Jak se zbavit myší v domě

12.10. 2013 • Bydlení 23041x

Hlodavci v domě, to může být pořádný problém. Když se někomu v domě usídlí partička věčně vyhladovělých myší, tak má o zábavu postaráno. Kromě nebezpečí, že se hlodavci enormně přemnoží a všechno sežerou, hrozí i riziko chorob spojených právě s těmito malými tvory. Zatímco na venkově se vyskytují hlavně myši, ve městech se můžeme setkat také s o něco většími hlodavci - potkany. A jak si s nimi poradit? Existují různá řešení, ale musí se najít zavčasu. Několik tipů, jak se zbavit myší v domě si uvedeme na následujících řádcích, takže pokud s hlodavci máte problémy, neváhejte a začtěte se, třeba právě zde narazíte na podstatnou informaci, díky níž se hlodavců navždy zbavíte.

Myši se velice často vyskytují v temných místech domu, takže pokud máte sklep, pak existuje určitá šance, že se tam malí hlodavci pokusí usadit. Jakmile se v takovém hlodavci infikovaném světě rozsvítí, okamžitě začnou zvířata pobíhat, protože se snaží najít nějaký úkryt. Jestliže se v takovém sklepě nacházely uskladněné potraviny, pak už je asi ani nemusíte hledat, protože myši se k nim dostanou a sežerou je, nebo je minimálně okoušou, čímž znemožní jejich další využití pro člověka. A to by nebyly myši, aby se spokojily pouze s tím, co se dá běžně sníst. Určitě se totiž pustí do všeho, co ve svém okolí najdou. Velikou nepříjemností mohou být teplé zimy, kdy se myši přemnoží a dá se očekávat, že se v lidských příbytcích vyskytnou ve větším množství. Z tohoto pohledu tedy bývají lepší mrazivé zimy, kdy má myší populace starost s vlastním přežitím. Počet městských potkanů ovšem s počasím vůbec žádným způsobem nesouvisí a jedná se spíše o problém celoroční.

Ideální je hlodavce do svého domku vůbec nevpustit. Jak to ale účinně provést? Potkani jsou na rozdíl od myší větší a často se vyskytují v kanálech či sklepích, takže do rodinných domů se zase tak často nedostanou. Jejich likvidaci zajišťují specializované deratizační firmy. To v případě menších myší stačí jenom obyčejná malá škvíra a malí návštěvníci už pobíhají po domě. Existují samozřejmě různé drastické metody, jak zlikvidovat v domě se nacházející myši, nicméně mnohem lepším řešením je nepustit vůbec vetřelce domů. Je zapotřebí utěsnit úplně všechny štěrbiny v domě, na což se dá použít třeba polyuretanová pěna. Ta sice myši nedokáže zastavit úplně, avšak jejich cestu do domu alespoň razantně znepříjemní. Pokud hledáte látku, díky jejíž pomoci se myši do domu nemají šanci dostat vůbec, pak zkuste využít beton, sádru nebo tmel.

Hlodavce se do lidských domovů stahují hlavně z důvodu hledání potravy, kterou často u lidí naleznou. Z toho důvodu by se mělo všechno, co by jim mohlo zachutnat, uložit do dobře uzavíratelných nádob. Jestliže se myším nepodaří objevit nic k snědku, mohly by se dát také do jiných předmětů, takže i ty bude zapotřebí vhodně ochránit. Třeba peřiny by se měly pověsit do výšky daleko od zdí, knihy a lůžkoviny, stejně jako oblečení, by se měly uložit do pevných skříní, do nichž se myši nemohou dostat. Pokud už něco přijde do styku s myší, mělo by se to důsledně opláchnout a nejlépe rovnou vydezinfikovat. K takovým účelům si vystačíte se savem. Předměty, které se dostaly do styku s hlodavci, by totiž mohly být znečištěné jejich močí či výkaly. Myši mají ovšem celou řadu přirozených nepřátel, takže se s nimi dá vést boj i přirozenou cestou. Stačí podporovat myší predátory, mezi něž se řadí poštolky, káňata, sovy a samozřejmě v neposlední řadě také kočky a psi. Kolem pozemku se dají vysadit křoviny a postavit budky. Dalším predátorem, živícím se hlodavci, je lasička, pro kterou stačí někde na zahradě vyskládat hromadu kamení a je šance, že se v nich lasička usadí. Pouze psi a kočky se dají umístit do domu, aby likvidovali škůdce. Těžko asi nasadíme do domku káně. Ovšem je potřeba poznamenat, že ne každá kočka či každý pes loví myši. Ale samotná přítomnost kočky může být docela užitečná, protože myši ji vycítí a domu se jistě zdaleka vyhnou. Venkovské kočky se řadí mezi nejlepší lovce. Kočky odchované v bytě nejsou na lov zvyklé a to samé platí o kočkách ušlechtilých plemen. Některá plemena psů mají lov myši v oblibě a patří mezi ně teriéři, jezevčíci a knírači. Přímo k lovu myší se původně cvičili jorkšírští teriéři. Psí lov ovšem není nejlepší variantou na zahradě, protože po něm zůstává rozoraná celá zahrada.

