánky je potřeba se vybavit lépe izolujícím oblekem – na začátku podzimu postačí oblek tloušťky 5 mm s lepenými švy a dlouhými rukávy i nohavicemi, v němž snesete i delší pobyt ve vodě s teplotou do 20 °C, pokud chcete do chladnější vody, pak volte oblek o tloušťce více než 7 mm.

Ten správný neopren si můžete vybrat na stránkách speciálky na vodní sporty – Mysticstore.cz.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Volný čas'
Tipy na jiné články