Jak se zbavit mravenců

15.10. 2013 • Různé 3925x

Můžete dbát na hygienu jak neurvalí a stejně vám mohou do domu napochodovat. Jsou malí, ale silní a jene velice mrštní, ale i rychlí. Řeč je o mravencích, černé armádě, která se razí své cestičky a je všude tam, kde si ji nepřejeme mít.

Často s mravenčími chodníčky mají problém lidé na chalupách, chatách, jenže výjimkou nejsou ani běžná obydlí na maloměstě. Dokonce je běžné, že jak jednou se vám dostanou do domu, už se tam budou pravidelně objevovat, protože si udělali miniaturní chodníčky napříč silným zdivem a poté mají práci mnohonásobně ulehčenou, dostat se do příjemného tepla, zejména pak při krutých zimách.

Jsou i takové případy, kdy lidé rekonstruovali své obydlí a při bourání zdí narazili na obrovská hnízda mravenců. Jsou to prostě šikovní hoši a jen tak se nenechají ničím zastrašit. Dokud na ně tedy nevytáhnete přímé zbraně. Jinak si dělají, co chtějí a cestu k vašim potravinám si udělají raz – dva.

Takové to běžné zašlapování a plácání plácačkou na mouchy se mine účinkem. Z celé té mravenčí armády pobijete jen dva, tři jedince. Jsou o dost menší, ale také o to víc šikovní. Jsou dokonce ta drzí, že se nebojí schovat se před vámi přímo na vás. Asi se drží hesla, že pod svícnem je největší tma. Jestli chcete boj s nimi vyhrát, musíte hrát stejnou hru jako oni – být mrštný a vynalézaví.

Je zajímavé, že i když jsou otravní, přesto k nim lidstvo nemá nějaký zvláštní odpor a děti je dokonce mají rády (možná právě díky animované pohádce O Ferdu Mravencovi). Mravenci totiž nejsou zákeřní a lidská obydlí si nevyhledávají cíleně, nýbrž se tam dostanou vždy jakoby náhodou, když hledají cestu za potravou. Nechtějí být zákeřní, i když to tak možná vypadá. Prostě jen jdou „po čuchu“.

Abychom zahájili úspěšný boj s mravenci, je nutné znát jejich „styl života“. Dělnice sbírají drobky, které nosí do hnízd a krmí zde mladé mravence. To dospělí mravenci budují cesty a tak žerou vše, na co sami přijdou. Aby boj byl tedy úspěšný, je nutné zvolit jed, který účinkuje až za nějakou dobu po požití. Dělnice přinesou jed do hnízda, tím svá mláďata nevědomky vyhubí a zahynou také dospělí mravenci venku. Kdežto pokud by jed účinkoval ihned, zbavili bychom se několika mravenců a chytré dělnice by ihned rozpoznaly jedy, které by nechaly být, tudíž během několik dnů či týdnů tu je napochodované vojsko mravenčí mládeže.

Důležité je mít potraviny schované a nenechávat jim nic. Ideálním lákadlem pro mravence jsou buchty na stole, cukr v papírovém obalu apod. Ideální je skladovat všechny potraviny a zvláště ty sladké ve skleněných dózách, protože jedině přes pevné sklo se ti malí, černí parchanti nedostanou.

Mravenci mají velice dobře vyvinutý čich a cítí na hony daleko. Nesnáší však vůni skořice, hřebíčku, majoránky, bazalky nebo máty. Pokud už mají u vás vytyčenou cestičku, zkuste je některým z těchto koření posypat a uvidíte, co se bude dít. Někdo dokonce dává i obyčejnou sůl nebo chilli koření. To prý jim také nevoní.

Zajímavým receptem proti mravencům je oslazení droždí. Cukr je přitahuje jako magnet, jakmile tyto sladké kvasnice pozřou, začnou v nich kvasit, což jejich drobná tělíčka nevydrží a mravenci docela puknou.

Účinně proti nim funguje chlórové aroma. Když budete občas vytírat podlahy těmito přípravky, nejspíš k vám nezavítají. A když už si tu cestu najdou, udělejte jim nepříjemné přivítání a místa, odkud přichází, zamažte zubní pastou. Mravenci nejsou příznivci této ústní hygieny, a pokud neuhynou, rychle se otočí a prchají za lepší, voňavější potravou.

Pokaždé je to jiné, spolehlivě však funguje kombinace několik rad a způsobů. Nejlepší je prevence e tudíž žádné cukry na stole a všechny drobky vždy pečlivě uklidit.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články