Jak relaxovat na podzim?

19.10. 2013 • Volný čas 2464x

Podzim je roční období, kdy se příroda mění. Mění se skoro všechno, vysoké teploty, horko, teplo a sluníčko už na podzim nebývá, spíše to jsou nízké teploty, sluníčko občas svítí, ale tolik nehřeje, horko už není vůbec, v létě se brzy rozednívá a později stmívá, obvykle to přispívá k tomu, že jste více v pohodě, máte hodně energie a podobně, na podzim se začíná stmívat už dříve a zima je úplně nejhorší. V létě se občas objeví bouřky, které pročistí vzduch a zase je všechno krásné, na podzim je sychravo, prší často, zima vleze i pod kabáty, zkrátka je všude. Mění se také příroda, zatímco v létě je vše zelené a takové veselé, podzim ukazuje sice krásné barvy, ale stromy jsou holé, listí je na zemi, příroda se zazimovává a připravuje se na pár měsíců, kdy bude zima. Asi nikdo nemá rád takový přechod. Samozřejmě podzim má své krásné kouzlo a to v tom, že když se jdete projít, vidíte okolo sebe krásné barvy, ovšem musí být pěkné počasí, v děšti si to nevychutnáte. Podzim má také chmurná rána, ledový vítr, který se vkrade pod svetr, pod bundu, všude. Není divu, že lidé z této změny mohou mít podzimní deprese a podzimní splíny. I já občas cítím, jak tato změna na mě působí a moc dobré to není. Navíc, při představě, že za pár měsíců začne sněžit, bude zima, všude bílo, velká zima a budete vstávat do práce za tmy a přicházet domů za tmy. To není vůbec pěkné pomyšlení.

Takový poznatek, že mnohem více lidí se na podzim cítí pod tlakem a unaveni víc, než obvykle. Většinu dne trávíme v práci, kde slunce nesvítí, když jdete z práce, stmívá se, což mozku dává jasný signál a to, že chce spát. Tudíž více zíváte, cítíte se unavení, bez nálady, chcete se jen natáhnout, zavřít oči a na pár minut usnout, protože si myslíte, že to pomůže. Většinou však není ta možnost, si jít lehnout a prospat se. Podzimní únava máčasto za následek nahromadění toxinů a také to, že vaše strava je jednotvárná. Strava i na podzim by měla být odlehčená, pestrá, hodně zeleniny, ovoce, lehká jídla. Nic těžkého, smaženého, pečeného, tučného a podobně. Pomohou vám také ryby, hovězí maso, kuřecí maso a podobně. Strava by měla být především bohatá na vlákninu, na minerály, na vitamíny. Tekutiny je ptořeba také doplňovat a jako tekutinu se nebere káva, polévka a podobně. Ideální na tekutiny jsou minerální vody, čistá voda, bylinné čaje, džusy a podobně. Na podzim je důležité také to, aby, jste relaxovali. Vaše tělo je unavenější a potřebuje zkrátka více odpočinku než v létě, to vás totiž obvykle dobíjí slunce. Jak relaxovat na podzim? Jen spánkem? Určitě ne, existuje řada věcí, kdy můžete na podzim relaxovat. Jaké to jsou? Zde je pár tipů na to, jak si odpočinout a jak relaxovat na podzim.

ČAS JEN PRO VÁS

Musíte si umět udělat čas jen sami na sebe. Vezměte si knížku, čtěte si, podívejte se na dobrý film, jděte do kina, do divadla. Aktivní odpočinek je dobrý, protože vám přidává energii a pak máte také kulturní zážitek. Jde o to, dělat to co vás baví. Někdy je lepší jen tak si lehnout, pustit si oblíbenou hudbu a jen tak relaxovat. Záleží na tom, na co se zrovna cítíte.

POHYBOVAT SE

Pohyb je velmi důležitý v životě a to nejen na podzim. Vaše tělo potřebuje pravidelný pohyb, aby předcházelo různým nemocem. Pohyb je dobrý na klouby, na pravidelné vyprazdňování, na celkovou fyzickou kondici a podobně. Samozřejmě zvolte takový sport, který je pro vás ten nejvhodnější. Na podzim je nejideálnější pohyb tanec. Je jedno, zda jdete na diskotéku, na latinsko-americké tance, na zumbu, na ples, budete chodit do tanečních a podobně. Tanec je totiž určitá forma relaxu, kdy tento pohyb dodává tělu endorfiny a energii. Navíc, pokud vás tanec baví, vykouzlí vám úsměv na tváři. Samozřejmě můžete tancovat i doma, pusťte si nahlas muziku, kterou máte rádi a začnete doma tancovat. Nic vám tolik nezvedne náladu. Tanec zvládne každý a navíc je to o tom, že si koordinujete tanec sami, někdo tancuje rychle a někdo se jen tak pomalu pohybuje, je to na vás na co vy se cítíte.

