Jak ochránit rostliny před mrazem a sněhem

13.11. 2013 • Různé 4246x

Od jara po podzimu se staráte o svoji zahradu, věnujete květinám a jiným rostlinám svůj volný čas, jenže pak přijde zima a je nutné, abyste keříky i jiné rostliny ochránili před mrazy, zimou a sněhem, protože tak o ně můžete přijít. A to jistě nechcete, když už tomu věnujete tolik času a tolik vás to stálo práce.

Co jaká rostlina snese

Nutné je také vědět, které rostliny jsou jak proti různým teplotám odolné. Tak například jedny vydrží i první mrazíky, kdežto jiné prostě takový nápor nejsou schopny snést. To snadno zjistíte z knih a doporučených tiskovin, které se pěstováním rostlin zabývají. Někdy se postačí zeptat i zkušeného zahrádkáře – souseda, co by sám poradil. Zvláště v tom případě, jste-li, co se zahradničení týče začátečník, a na sousední zahradě vidíte, že se po celý rok rostlinám a keříkům daří.

Kdy se zajímat

Různé rady a tipy hledejte vždy s předstihem. Příroda je nevypočitatelná a nikdy nemůžete vědět, kdy mráz zaútočí. Plánování dopředu a včasná informovanost vám zajistí to, že budete připraveni a rostliny tak dostatečně ochráníte. Díky potřebným informacím si tak snadno naplánujete výlet na vaši zahradu a včas rostliny ochráníte.

Schovat

Úplně tou nejlepší metodou, jak rostlinu před mrazem ochránit, je ji schovat. Ideálně, pokud žijete v rodinném domě a máte dostatečně prostornou chodbu, sklep nebo půdu, tak rostliny v květináčích, které vám zvelebují dvorek nebo zahradu, prostě přeneste. To je ta úplně nejlepší rada a nejjednodušší pomoc proti náporům zimy a sněhu. Na jaro je zase vynesete a máte opět rozkvetlou zahradu.

Když nemůžete schovat

Jenže ne vždy máte možnost takové rostliny a květiny schovat do domu. Ale nemusíte si kvůli tomu trhat vlasy. Jsou i jiné možnosti, jak své okrasy ochránit před ničivým mrazem tak, aby na jaro opět dělali jméno vašemu zahradnickému umu.

Kde svítí sluníčko a je teplá zeď

I v zimě svítí slunce, a pokud máte zahradu, kam sluníčko svítit může, tedy že není obstavena alejí vysokých topolů, umístěte rostliny, pokud možno právě na tato slunná místa, anebo někde k domu, k teplé zdi. Záleží opět na možnostech a to, kde zahradu máte. To jsou případy, kdy jsou rostliny v květináčích, a můžete s nimi libovolně manipulovat.

Vysadit, přesadit

Jestliže jsou zasazeny přímo v půdě, je dobré na jejich umístění myslet dříve, než je vysázíme, protože skutečně ne všechny rostliny jsou určeny k tomu, že přečkají tuhou zimu. Pokud už se ta stane, že jsme si je vysadili a nyní jsme zjistili, že na velice nevhodné místo, nezbývá, než rostlinu vysadit a vložit do květináče a vzít s sebou domů, anebo pak izolovat možnými způsoby a pevně doufat, že případně tuhou zimu rostlinka přečká.

Izolovat rostlinu od vnějšího studeného prostředí

Okrasné keříky a mladé stromky nejlépe ochráníme izolací. Z podzemí proudí teplý vzduch, který vniká i do kmene rostliny a díky tomu může keřík, stromek žít a dýchat. Jenže mrazy na něj v vnějšího prostředí mohou velice nepříjemně působit. Proto je vhodné tyto části rostliny izolovat a to buď novinami, ale lepší je třeba koberec anebo ještě lepší jutovina, pytlovina apod. to vše zadrží jisté teplo, které od kořene proudí a rostlina tak zimu může přečkat. Ještě pevnější izolaci vytvoříte, když pod tuto svrchní vrstvu nanesete slámu či podobnou hmotu. To rostlinám pomůže udržovat teplo a tak zimu také přežít.

