Jak podat žádost o zvýšení platu

13.12. 2013 • Různé 14936x

Každý pracující člověk jistě někdy přemýšlel o tom, že by se mu líbilo, kdyby za svoji kvalitně odvedenou práci dostával lepší platové ohodnocení. Ale požádat zaměstnavatele o vyšší plat, to chce trochu odvahy a drzosti. Pokud se tedy rozhodnete navštívit svého vedoucího se žádostí o lepší platové ohodnocení, měli byste se na to dopředu dobře připravit.

Jak požádat o zvýšení mzdy 

Určitě musíte mít žádost opodstatněnou a také si musíte vybrat nejvhodnější dobu pro žádost o zvýšení platu. Je totiž jasné, že nikoho netěší okamžik, kdy je požádán, aby vydal více peněz ze svých zásob, než kolik byl zvyklý dávat dosud. Z toho důvodu byste neměli přípravu žádosti podcenit a měli byste mít připravené dostatečně pádné argumenty. O navýšení pravidelného měsíčního platu můžete požádat buď osobně, nebo písemně.

Písemná žádost o zvýšení platu

Zaměřme se na písemnou žádost o zvýšení platu. Existuje oficiální dokument - písemná žádost o zvýšení měsíční mzdy, který je určený přímo k rukám ředitele společnosti, případně jedné z jejích divizí. Na internetu se dají objevit různé formy vzorových žádostí. Obecně se dá prohlásit, že v hlavičce dokumentu musí žadatel uvést adresu společnosti, ve které pracuje a také jméno a příjmení osoby, kterou žádá o zvýšení platu. 

Chybět nemůže samozřejmě ani přesné datum sepsání žádosti o zvýšení mzdy. Ve stati svého dopisu byste měli uvést, proč vlastně žádáte firmu o navýšení platu. Přitom byste si měli uvědomit, že to, jestli vám vedení společnosti vyhoví, záleží hlavně na této části dopisu, takže byste se měli vyvarovat jakýmkoliv chybám. Rozhodně by neměly být přítomny žádné gramatické ani stylistické chyby. Dbejte na to, aby žádost vyzněla dostatečně profesionálně a také přesvědčivě. Zapomenout by se nemělo ani na lidskou stránku věci. 

V dopise uveďte funkci, jakou ve společnosti vykonáváte a zdůrazněte také svoje pracovní úspěchy. Jestliže jste si dodatečně doplnili vzdělání nebo kvalifikaci rozmanitými informatickými, jazykovými nebo jinými kurzy, určitě se nebojte to v dopisu uvést. I to může hrát svoji podstatnou roli při rozhodování vedení, jestli vaší žádosti vyhoví. Klidně k žádosti můžete připojit doklad o absolvování kurzu jako přílohu. Nebojte se zmínit též případnou ochotu z vaší strany pracovat nad rámec stanovených povinností, jestliže jste třeba v práci zastupovali za svoje nepřítomné kolegy.

Pokud snad pracujete jako manažer nebo jiný vedoucí pracovník, můžete vedení připomenout vaše zdárně dokončené projekty jako jeden z důvodů pro navýšení mzdy. Zmínit klidně můžete i svoji oddanost firmě, pokud v ní již nějakou dobu působíte. To platí obzvlášť v případě, že ve firmě jste zaměstnáni již několikátým rokem a všechny svěřené úlohy vykonáváte spolehlivě a zodpovědně. Určitě do žádosti uveďte i počet odpracovaných let ve firmě. I to totiž může být jedna z kladných hodnot, který pomůže k navýšení platového ohodnocení. 

V žádosti by neměly chybět ani vaše další zásluhy, což může být třeba školení zaměstnanců apod. Ve výjimečných případech též můžete zmínit vaše potřeby, to ale jenom v případě, že máte opravdu závažný důvod ke zvýšení platu, tak ho můžete ve stručnosti popsat. Ale stále dbejte na profesionalitu, protože opačný přístup by jistě nevedl k úspěchu. Musíte si pamatovat, že nejste žádný prosebník, ale v první řadě člověk, který odvádí ve firmě dobrou práci, již je nutné odpovídajícím způsobem ohodnotit. V textu by také neměla chybět částka, na jakou by se podle vašeho mínění měl posunout plat. Jestliže si nejste jisti, o kolik peněz byste chtěli vedení poprosit, pak určitým vodítkem může být Zákoník práce, kde se nachází třídění platových tarifů podle platových tříd a stupňů, tudíž se můžete podívat, kolik by se teoreticky dalo požadovat. V závěru dopisu se rozlučte a poděkujte. Na úplném konci dopisu by se mělo uvést i vaše jméno, příjmení a bydliště. Každopádně nezapomeňte celý dokument podepsat vlastní rukou. Pro podání žádosti vyberte nejvhodnější moment, protože pokud víte, že společnost má aktuálně finanční potíže, pak raději s žádostí vyčkejte. Nejideálnější chvíle pro požádání o zvýšení platu je v době větších pracovních úspěchů.

Důvody pro zvýšení platu

Pakliže chcete požádat o zvednutí platu, pak je nutné mít nějaký pádný důvod. Zvýšení mzdy totiž odráží skutečnost, že jste firmě prospěšní nebo že jste si třeba zvýšili kvalifikaci. Jedním z důvodů pro zvednutí platu může být skutečnost, že uplynula zkušební doba a vy jste se osvědčili. Dalším důvodem je vzdělávání. Stačí si dodělat vysokou školu a můžete zkusit požádat o vyšší plat. To samé platí v případě přídavných kurzů - práce s počítačem, finanční kurz apod. Dále můžete zkusit o více peněz zažádat ve chvíli, kdy jste několik posledních projektů zvládli na výbornou. Jestliže firmě zajistíte zajímavé zakázky, jedná se také o důvod pro zvýšení mzdy. Stejná věc platí i v případě, že se staráte o práci ostatních, kteří zrovna nejsou přítomni. 

Jakmile má díky vám společnost vyšší obrat, určitě se vyplatí zažádat si o zvýšení platu. Pokud se osvědčíte ve vedení svěřeného týmu, máte také možnost zkusit si zažádat o více peněz. Písemná žádost má samozřejmě svoje výhody, ale při jejím vyřizování nemůžete reagovat na výtky a případné dotazy, takže není mnoho šancí případný výsledek zvrátit. Jestliže si navíc nejste úplně jisti stylistikou či gramatikou, bude lepší zkusit žádat o více peněz ústně. Jednou z možností při ústním rozhovoru je naznačení, že v případě negativního výsledku byste mohli přejít do jiné firmy. Ale takový nátlak použijte s rozumem a pouze v případě, že máte šanci opravdu jinou práci sehnat!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články