Jak si čistit zuby správně!

25.09. 2013 • Zdraví 2696x

Z médií na nás útočí nespočet reklam o tom, jaká je nejlepší zubní pasta, nebo který kartáček je ten pravý ořechový. A přitom jde často úplně o jinou věc, o tu, kterou máte zadarmo - a to o správnou techniku, kterou zuby čistíme.

Řada z nás si totiž nečistí zuby správně. A řada z nás to také moc dobře ví, ale než aby navštívila svého zubního lékaře a nechala si z pozice specialisty poradit, čistí je pořád stejně. Stejně špatně. Ruku na srdce, kdo z vás si nepamatuje na zubní prohlídky zakončené názornou ukázkou doporučených tahů kartáčkem? Kdo z vás si domů nikdy neodnesl informační letáček? Letitou špatnou technikou však můžeme ublížit svým dásním a nejinak i „přehlédnout“ vznikající zubní kazy. Zkrátka se štětinkami nedostaneme tam, kam by to bylo potřeba.

Existuje několik jednoduchých pouček a rad, kterými je dobré se řídit. Díky tomu totiž dovedeme dobře eliminovat veškeré problémy se zuby doprovázená následujícími nepříjemnými sezeními v křesle u zubního lékaře.

Jak na správné čištění zubů?

  1. Čistěte si zuby nejméně dvakrát denně, a to po dobu 2 minut. Kratší čištění nebude efektivní a delší již také ne – nečistoty se vám ze zubů zpravidla povede odstranit právě do dvou minut.
  2. Pořiďte si a používejte kromě zubní pasty i ústní vodu. Ta se díky svému tekutému stavu dostane i do těch štěrbin, kam už zubní pasta nemá přístup.
  3. K dokonalé a bezchybné ústní hygieně patří neodmyslitelně také mezizubní kartáčky a dentální nit. Tyto předměty napomáhají zbavování se nečistot v těžce dostupných mezizubních mezerách. Právě ty jsou často „líhništěm“ začínajících zubních kazů. Pokud si s výběrem toho správného typu nevíte rady, obraťte se na odborníky. Ne vždy totiž nutně platí, že čím dražší, tím kvalitnější. Například v případě mezizubních kartáčků jde hlavně o princip, že se malé štětinky dobře dostanou do štěrbin mezi zuby. Jestli je v jejich případě nutné platit za značku a hledat ten nejvhodnější tvar či ten nejlepší materiál štětinek, je na pováženou. Dobrou funkčnost zjistíte hlavně tím, že se mezizubní kartáčky nebudou lehce odtrhávat od držátka, v kterém musí být dostatečně pevně zapuštěny. Díky tomu se vám nestane, že štětinka zůstane mezi zuby, zatímco samostatné držátko uprostřed vašich prstů.
  4. Také koupě zubního kartáčku vyžaduje rozvahu. Ne každý tvar štětinek je nutně ten správný (zato velmi drahý). Mnohem častěji vám dobře poslouží ty nejjednodušší tvary kartáčkových hlavic. Své by o tom věděli například ti, co si zamilovali velice jednoduše řešený kartáček Curaprox.
  5. Svůj zubní kartáček pravidelně vyměňujte. Po každém použití kartáčku se totiž zvyšuje výskyt bakterií v jeho štětinkách. Proto se obecně doporučuje měnit kartáček každý jeden až dva měsíce. Pokud se vám to zdá moc časté (či jste investovali do velmi drahého kusu), můžete s pravidelností štětinky kartáčku omývat dezinfekcí. Pamatujte ale, že je třeba dezinfekci dostat zase ven dříve, než si kartáček vložíte opět do úst.
  6. Na trhu je dnes již volně k dostání i elektrický zubní kartáček. Jeho výhoda spočívá v tom, že dovede učinit více otáček do minuty, než je jich schopen člověk. Je to investice, která se vám nejspíše nevrátí, ale pokud dovede takovýto přístroj zabojovat proti vaší lenosti a vy se čištění zubů oddáte s větší radostí, má to určitě svůj smysl.
  7. Pokud patříte k těm, pro které jsou dvě minuty s kartáčkem v ústech nepředstavitelně dlouhým časovým úsekem, zkuste si při čištění zubů nalézt nějakou zábavu. Například můžete sledovat televizi, poslouchat hudbu, skládat věci na nastávající den do brašny či kabelky a podobně. Vyhnete se tak pocitu nudy v koupelně před zrcadlem, která vás možná nutí vaši ústní hygienu co nejvíce urychlit.
  8. Není vhodné čistit si zuby takzvanou metodou „šmrdlání“, kdy jen tak bezmyšlenkovitě přejíždíte kartáčkem přes zuby bez ladu a skladu. Čištění vyžaduje komplexní systém úkonů. Až při jejich pravidelném a důsledném opakování dosáhnete toho, čeho chcete – totiž zdravých a krásných zubů. Kartáček držme zásadně pod úhlem 45°, přičemž štětinky se dotýkají jak dásně, tak zubu. Následně stírejme celou plochu jednotlivého zubu, a to ve směru od dásně směrem k vrchu zubu. Konejme tak jemnými krouživými pohyby v rozmezí vždy právě jen jednoho zubu. Na každém zubu 5-10 krát za sebou. Tento proces, zdánlivě možná zdlouhavý, je nutno vykonat u všech zubů - a to z obou jejich stran! Konečnou fází procesu je očištění zubů na jejich kousacích ploškách. To se týká ponejvíce stoliček. Velice důležité je pak nezapomenout na zadní, ty nejhůře dostupné plošky posledních stoliček. Obecně se totiž jedná o námi velmi zanedbávané místo, kde se kvůli tomu dobře daří právě těm zubním kazům, jejichž odstranění je nejvíce bolestivé a nejvíce složité.
  9. Dlouhými stíracími tahy lze od bakterií očistit i jazyk. Ne však denně, ale s rozumnou pravidelností – tedy například každý týden. I jazyk je oblíbeným sídlem bakterií, díky kterým nám z úst páchne.

    Ovládnutí správné techniky čištění zubů možná vypadá na první pohled jako naprostá věda, ale nebojte, tak složité to není. A to, co si díky každodenní pečlivosti ušetříte za bolest a utrpení, to už za to stojí!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články