Jak se zbavit kruhů pod očima

15.10. 2013 • Zdraví 3608x

Vadou na kráse mohou být nevzhledné kruhy a váčky pod očima. Jejich tvorba je podmíněna několika faktory, které je nutno odstranit, chce-li jejich majitel vypadat zdravěji, svěžeji a mladistvě. Je známo, že kruhy pod očima přidávají na fyzickém stáří minimálně deset let. Naštěstí je nikdo nemusí mít pořád, existuje několik možností, jak se jich zbavit.

Spánek a stres

Důvodem vzniku nehezkých kruhů může být také nedostatečný spánek. Pokud chodíte pozdě spát a brzy vstáváte, pak není divu, že máte tuctové vaky pod očima. Minimálně sedm hodin spánku, pravidelně každý den, je nutných nejen pro boj s kruhy pod očima, ale i pro celkové zdraví, dobré zažívání i mysl. Pokud jste unavení, nepřemáhejte se, práci stejně neodvedete dobře, pakliže usínáte. To souvisí také se stresem. Lidé, kteří jsou často vypětí, pracují pod napětím a mají pocit, že nic nestíhají a to dlouhodobě, se toto vnitřní napětí projeví právě problémy s pletí a zvláště pak kruhy pod očima. Pokud cítíte, že na svoji pracovní profesi nestačíte, prostě a jednoduše si raději najděte jiné místo. Ve hře je i vaše zdraví a dlouhodobě byste to stejně nezvládali.

Kouření

Je-li vaší věrnou kamarádkou cigareta, pak se nemůžete divit, že máte kolem očí kruhy jak malované. Stejné je to s častým pobytek v zakouřeném prostředí, či velice běžným popíjením alkoholu. Všechny tyto faktory totiž snižují průtok krve a tam, kde je jen slaboučká kůžička, je ihned znatelný. Proto také letitým kuřákům ve stáří řežou prsty u nohou, protože jim černají, neprochází zde kapička krve a jen hrozí riziko, že právě usazeniny by mohly způsobit trombózu.

Pitný režim

A aby se průtok krve zvýšil, musí se krev ředit. Samozřejmě v takovém množství, aby zas na druhou stranu nedocházelo k silnému krvácení i při malém poranění, a krevní destičky by se snažily, seč mohly, jenže jejich omezený počet by na takovou spoušť prostě nestačil. Není třeba podávat heparin, ale vše jednoduše vyřešit dodržováním pitného režimu. Dva až tři litry vody denně minimálně, v létě o litr či dva více. Pak si tělo s kruhy poradí. Pakliže tam není ještě jiný problém.

Nemoc ledvin

Někdy můžete dělat, co chcete, ale kruhů se ne a ne zbavit. Příčinou může být nemoc ledvin, která se takto fyzicky projevuje. Nemusíte hned panikařit. Stačí dodržovat pitný režim, mít pestrou stravu, sportovat, ale i dostatečně odpočívat, chodit na čerstvý vzduch, vyvarovat se zakouřenému prostředí, odmítat alkohol a cigarety, cvičit oční gymnastiku, a jestli i přes to všechno jsou kruhy kolem očí znatelné, v té chvíli zajděte k lékaři.

Korektor a make-up

O vaší vadě na kráse nemusí vědět všichni. Stačí použít korektor, krycí make-up a pudr. Ve stejném pořadí a vhodné pro vaši pleť. Perfektně nedostatky zamaskují a vy se jen budete děsit večera, kdy se odlíčíte a vše nehezké uvidíte. Odlíčení rozhodně nevynechávejte, i když se pohledu do zrcadla děsíte. Po čase by vaše pleť uvadala a měla problémy. Přes noc se hezky zregeneruje a ráno se opět před všemi můžete zamaskovat.

Čajové sáčky a okurky

Vaky a kruhy pod očima jsou často také způsobeny dlouhým vysedáváním či poleháváním u počítače. Je úplně jedno, v jaké jste poloze, ale pokud do monitoru zíráte několik hodin denně a to upřeně a večer ještě sjíždíte své oblíbené seriály v televizi, tak s největší pravděpodobností se vám vaky i kruhy tvoří právě kvůli vysílení očí. Na tento problém postačí, když si každý večer a třeba i odpoledne (záleží na práci) dáte na oči vyluhované sáčky černého čaje, anebo čerstvé plátky okurky – kolečko je ještě lepší podélně rozříznout a jednu polovinu položit na horní víčko a druhé pod víčko spodní. Lehněte si, hlavu zakloňte a chvíli takto vydržte.

Mast proti opruzeninám

Je to zajímavé, ale na kruhy pod očima dobře funguje také dětská mast proti opruzeninám. Jestliže máte malé dítko, máte vyhráno a ihned si oblast kolem očí můžete promazat krémem. Pokud ne, tak zajděte do drogerie. Krém není extra drahý, vybírejte podle libosti a používejte jej pravidelně.

Zelenina, vitamín B

Přísun čerstvé zeleniny i ovoce je nutný nejen pro správné fungování celého těla, ale zbavuje oční okolí nehezkých úkazů. Zvláště pak vitamín B, respektive B komplex, je pro zdravou pokožku a perfektní pleť nutný. Ono vůbec nedostatek veškerých vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek se může takto na pokožce projevit. Proto za všech okolností dbejte na vyváženou stravu.

Méně soli

A co je také podstatné v případě pestré stravy, je omezení soli. Lidé jsou tak nějak obecně (vlivem závodních jídelen, kde jediná možnost, aby jídlo aspoň trochu chutnalo, se muselo pořádně osolit) zvyklí hodně solit. To se pak projevuje třeba viditelnými tmavými kruhy kolem očí. Asi se nepovede sůl omezit razantně, ale alespoň postupně méně a méně, až si na takovou chuť zvyknete.

Málo železa, vitamínu K, a antioxidantů

Pestrá a vyvážená strava musí obsahovat také dostatečný příjem železa, vitamínu K a dalších antioxidantů. Tmavé znaky kolem očí jsou někdy projevem právě chudokrevnosti. Příjem železa zvýšíte z masa (nikoliv uzenin), které zapijete sklenkou vína. V mase je velký obsah železa a červené víno podporuje vstřebávání tohoto železa do střev. Hodně železa také obsahují tmavé plody, jako borůvky, ostružiny aj. Po vydatném jídle si tak jako desert dejte čerstvé borůvky s domácí šlehačkou (v žádném případě tu ve spreji). Odlehčené jídlo s pořádnou dávnou železe, perfektní kombinace a opět je povoleno zapíjení červeným vínem.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články