Jak odhalit lež?

08.10. 2013 • Různé 3264x

"Lež má krátké nohy" říkává se. Je tomu skutečně tak? Opravdu se dříve či později na vaše lži přijde? Ano, bohužel přijde. Někdy dříve, někdy později, ale vždycky se lež odhalí. Lidé na to zkrátka příjdou. A jak? No buď něco náhodou najdou, něco si navzájem udělají, takže v záchvatu vzteku to řeknou, prořeknou, někdo jiný vás prozradí a podobně. Zkrátka, lež si vždycky najde skulinku, kterou se dostat na povrch a napáchat pak škodu. Samozřejmě lež napáchá škodu, protože v naprosté většině případů někomu ublíží a někoho zraní. Lež lidé často používají a v dnešní době obzvlášť. Je to někdy až velmi smutné, že lidé musí lhát, aby stouply v očích druhých. Ovšem existuje milosrdná lež, která se v určitých chvílích dá povolit a docela tolerovat. Když řeknete někomu, kdo je vážně nemocný, že všechno bude v pořádku, i když víte, že nebude. Co mu říci? Hele sorry, ale dobré už to nebude? Ne, snažíte se o tom, aby dotyčný byl v co největší pohodě a až do poslední chvíle doufal v to, že se uzdraví. Nechcete mu působit bolest. Tomuhle se říká milordná lež, která vám v těchto okamžicích a v jiných okamžicích velmi pomůže a trošku dotyčného uchlácholí.

Lež se dá odhalit jednoduše, pomocí pozorování řeči těla až po ty složitější metody, kdy pozorujete skladbu vět, aspekty a podobně. Takovéto metody povětšinou používají policejní vyšetřovatelé, ovšem hodí se také lidem, kteří mají řídící funkci a mají pod sebou zamětnance. Ono ovšem není od věci podobné metody trošku nastudovat, vždyť odhalení lži se vám hodí vždycky i v reálném a běžném životě. Ono takové odhalení lži vám mnohdy usnadní život a pomůže vám uchránit se před nepříjemnostmi či tyto nepříjemnosti zastavit, dokud je čas. vědci zjistili, že si ve vztahu lže asi zhruba padesát procent párů. Což v praxi znamená, že každý druhý pár si lže. Zdá se vám to neuvěřitelné? Mě taky, ale bohužel to pravda je, bohužel to polovina lidí neodhalí a žije tak celý život, nebo jeho část ve lži a ve vztahu, kde protějšek lže. V tomto článku se zaměříme na řeč těla, emoce a jejich projevy, reakce a slovní souvislosti.

ŘEČ TĚLA

Z řeči těla se dá poznat mnoho a mnoho se dá také vyčíst. Pokud člověk lže, lze to poznat z toho, že vyjadřování dotyčného je strnulé, škrobené, gestikulaci téměř dotyčný lhář nepoužívá. Nejtypičtějším znakem je to, že dotyčný lhář se vyhýbá očnímu kontaktu a nedívá se téměř vůbec do očí. Může se také dotýkat krku, úst. Může se škrábat na nose, za uchem. Pokud vidíte před sebou lháře, obvykle se nedotýká hrudníku, oblasti srdce otevřenou dlaní.

EMOCE A JEJICH PROJEVY

Emoce mnoho lidí nedokáže udržet na uzdě, nebo se naopak vůbec neprojevují, nebo se projevují se zpožděním. Vyjádření emocí trvá dlouho, například přehnaný smích. Když si někdo rozbalí dárek a nejdříve řekne, moc se mi líbí a teprve poté se usměje, můžete si být jistí, že se mu s největší pravděpodobností nelíbí. Přirozená reakce totiž je úsměv a teprve poté slovní reakce na dárek. A nemusí to být ani dárek, může se jednat také o vaše oblečení, účes a podobně. Gesta a mimika spolu nespolupracují, liší se. Řeknete například, mám tě rád, ale tváříte se zamračeně, naštvaně a podobně. Když se předstírají emoce jako překvapení, radost, smutek, strach, nervozita a podobně emoce se objevují pouze v pohybu úst a v oblasti okolo nich, ne v celém obličeji. Kdežto, když jsou emoce pravé, jsou vidět na celém obličeji. Tváře, oči, čelo, obočí a podobně.

REAKCE

Osoba, která se cítí vinna, se staví do obrané pozice. Nevinná osoba jde do útoku. Když člověk lže, vyhýbá se stoji tváří v tvář. Tomu kdo se na něco ptá. Otáčí obvykle celým tělem jinam a otáčí taky občas hlavou. Kdo lže, obvykle staví "barikády". Umisťuje různé věci (hrnek, knihy, tašky a podobně) mezi sebe a mezi vás.

SLOVNÍ SOUVISLOSTI

Když vám někdo lže, pravděpodobně používá vaše slova. Tudíž na otázku, vzal ji mi tu mou knihu? Odpovídá ne, nezval jsem ti tvou knihu. Obvykle stačí odpovědět pouze ne a hotovo. Mnohdy se lidé také vyhýbají přímé odpovědi. Obvykle zavrtí hlavou, nebo odpoví, ale bez toho, aby to přímo popřeli. Tím si myslí, že prakticky nelžou, ale lžou. Kdo se vám snaží lhát, tomu obvykle pusa jede jako kolovrátek. Stále mluví, snaží se přesvědčit vás o své nevině, je mu nepříjemné ticho a pauzy, takže radši bude popisovat nesmyslné detaily. Tím samozřejmě upoutává vaši pozornost. Když budete právě v tuto chvíli mlčet, můžete se v onu chvíli dočkat toho, že se viník sám přizná, protože to vaše mlčení zkrátka neunese. Když někdo lže, podvědomně vynechává zájmena jako já, ty, mě, tobě a podobně a hovoří monotónně s žádným nasazením v hlase. Věty obvykle bývají zmatené, nesprávný slovosled a mnohdy také chyby i gramatické. Velmi vítá změnu tématu. Jakmile změníte téma, bude méně nervózní, uvolní se a bude spokojenější. Když máte svědomí čisté a nelžete, chcete se vrátit k původnímu tématu, aby, jste všechno vyřešili a měli čistý štít.

Samozřejmě v dnešní době existují lidé, kteří lžou a to bez mrknutí oka, aniž by hnuli brvou. Takovíto lidé nemají povětšinou svědomí a lžou stále a často, takže už jim to nepřijde ani jako, kdyby lhali, ale to, že dělají zcela normální věc. Ovšem, také pozor, jsou lidé, kteří mohou tyto projevy a signály vysílat, ale neznamená to nutně, že lžou. Tyto pravidla většinou porovnávejte ve chvíli, kdy víte, jak se člověk chová za normálních okolností, když nelže. Poté srovnejte obě chování a ve chvíli, kdy se chování velmi liší a příznaky, které jsou výše popsány, se obvykle neobjevují v chování vašeho přítele. Pokud se člověk chová v normálních situacích úplně jinak, než v situacích, kdy máte podezření na to, že vám váš přítel lže, zkuste trik se změnou tématu, pozorujte signály, a když nabydete jistoty, nebojte se dotyčného konfrontovat se svými doměnkami. Obvykle, když přímo uhodíte, dotyčný se buď sesype, nebo se začne přehnaně bránit. A víte, na čem jste. Ovšem pozor, při usvědočvání lhářů z nich mnohdy může vypadnout i to, co sami slyšet nechcete. Například nevěra, velké dluhy, problémy se zákonem a podobně. Připravte se na to. Tak hodně štěstí při usvědčování lhářů.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články