JDĚTE NA MASÁŽ

Relaxační masáž je velmi účinná a je ideálním únikem od podzimních depresí. Zbavuje lidské tělo stresu, uvolňuje. Díky masáži se vám uvolňují nepříjemné blokády a uvolňují se také bolesti zad, svalů. Různé techniky pomáhají od bolesti, od napětí, od ztuhlých svalů, podporují krevní oběh a podobně. Zvolte takovou masáž, která bude pro vás vhodná. Jsou medové masáže, čokoládové masáže, relaxační masáže, celková masá, thajská masáž a podobně. Masáží je celá řada a vyberete si takovou, která vám bude vyhovovat. Dobré jsou také lymfatické masáže, které zabraňují celulitidě, a prokrvuje se lymfatický oběh.

AROMATERAPIE

Aromaterapie je velmi oblíbená. Nestojí vás skoro nic a můžete při ní krásně relaxovat. Existuje celá řada vonných olejíčků, které můžete zakoupit. Jsou například proti bolesti hlavy, proti únavě, proti stresu, proti nachlazení, proti splínu, proti depresím, na dobrý spánek a podobně. Něktrří lidé znají jen ty s vůněmi jako například jahodové, s vůní vanilky, s vůní růže, s vůní heřmánku a podobně. Lehněte si, pusťte si relaxační muziku a zvolte olejíček, který zrovna potřebujete. Taková relaxace je velmi účinná.

SAUNA

V sauně ze sebe vypotíte všechny škodliviny, což vašemu tělu jen prospívá. Saunování je zde už po staletí, za tu dobu se však hodně změnilo, jádro saunování však zůstává stejné. Je to taková duševní i tělesná relaxace. Prohřívá se vaše tělo, pomáhá vašemu tělu zvyšovat obranyschopnost těla. Pročišťují se dýchací cesty, otevírají se póry, obnovuje se pokožka, tvoří se nové buňky, pokožka je mladší a jemnější. Sauna je zkrátka na podzim a na zimu ideálním relaxem.

RELAXAČNÍ KOUPELE

Pokud se vám nikam nechce, dokážete se uvolnit také doma. Ideální jsou relaxační koupele. Ty vás příjemně uvolní, dodají vám krásnou pokožku a navodí pocit příjemného uvolnění, což samozřejmě při dnešním stresu potřebujete a hodně. Napusťte i teplou vodu (kdo má rád horkou, klidně horkou). Do vody dejte pár bylinek, které vám pomohou od stresu, od bolesti hlavy a podobně. Můžete také do koupele přidat mléko, které zjemní vaši pokožku, odvar z ovesných vloček lze také přidat do koupele. Bylinky si kupte buď namíchané či si je namíchejte sami. Ovšem pozor, pokud je mícháte sami, je dobré vědět jaké bylinky zkombinovat. Pokud zkombinujete bylinky, které k sobě nesedí, moc vám to neuleví, spíšr přitíží. Ke koupeli si můžete zhasnout světlo a zapálit pár svíček, relax se tím ještě umocní.

ZÁBALY

Relaxační zábaly mají nejen vliv na naše psychické zdraví, ale také na fyzický vzhled. Pomáhají relaxovat, ale také vyživují, hydratují a zpevňují pokožku. Omezují celulitidu a pomáhají se cítit lépe, krásněji a sebevědoměji. Aroma, které vychází ze zábalů, příjemně působí na vaše smysly. Zklidní je, uvolní je a zbaví je nepříjemného stresu a únavy. Můžete si vybrat z celé škály zábalů jako například medový zábal, rašelinový zábal, bahenní zábaly a podobně.

VÝLET

Na podzim, pokud je krásné počasí můžete vyrazit o víkendu na výlet. Ten vás zbaví stresu, nemyslíte na problémy, nejste unavení a krásně se odreagujete a uvolníte. Nemusíte, nutně nachodit dvacet kilometrů, klidně jeďte jen kousek od vašeho města, projděte se, v klidu a vašim tempem, na chvíli si sedněte, pokochejte se přírodou a pak se zase vraťte. Takový výlet a navíc, pokud jedete se svými přáteli, je zábava a skvělý relax.

PROCHÁZKA

Tak jako výlet, můžete si přes týden, po práci zajít na malou procházku, nijak daleko, jen se projděte. Obvykle se doporučují místa, kde není mnoho lidí, kde je ticho a klid. Stačí pár mětrů a pak zase zpátky. Pomůže vám to se uklidnit, odhodit stres a uvolní vás to, protože si vyčistíte hlavu.

VÍKEND NA HORÁCH ČI WELLNES

Víkend na horách je také dobrou změnou. Změníte prostředí, změníte město za hory, odjedete do klidné části, vyčistíte si hlavu a navíc, když jste v jiném prostředí, hodně to pomůže. Jedete pryč od všeho, co vás trápí a hory jsou na podzim moc krásné. Dobrou alternativou je také wellnes víkend, který je v tuto chvíli velmi oblíbený. Mnoho lidí toto využívá a skvěle se odreaguje. Spojujete zábaly, masáže, kosmetiku, saunu, bazén, vířivku a podobně, což je skvělým odpočinkem a skvělým relaxem.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Volný čas'
Tipy na jiné články