Jak odstranit skvrny z oblečení

26.09. 2013 • Různé 12521x

Skvrny, skvrny, a zase skvrny. Stane se to raz dva. Ať už chvilkou nepozornosti nebo smolnou náhodou. Když už se toto nadělení se skvrnou stalo, pojďme si povědět něco málo o tom, jak se skvrn zbavit rychle a jednoduše.

Jak odstranit krev

Základem je nesnažit se dostat krvavé skvrny z oblečení teplou vodou. Krev by se tak srazila a Vy už byste se jí nezbavila nikdy. Pokuste se doma najít peroxid a skvrnu jím zalijte. Pokud ho nenajdete, existuje ještě jedna babská rada s přísadou, kterou máme doma všichni, totiž se solí. Oděv, na kterém máte krvavý flek, ponořte do studené vody, ke které přimíchejte lžíci soli. Mnoha lidem už to zabralo, tak proč to nezkusit.

Jak vyprat stopy po potu

Přestože denně slyšíme v televizi reklamy na "zázračné" deodoranty a antiperspiranty, které nedělají skvrny na oblečení, každému z nás se to čas od času poštěstí. Nevzhledné skvrny v podpaží můžete z oblečení dostat, pokud místo přetřete kyselinou citrónovou nebo žlučovým mýdlem. Jestliže to nezabere, zkuste oděv namočit vodou a poté na skvrny nanést trochu jedlé sody. Nechte působit přes noc a poté ještě jednou vyperte. Často se také doporučuje již zmiňovaná sůl.

Tuš

Tuš je záležitost spíše našich ratolestí, než nás samotných, přesto dokáže pěkně potrápit. Chcete-li se skvrny od tuše zbavit, vezměte si na pomoc mléko, do kterého skvrnu namočte. Nechte na pár hodin odležet a uvidíte, že oblečení bude opět použitelné.

Jak odstranit stopy po vosku

Jedna z věcí, která se z oblečení dostává vůbec nejhůře. Vosk se snažte co nejrychleji seškrábnout z postiženého místa, abyste zabránila jeho úplnému proniknutí do tkaniny. Ta část vosku, co už se stačila vsáknout, se nejlépe odstraní přes tzv."piják". Ten vložíte pod zasaženou část oděvu a zažehlíte. Vosk se tak do papíru vsákne.

Řepa

Jemnější způsob odstranění řepy z oblečení je vzít ocet a skvrnu potřít. Pokud to nezabere, je na řadě o trochu hrubší způsob v podobě čpavku. Zde platí to samé, co u vosku. Je lepší si oděv podložit, aby se čpavek neprosákl na druhou stranu. Poté celý oděv propláchněte a ještě jednou vyperte.

Jak vyčistit skvrny od červeného vína

Naše babičky a prababičky používaly na skvrny od vína kyselé mléko, ve kterém dané oblečení vypraly, případně použily trik se solí, který je popsán hned v prvním odstavci. Zkušení pijáci by Vám zase poradili, aby jste skvrnu od červeného vína zakápla vínem bílým. Tedy pokud zrovna máte doma oba druhy. Jako poslední možnost je tu opět čpavek.

Žvýkačka

Žvýkačky, rozteklé bonbóny, želé, čokolády a jiné sladkosti se dají celkem snadno odstranit, když zasažený oděv schováte na půl hodiny do mrazáku. Žvýkačku i cokoli jiného pak jen snadno sloupnete a problém je vyřešený.

Tráva

Na trávu dobře působí citrónová šťáva. Stačí skvrnky šťávou pokapat a nechat chvíli odležet. Pokud to nezabralo, zkuste oděv namočit přes noc do mléka a poté ještě jednou vyperte. Některé hospodyňky také doporučuji vinný ocet.

Borůvky

Na tyhle modro-fialové kuličky nejlépe zabírá čistý alkohol. Jestliže máte fleky od borůvek na oblečení nebo prádle z vlny, použijte citrón. Pakliže skvrny nechtějí pustit, pravděpodobně už je tam máte zaschlé delší dobu a budete tak muset přistoupit na variantu s peroxidem vodíku, který je běžně k dostání v drogériích.

Lak na nehty

Každá známe nepříjemný moment, kdy se s čerstvě nalakovanými nehty omylem otřeme o svůj nový bílý svetr. A lak už ne a ne dolů. Skvrnek od laku na nehty se zbavíte pomocí acetonu. Oděv obraťte naruby, podložte ho savým papírem a potírejte acetonem, dokud skvrna nezmizí.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články