Pokud se u vás v domě myši vyloženě nepřemnožily, pak by mohlo postačit nastražit jenom několik pastiček. V případě přemnožení už asi pastičky na myši nepomohou. Využít se dá klasická dřevěná sklápěcí pastička, či některá její vylepšená plastová nebo kovová verze. Jako návnada poslouží obyčejný kousek sýra, slaniny, ořechu, opečeného chleba nebo čokolády. Pastičky je vhodné umístit za nábytek a ke stěnám, což jsou místa, kudy myši pobíhají nejčastěji. Nemáte-li rádi zabíjení nevinných tvorů, pak si můžete v některém hobby marketu zakoupit past ve tvaru domečku, do něhož se na jednu návnadu dá pochytat hned několik myší najednou. Hlodavci do domečku vlezou úzkým otvorem, ale nedokážou se dostat ven. Poté můžete domeček zkontrolovat a když se uvnitř nachází živé myši, můžete je odnést a vypustit někde do vzdálené přírody. Určitě není rozumné vypustit myši hned za barákem, protože by se po chvíli jistě s radostí vrátily. Podobným způsobem funguje také trubková pastička či dřevěná překlápěcí past. Ve světě existují také čelisťové a lepicí pasti na myši, ale jejich používání není v České republice povoleno.

Myši se dají také vypudit za pomoci speciálních elektronických plašičů, což jsou skříňky na baterie nebo do elektrické sítě, které vydávají pro myši velice nepěkné zvuky. Lidské ucho sice tyto zvuky a ultrazvuky neslyší, nicméně myši na ně reagují. Jiné plašiče určené na zahradu naopak vydávají hlasité zvuky. Ultrazvuk se bohužel nešíří přes pevné zdi, a proto je důležité si pořídit do každé místnosti jeden takový plašič. Řešením je také nechání otevřených dveří mezi jednotlivými pokoji. Ultrazvuk ovšem není vhodný v případě, že máte další domácí zvířata, kterým by mohl také vadit. Plašiče se dají opět sehnat v hobby marketu a jejich cena se pohybuje v řádu několika stovek. Jako krátkodobé řešení se dá označit i pachový odpuzovač. V případě závažné situace se nejspíš nevyhnete jedovatým nástrahám, které se ovšem musí používat s rozvahou. Pořídit se dají v různých hobby marketech, drogeriích či v zahrádkářských potřebách. Často se jedná o formu granulí či jedovatých zrnek obilí, které nic netušící myši pozřou a následně zemřou. Sehnat se dají také pytlíčky s jedem nebo parafínové bloky. Existují též pasty a prášky k přípravě nástrah, které se posléze umísti do domu na místo, kde se myši často vyskytují, což je opět u stěn a za nábytkem. Chemické přípravky nemají účinek ihned po konzumaci, ale až po uplynutí několika dní, protože myši najdou novou návnadu a nejprve vyšlou jeden testovací objekt, který ochutná a pokud se do dvou dní s myší nic nestane, vrhnou se na návnadu i ostatní myši. Hlodavci se po požití přestane srážet krev a zvíře vevnitř vykrvácí. Některé chemické přípravky obsahují speciální látku, jež myš vysuší, takže se poté dá snáze mrtvolky zbavit. K chemickým přípravkům se nesmí za žádných okolností dostat děti a domácí zvířata. Domácí zvířata se také mohou otrávit, pokud sežerou chemicky zabitého hlodavce. Poslední instanci v boji proti hlodavčím škůdcům představuje práce zkušeného deratizátora.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bydlení'
Tipy na jiné články