Jak se dostat do kondice

25.09. 2014 • Zdraví 2440x

Jistě jsme to každý alespoň jednou zažili – po dobu několika dnů, týdnů nebo let se svému tělu (po fyzické stránce) moc nevěnujeme. Přijde okamžik, kdy se podíváme do zrcadla či se zvážíme a náhle jdou na nás mdloby. Nezdá se vám lehce paradoxní?  Vždyť ráno si denně prohlížíme v zrcadle svůj odraz – maskujeme následky špatné životosprávy, věku a času. Usilujeme jednoduše o to, vypadat co nejlépe. Naopak by nám více prospělo, najít si pro sebe občas alespoň 15 minut a detailněji (kriticky) prohlédli naše tělo.  Prozkoumat svůj obličej, ruce, bříško, držení těla (páteř), rozměr stehen nebo velikost pozadí.

Může se stát, že jednoho dne ráno vám bude činit velké potíže doběhnout na autobus či vyjít schody. V ten moment si třeba uvědomíte, že je čas se nad sebou zamyslet.

Ať jsou vaše pohnutky (prozření) jakékoli, směřujete ke kýženému výsledku – začít na sobě pracovat. Nemáte- li pevnou vůli a odvahu, neuspějete. Odhodlání, nezlomná vůle a pevné nervy jsou nutností k „zapracování“ na sobě. Když nemáte ani zdání, proč své tělo mordujete a chcete po něm takřka nemožné, zakrátko se přestanete snažit. Všechna ta píle přijde v niveč. Mnozí si v tuto chvíli myslí, že toto by se jim nikdy nemohlo stát – nepřesvědčuji vás, že ano. Znáte sami sebe ze všech lidí nejvíce a víte tedy, jak dovedete být neústupní. Patříte  - li k těm šťastlivcům, kteří mají svou vůli na uzdě a umí ji ovládat, pak jste téměř vyhráli!

Motivaci jsme si tedy probrali. Jak tedy postupovat?

1) Pravidelnost – podstatnou součástí při získáni kondice. Vyhněte se tedy cvičení (nárazovému), když si na sebe najedete občas minutku – tohle nikam nevede.  Věřte tomu, že do několika dnů nebo týdnů bude se cvičením konec – jsou přeci mnohem důležitější věci na práci než vaše fyzická kondice. Vytvořte si tedy kalendář cvičení – den a časový interval, kdy se budete věnovat formování těla. Důležité je, abyste si naplánovali cvičit denně – víkendy 2x tolik! Postačí vám každý den 1 hodina tréninku (víkend o 30 – 60 minut navíc). Začněte cvičit ještě dnes – žádné pauzy, nečekejte „na zítra“! Vynecháte – li z nějaké příčiny 1 den tréninku, následující den si „máknete“ dvojnásob. Bude – li to na vás velká zátěž, hodinu cvičení si rozdělte na ½ nebo ¾ a připočtěte je k příštím dnům.

2) Druhá rada zní: nezničte se! Ve fitness centru vám půl dne nárazového posilování víc uškodí, než prospěje. Natáhnete si svalstvo a skoro týden budete neschopni jakékoli činnost – o bolesti ani nemluvě. Nárazová zátěž vašemu tělu na kondici také nepřidá. Nutností je pravidelná a rozumná kvantita fyzického zápřahu - krok za krokem. Tímto docílíte toho, že vaše fyzická kondice bude přetrvávat o to delší dobu. Stejné je to se shazováním přebytečných kil. Rychlé zhubnutí znamená, že se to neudálo zdravou cestou a nejspíš nebude mít dlouhého trvání. Naopak pěkně zlehka kilo za kilem je tou nejosvědčenější možností, jak se nevracet k obezitě.

3) Když se necítíte dobře ve svém těle nebo nevyhlíží dle vašich představ je důležité se v daný moment zamyslet, čím své tělo živíte. Člověk, který si po cvičení dopřeje klobásu, salám (za 4,50 Kč) či chemickou náhražku slzených bonbonů, nikdy nebude oplývat zdravím. Špatně se to poslouchá, ale správná životospráva je základem úspěchu. Jiný případ jsou prémie za vaše snažení formou sezamových tyčinek, medových mandlí či několika čtverečků čokolády. Poslouží jako výborný dezert a organismu nijak zásadně neublíží. Naopak je tomu s hamburgery, smaženými chipsy, Nutellou nebo Coca – Colou.

4) Člověk, dychtící být zdravý na těle i duchu, by měl pozorně kontrolovat svůj pitný režim.  Straňte se slazených nápojů (velký obsah cukru a chemických látek), alkoholu a šťávám. Ideální na pití je čistá voda. Ovšem po celý den většina z nás pouze o vodě nevydrží. Východiskem jsou bylinné a ovocné čaje, čaj maté a rooibos nebo v malém množství čaje černé a zelené. Všechny tyto druhy je dobré prokládat vodou. Pozor si dejte zejména na nápoje obsahující kofein – odvodňuje. Z toho důvodu není vhodné požívat tyto nápoje po celý den! Lze si vyrobit domácí a hlavně čerstvou šťávu – jablečná, mrkvová, rajčatová či citrusová.

