Jak si přestat kousat nehty?

12.10. 2013 • Zdraví 3834x

Kousání nehtů je zlozvyk, který si mnoho z nás vypětuje již v dětství. Obvykle takový zlozvyk odpuje časem, v dospělosti s tím již přestanete. Ovšem najdou se i takoví lidé, kteří si v dospělosti koušou nehty. A upřímně, není to vůbec pěkné. Zlozvyk je to ošklivý a v některých případech to může být také zdraví nebezpečné, když nehty při kousání polykáte a ony vám putují celým tělem. Můžete navíc dostat také různé infekce tím, že se do nehtového lůžka můžou dostat bakterie. Navíc, nevypadá to vůbec esteticky, když máte okousané nehty. Nepůsobí to dobrým dojmem. Vypadá to spíše tak, že jste nervózní, zmatená, úzkostná a podobně. A to není dobře. Zkoušeli jste s tím skoncovat už několikrát, ale marně? Možná na to jdete špatnou cestou. Znáte vůbec důvod toho, proč si koušete nehty? V dnešní době si lidé koušou nehty ze stresu a z úzkosti.

Úzkost a stres nás provázejí takřka na každém kroku. V dnešní době je stres velmi ovlivňujícím faktorem v životě člověka. Prožívá stres v práci, doma ve vztazích, ve financích a podobně. Úzkost se objevuje mnohdy ruku v ruce se stresem, cítíte úzkost ze ztráty zaměstnání, ze ztráty financí, ze ztráty partnera, ze ztráty rodičů a podobně. Těch věcí je opravdu celá řada a lidé mají strach a pociťují úzkost z mnoha věcí. Dnešní doba je již zkrátka taková a hektický život mnohdy výrazně ke stresu a k úzkosti přispívá. No a jsou lidé, kteří si začnou bezděčně, aniž by si to předem naplánovali, dělat nějakou činnost. Moje máma, když je nervózní tak uklízí, já když jsem nervózní tak ťukám prsty do stlu. Jsou, ale lidé, kteří kouří, pijí alkohol, cvičí, přejídají se nebo si právě koušou nehty.

Upravené nehty jsou vaši vizitkou, proto péči o nehty není radno podceňovat a zanedbávat je. Nemusíte mít nehty dlouhé a výrazně nalakované, stačí je jen mít pěkně upravené a přetřené třeba bezbarvým lakem. Ovšem to nelze, když máte nehty do půlky ukousané, kůžičku máte škaredou a všude okolo jsou záděry. Takové nehty nelze vůbec upravit a poté tak vypadají. Aby se dali nehty krásně upravit, je nutné začít přestat kousat si nehty. No jo, jenže jak? Samozřejmě každý má na tento zlozvyk jiný pohled a jinak mu pomohlo zbavit se kousání nehtů. Zde přinášíme pár tipů, jak se tohoto zlozvyku můžete zbavit.

Nejdříve je nutné si ujasnit, co všechno stojí za tím, proč si koušete nehty a kdy si je koušete. Pokud si je koušete ze stresu, snažte se mu předcházet a i když se to možná říká lehce, snažte se stres a úzkost eliminovat. Poté vám půjde zbavit se zlozvyku mnohem lépe. A teď tedy k samotným tipům.

1. LAK PROTI KOUSÁNÍ NEHTŮ

V lékárnách existují dnes přípravky, které vám pomohou a zamezí vám v kousání nehtů. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že v dospívání jsem si kousala hodně a často nehty. V lékárně jsem si koupila speciální lak na nehty, který zabraňoval kousání nehtů. Jak? Měl tak nahořklou a nepříjemnou pachuť jakmile jsem dala nehty do pusy, že mě to rychle přešlo a rychle jsem si to rozmyslela. Párkrát jsem si sice ruce do pusy dala, ze zvyku okusování nehtů, ale ta odpudivá příchuť, mě vždycky spolehlivě od kousání odradila. Po pár měsících, kdy jsem si nehty lakovala tímto lakem, jsem už nehty nekousala, protože když mě to napadlo, také mě napadlo to, že je to pěkná pachuť.

2. GELOVÉ NEHTY

Pro mnohé to zní pěkně zvláštně, ale jsou dívky a slečny, které právě gelovými nehty zamezily kousáním nehtů. Zašly si do salónu, kde jim udělali krásné gelové nehty, ty pak je docela těžké okousat, bolí to a navíc, nehty jsou pěkné, nazdobené a všem se líbí, všichni je chválí. Tudíž si je neokoušete a raději při nervozitě a stresu jimi budete poťukávat, což je menší zlo, než kousání nehtů. Nehty budete mít upravené a krásné a budete moci každému bez studu podat ruku.

3. ZKUSTE NA STRES NĚCO JINÉHO

Když si koušete nehty ze stresu, obvykle na stres může pomoci něco jiného. Pořiďte si antistresový míček a ten mačkejte do doby, než z vás stres vyprchá. Poté už nebudete myslet na to, že si chcete kousat nehty, ale zaměříte se na antistresový míček. Také můžete používat dechová cvičení. Když jste ve stresu, zhluboka se nadechnete a vydechnete. Toto opakujete několikrát za sebou. Pomůže také to, když si otevřete okno a vzduch z venku vás může uklidnit spolu také s dýcháním. Zkrátka si najděte něco, co na vás zabírá. Někomu se osvědčila formulka, jsem v klidu, jsem v klidu, jsem v klidu.

4. ODBORNÁ POMOC

Samozřejmě i v dnešní době jsou už také manikérky, které se zabývají kousáním nehtů a mohou vám mnohem lépe poradit či vám přímo na nehty aplikovat nějaký podpůrný prostředek, proti kousání nehtů. Ovšem pokud denně váš život provází stres a stresové situace je potřeba s tím něco dělat. Stres neprospívá nikomu, a co ze začátku vypadá velmi nevinně, se může za čas zvrtnout, v pořádnou polízanici, které je dobré se vyhnout. Proto, pokud máte problémy, neváhejte se obrátit na odborníka a vyhledat pomoc. Není to vůbec nic, za co je potřeba se stydět a nebudete tam řešit kousání nehtů, ale příčiny vašeho stresu a stresových situací.

5. ZBAVTE SE TOHO, CO ZAPŘIČIŇUJE STRES

Možná to zní jako klišé, ale je to tak. Stresují vás v práci, křičí na vás, chcou po vás stále víc a víc práce, ale za stejné finance, neustále je na vás vyvíjen tlak a podobně. Doma vás stresuje partner, vyvíjí na vás tlak a podobně? Zbavte se toho!! Poohlédněte se po jiné práci, která vás bude bavit, kde nebude tak velký stres. Partner vás stresuje? Tak ho pošlete k šípku a uleví se vám, i když možná ne hned, ale bude vám smutno, nebudete ve stresu. Přece si zasloužíte někoho, kdo vás nestresuje a z koho vám není takhle úzko.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články