Jak pěstovat orchidej

24.01. 2014 • Různé 3048x

Orchideje se jistojistě dají zařadit k těm nejkrásnějším pokojovým květinám, jaké se dají pěstovat. Ty nejodolnější druhy a kříženci navíc nepotřebují skleník ani nikterak náročnou péči. Sehnat je můžete dokonce i v obyčejných zahradnických obchodech a nemusíte za nimi vyrážet na dlouhé výpravy. Různé druhy ovšem vyžadují individuální podmínky, takže je nutné vybrat si ten nejvhodnější pro naše možnosti. Jestliže znáte alespoň základní nároky orchidejí, pak nebude příliš složité pečování o ně.

Do bytů se hodí různé druhy orchidejí

V celoročně vytápěných bytech se bude dobře dařit některým druhům orchidejí, k nimž patří Vanda, což je jeden z nejvíce atraktivních druhů orchidejí, který dobře snáší také sluneční svit, dále si můžete na okenní parapet umístit Phalaenopsis čili můrovec, což je rostlina vhodná i pro naprosté začátečníky, jelikož se jedná o nejodolnější z pěstovaných rodů. 

Dále se dají použít i některé orchideje z rodu Paphiopedila a Dendrobium. Takové orchideje vhodné do bytu se nejlépe cítí při stále teplotě kolem dvaceti stupňů Celsia, jež na noc klesá pouze velice mírně. Zmíněné druhy orchidejí jako Dendrobium, Vanda či Phalaenospsis rostou v přírodě na větvích stromů a přijímají živiny společně s vlhkostí díky vzdušným kořenům, které volně splývají do prostoru. Tomu se říká epyfytické druhy a také se dají pěstovat pokud máte dostatek prostoru. Větve či jiný podklad se dají umístit do vitríny nebo terária, kde se dá udržovat o něco vyšší vzdušná vlhkost, kterou rostliny potřebují. Rostliny by se též měly dvakrát za den rosit. 

Kůra se balí do mechu nebo rašeliny a rostlina by se měla připevnit neviditelným silonem, přičemž po čase se pevně přichytí sama. Rod Vanda přímo vyžaduje epifytický způsob a obdobně je na tom i drobnější a nenáročnější Ascocenda. Naopak relativně málo náročný druh Phalaenopsis a další druhy se dají zdárně vypěstovat také v květináčích, jestliže jim poskytnete speciální propustný, vzdušný substrát s omezeným množstvím živin. Nádoba by v takovém případě neměla dosahovat přehnaných rozměrů. Jestliže se kořeny budou snažit dostat na povrch květináče, pak to vůbec nevadí, jelikož vzduch i světlo jim prospívají.

Jak na zalévání orchidejí a péči o ně

Úplně nejčastějším pochybením při péči o teplomilné orchideje bývá přelévání. S ohledem na epifytický způsob života vzdušné kořeny orchidejí nemají rády trvale vlhkou zeminu. Následkem přelévání je nedostatek kyslíku, uhnívání kořenů a rostlina kvůli tomu posléze začne chřadnout a může být také napadena houbovými chorobami. Velice podstatná je kvalita vody, protože orchideje musí mít měkkou vodu, v ideálním případě vodu dešťovou. Tvrdá voda orchidejím škodí, protože dochází k nahromadění solí. Dobře může posloužit také destilovaná voda, jíž můžete upravit přidáním hnojiva. Pokud byste takto upravenou destilovanou vodou chtěli zalévat trvale, pak pouze s velmi mírnou koncentrací hnojiva.

Epifytické i terestrické orchideje potřebují velkou porci světla, avšak ne přímé sluneční paprsky. Nejvhodnější je z tohoto pohledu západní či východní okno. Orchideje potřebují také doplnění živin, ale v tom je nutno postupovat opatrně. V intervalech čtrnácti dnů by se mělo přihnojovat speciálním hnojivem pro orchideje či pětinou běžné dávky hnojiva pro kvetoucí pokojové rostliny, ale takové hnojivo nesmí obsahovat vápník. Kvetení orchidejí podporuje snížení běžné pokojové teploty o pět stupňů Celsia během jednoho zimního měsíce i u teplomilných orchidejí. Dobrý stimul mohou představovat také mírné noční poklesy teplot v létě. V hnojivu by v žádném případě nemělo chybět dostatečné množství draslíku a fosforu, což jsou látky velice užitečné pro fungování orchidejí.

Některé orchideje potřebují zimní klid

Některé druhy orchidejí pochází z míst, kde jsou mnohem větší teplotní výkyvy a kvůli tomu mají také jiné nároky. V zimě totiž potřebují odpočinek během období nižších teplot, aby mohly i dále prospívat a kvést. Záleží na každém druhu, o kolik by měla být tato teplota nižší. Ty druhy, jež v zimě vystačí s teplotami mezi šestnácti až osmnácti stupni Celsia, stačí jen přesunout na okenní parapet dovnitř či na světlou chodbu. Pro rostliny, jež potřebují nižší teploty se hodí chladná zimní zahrada. Mezi druhy vyžadující zimní pokles teploty se řadí Oncidium, Cattleya či Cambria.

Ovšem ne každá orchidej musí mít domov v koruně stromu, jelikož část jich koření přímo v zemi a z toho také vyplývá rozdílná péče o ně. Takové orchideje se nebojte umístit do květináče a více je zalévejte. Substrát by se v případě zemních orchidejí měl udržovat mírně vlhký a pouze občas ho nechte lehce proschnout. Mezi zemní orchideje se řadí třeba rod Masdevallia, část zástupců rodu Paphiopedilum a veškeré naše orchideje - vstavače.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články