Listí jako skvělá přírodní izolace

Jestliže máte na zahrádce listí spadlé ze stromů, pak máte jistým způsobem vyhráno. Na trvalé rostliny, jako jsou růže a podobné květiny působí listí jako dokonalý izolant. Prostě jen nahrňte listí na rostlinu, a jestliže máte obavy o možné rozfoukání listí, naneste na tu hromadu ještě mulčovací kúrou, nebo několika spadlými větvemi. Konkrétně třeba růže, nebo podobné rostliny a dřeviny jsou dost odolné a na jejich zazimování postačí pouze nahrnuté množství zeminy okolo nich, aby tak vytvořili přírodní izolant. Pokud vyhlídky a předpovědi počasí přece jen hlásí tuhou a dlouhou zimu a o své krásné růže máte strach, vystelte je kolem dokola slámou.

Další izolanty

Mimo slámu, jsou také parádním izolantem obyčejné noviny. Máte vyhráno, pokud je pravidelně odebíráte. Hodí se nejen do krbu jako podpalovač, ale právě také na vaši zahradu, konkrétně jako izolant kolem rostlin. Přikryjte jim všechny mladé stromky, keříky a trvalky, vycpěte slámou a kolem nahrňte hlínu a máte vyhráno. Takovou izolaci si snad musí přít každá běžná rostlina, která by měla přečkat zimu.

Plastové poklopy

Naprosto skvělé jsou plastové, někdy i skleněné poklopy, jež se dají koupit v běžných prodejných pro zahradu a zahradníky, hobby marketech, a některých hypermarketech. Jistou nevýhodou je to, že poklop přikryje jen několik rostlin kolem sebe a pokud chceme takto zajistit celou zahradu, je nutné jich koupit více. Což zas může být jistým náporem na naši peněženku, ale zas je můžete použít další a další roky, dokud se nezničí. Prakticky fungují jako běžný, ale malý a jednoduchá skleník a jejich aplikace je zcela jednoduchá. Navíc jako takový poklop lze použít třeba i nevyužité květináče, plastová pevná krabice a také třeba běžný kbelík.

Klec na jahody

Speciálním poklopem je jakási drátěná klec z pletiva, kterou si vyrobíme sami a vysteleme jak listím, tak slámou a přikryjeme tak i větší kus zeminy. Takto je vhodné uchovat zeleninu, nebo jiné trvalky, ideální řešení pro jahody, malé keře a sotva vysazené stromky. Takováto klec, stejně jako poklopy můžete kdykoliv zvednout a vyvětrat, takže pokud máte obavy z možné plísně, klidně je můžete nechat stranou. Ideální je mezi jednotlivé vrstvy pletiva vložit igelit, který zajistí naprosto dokonalou izolaci tepla uvnitř, nebo spíše pod touto, speciálně po domácku vyrobenou klecí.

Proti sněhu

Pokud jsme rostlinám zajistili teplo a tudíž přežití před i tuhou zimou, je nutné se zaměřit i na ty rostliny, jež tak náročné nejsou, ale potřebují pro svůj život alespoň dýchat a nebýt zasněžené. Proto sněhu se dá obránit postavení jednoduché dřevěné, nebo kovové konstrukce, na kterou vložíte igelit a přístřešek proti sněhu je hotový. Pokud se vám stavění nějaké konstrukce zdá příliš složité, udělejte si něco jako jednoduchá stan pro rostliny. Prostě vezměte tyče, nebo dřevěné desky a připevněte je naproti sobě. Při silném větru a závějích by desky mohly spadnout, proto je spojte hřebíky a na desky pak vložte igelit, nebo staré linoleum či koberec. Cokoli, co bude držet a ochrání vaše rostliny na zahrádce.

Pro mladé stromky

Kmeny mladých stromků jsou přece jen háklivější, než ty staré. Proto je nutné před zimou zabezpečit tak, aby do jara vydržely. Pomůžeme si jednoduše pěnovou izolací, která se používá například pro vodovodní trubky, a jednoduše ji po straně nařízneme a kmen mladého stromku do něj obalíme. Větve pak obalíme do netkané textilie. Tu však musíme ve dnech, kdy nejsou mrazy, ze stromku sundat. Jestliže tak neučiníme, mohou se jednoduše na stromku rozvinout plísně a jiné houbovité choroby.  Skvěle také funguje bublinková folie. Tou můžeme obalit všechny možné rostliny a přikrýt i trvalky na zemi.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články