5) Pokud chcete své tělo dostat do lepší fyzické kondice, hodí se objevit nějakou činnost, při jejímž plnění budete spokojeni. Jedná se o individuální záležitost – běh, plavání, kolečkové brusle, volejbal, florbal, jóga, aerobik a mnoho dalších aktivit. Někteří, jsou milovníky posilovacích strojů, jiní zase chodí rádi po horách.  Ať už máte nebo nemáte ke sportu jakýkoli vztah, v dnešní době je nespočet množností zvolit si tak, aby vám to sedlo přesně na míru! Není většího hororu, než se nutit nejen k pohybu ale i k vybrané formě fyzické aktivity. Jste – li přeci jen línější typ, co vyzkoušet společenský tanec? I u nich je požadována dostatečná fyzická průprava a jako bonus se budete účastnit plesů, večírků a dalších společenských událostí.

6) Oslovte člověka ve vašem okolí, který by si také rád vylepšil figuru a kondici. Čím více vás bude, tím větší bude vzájemná motivace – v pravidelnosti a podaném výkonu.  Sám sobě řeknete NE. Ovšem kamarádovi už se hůře vyjasňuje, proč se nemůžete tréninku zúčastnit.

7) Movitější jedinci mají možnost si připlatit za osobního trenéra – vezme si vás pěkně „do parády“. Sestaví rozvrh, typ cvičení a jídelníček přímo pro vaše potřeby. Navíc vám ukáže a naučí jak správně provádět jednotlivé cvičební úkony. Ovšem většina z nás nemá tolik peněz na rozhazování. Nezbývá než mít pevnou vůli a sami sebe ohlídat.

8) Zapisujte si své dosažené výsledky – váha, míry, limit (počet kliků do 1 minuty; uběhnutou vzdálenost). Vytvořte si tabulky, kam si všechny tyto údaje o své osobě budete zaznamenávat. Nejspíš to teď působí podivně, ale nakonec budete spokojeni. Budete mít přehled o vašem postupném zlepšování; budete zaslouženě sklízet plody své práce. Toto vše by mohlo být bez vedení záznamů nepovšimnuto. Jako bonus to pro vás bude obrovskou motivací mít všechny údaje řádně uvedeny v tabulkách.

9) Určete si cíl! Nemusí být přímo ve znění typu „ musím si obléci své staré džíny“. Můžete ho specifikovat z hlediska vaší fyzické aktivity – „ chci uběhnout 3 km do 20 minut“ nebo „chci uplavat za 10 minut 10 bazénů“. Je důležité stát však při vytyčování cíle nohama na zemi. Neuskutečnitelný cíl vás připraví jen o nervy a neokusíte sladký pocit vašeho vítězství.

10) Jakákoli sportovní aktivita představuje pro naše tělo zátěž – obecně známý fakt. Nepatříte – li tedy k vrcholovým sportovcům, nezapomeňte, že občas je vhodné pozměnit tělesnou aktivitu. Plavání namáhá klouby ramen, chůze/běh zatěžují kolena, tanec (latinskoamerický obzvlášť) ovlivňuje (ne vždy zdravým způsobem) páteř. Nicméně obměňováním sportů lze tato nebezpečí trvalých zranění lidského těla úspěšně eliminovat.

11) Nikdy nejezte těsně po cvičení – min. 2 hodiny bez jídla. V opačném případě byste svůj organizmus opět zatížili a přerušili tak rozběhnutý průběh spalování. Stejné pravidlo platí i před začátkem cvičení – min. 2 hodiny nejíst. Zní to trochu nelidsky, ale je to fakt. Poobědvejte, ve 4 (5) hodin si zajděte na cvičení a okolo 8 hodiny večerní povečeřte. Vidíte, není to nemožné!

12) Důležité je správné a hluboké dýchání – nahrazuje až polovinu cviku. Bez správného dýchání, není správného cvičení. Jedno je spojené s druhým. Řekněme si to upřímně, ale naše lidská společnost moc neovládla náležitý postup dýchání.

Instrukcí a vodítek k dosažení a zachování kondice vašeho organismu je mnoho. Podstatné zásady zmíněné v tomto článku setrvávají beze změn. Během budování dobré fyzické kondice si utvoříte svůj systém, který vám bude sloužit jako navigace – za předpokladu, že mu budete bezpodmínečně naslouchat. Nutností je do vašeho života osvojit si základní návyky ihned od počátku. Dovolte mi tedy popřát vám pohodlné cvičení a úžasný pocit při dosažení vašeho vytyčeného cíle!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články