Jak nejlépe odmrazit ledničku a mrazničku?

30.09. 2013 • Bydlení 12124x

Ne každý to rád dělá, ovšem musí se to dělat. Odmrazit ledničku a mražák se zkrátka musí. Mnoho lidí to dělá párkrát do roka a někdo jen jednou do roka. Správně by se lednička a mraznička měla odmrazit minimálně dvakrát ročně, pokud je však námraza silnější, samozřejmě častěji. 

Ono navíc tím samozřejmě šetříte i svou elektrickou energii. Proč? Když je námraza silnější než půl milimetru, už bere mnohem více energie. Čili pokud chcete šetřit rodinný rozpočet a šetřit elektřinou, určitě pravidelné odmražování ledničky a mrazničky je dobré provádět. Právě takovýmito drobnými úkony, které v domácnosti budete provádět pravidelně, můžete ušetřit pár korun a také elektřinu. Samozřejmě, nemusíte ledničku a mrazničku odmražovat jednou měsíčně, to po vás nikdo nemůže ani chtít. Avšak zase nechat to jen tak, ladem a skladem se také nevyplácí.

Odmražení ledničky

Na odmražení ledničky a mrazničky mají všichni asi stejný postup. Znáte, ale nějaké fígle, kterými si ledničku a mrazničku odmrazíte lépe? Víte, jak vůbec lednička pracuje efektivně a kdy neplýtvá energií? Jak je to s mražením potravin? Kdy je spotřebovat? Ani zmražené potraviny bohužel nevydrží v mrazicím boxu věčně. Co s potravinami, které jsme už rozmrazili? Znovu je zamrazíme, žádný problém. Opravdu to takto funguje? Toto všechno a navíc postup, jak správně a lépe ledničku a mrazničku odmrazit se dozvíte v tomto článku.

Pár rad k odmrazování ledničky:

  • aby vaše lednička a vaše mraznička pracovala efektivně a zbytečně neplýtvala elektrickou energií, musí být naplněna zhruba ze sedmdesáti procent
  • zhruba devadesát čtyři procent mladých lidí dnes potraviny zmražuje a dává do mrazáku
  • potraviny z mrazničky nemají nekonečnou životnost, jak si mohou mnozí lidé mylně myslet, potraviny se doporučují spotřebovat maximálně do roka, ideálně je to spotřebovat do dvou až do tří měsíců
  • existují také lidé, kteří znovu mrazí již rozmražené potraviny, to ovšem zcela nedoporučují odborníci, jednou rozmražené potraviny spotřebujte, nikdy znovu nemražte

Kdy odmrazit ledničku?

Nejideálnější na odmražování je zimní období. Určitě se nedoporučuje odmražovat lednici a mrazničku v létě, kdy jsou obrovská horka. Potraviny jsou mnohem více náchylnější k bakterimí a ke zkažení, když je venku horko, než když je venku zima. Všechny věci, které vytáhnete z lednice a z mražáku dejte někam ven. Do garáže, na zahradu, na balkón a podobně. Obvykle mnozí odborníci doporučují odmražovat ledničku a mrazničku již od námrazy, která má půl milimentru. Námraza v žádném případě nesmí přesáhnout námrazu o síle jeden a půl milimetru. Může se v tuto chvíli stát, že šuplíky v mrazničce půjdou těžko otevřít, popřípadě nepůjdou otevřít vůbec. Zvýší se o mnoho energie a tím pádem zbytečně vyhazujete finance.

Pokud doma nemáte balkón, zahradu či garáž nechejte potraviny v místnosti, kde se netopí. Můžete je přikrýt dekou, kde se udrží chlad a zmražení. Samozřejmě je dobré odmražovat lednici před velkými nákupy a před naplněním mražáku. Je to lepší, protože nemáte tolik věcí, tolik věcí se vám nebude rozmražovat. Můžete samozřejmě čekat celou noc, než se led rozmrazí, avšak tato technika se dnes už moc nevyužívá. Můžete použít hrnec s horkou vodou, pozor horkou, ne s vařící vodou! Musíte hlídat samozřejmě také odtoky, aby led, který se rozmražuje mohl volně odtékat. Na námrazu můžete také použít fén. Námrazu posypejte solí či potřete solným roztokem.

Jak odstranit led z ledničky

Pokud si chcete vlastnoručně pomoci s odstraněním ledu, samozřejmě můžete. Ovšem zapomeňte na kovové předměty a na ostré předměty. Kupte si plastové škrabky, kterými led opatrně odstraníte. S pachy, které mohou zůstat v lednici, si poradíte s octovou vodou, kteoru vymyjete lednici. Pozor je nutné ledničku a mrazničku pořádně vyschnout či ji vytřít do sucha. Kapičky vody samozřejmě jsou novou námrazou a tak si zbytečně zmaříte svou práci. Pokud tuto práci opravdu nemusíte a velmi vám vadí, kupte si lednice, které tuto práci udělají zcela za vás. Umýt je potřeba důkladně i šuplíky v lednici a mrazničce, gumové těsnění i úchyty. Odstraňujete tak bakterie a gumové těsnění lépe doléhá a uzavírá lednici. Zadní strana mrazničky a ledničky se také nesmí podceňovat, pokud chcete, aby vše klapalo jak má, vysajte zadní stranu. Usazuje se zde prach, špína a i toto může mít za následek zvýšenou spotřebu elektřiny. 

V tuto chvíli máte téměř celý proces za sebou. Nyní už jen naskládejte všechny potraviny zpět do ledničky i mrazničky a zapněte na nejvyšší výkon. Jakmile má lednice i mražák svu obvyklou teplotu, vraťte výkon do původního stavu. Co říkáte? Našli jste v článku užitečné rady a tipy? Já doufám, že ano.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bydlení'
Tipy na jiné články