Jak na pylovou alergii

10.08. 2014 • Zdraví 2332x

Alergií existuje spousta druhů, mezi ty nejvíce rozšířené patří i pylová. Nyní si ji společně přiblížíme.

Pylová alergie

Pylová alergie, odborně vyjádřeno, je chronickou zánětlivou reakcí na kůži či sliznicích a projevuje se problémy s dýchacím ústrojím. Na lidi trpící touto alergií má nepříznivý vliv pyl větroplašných rostlin. Ten je schopen se přenášet i na velké vzdálenosti, takže lidé mohou mít alergickou reakci i na pyl z rostlin, které v jejich blízkosti vlastně vůbec nerostou.

Mezi nejvíc rozšířené patří alergie na pyly různých travin, dále pak i bylin a dřevin. A v kterých ročních obdobích se s nimi nejčastěji setkáváme? Jedná se především o časné jaro, kdy se v ovzduší objevuje nejvíc pyl dřevin. Dalšími nejvíce rizikovými obdobími jsou poté druhá polovina jara a začátek léta, kdy se vyskytují dráždivé pyly různých travin a bylin. A do třetice je to konec léta a začátek podzimu, kdy můžeme zaznamenat v ovzduší pyly bylin.

Příznaky a projevy

Pylová alergie se nejčastěji projeví silnou rýmou. Důvodem je to, že vzduch je nosem filtrován, aby ochránil plíce, a tím pádem dojde k podráždění nosní sliznice přítomnými pyly. To zpravidla vede k alergickému kýchání, k němuž se jako další příznak může přidat svědění v ústech či uších, ucpaný nos, anebo i bolesti hlavy. Tyto obtíže mohou následně způsobit i nepříjemné poruchy spánku.

Dalším typickým projevem této alergie bývá zánět spojivek, který se projeví zrudnutím očí, jejich slzením a svěděním. Méně často se mohou objevit i případy průduškového astma a různých ekzémů.

Prevence a léčba

Jste-li právě vy člověkem, který trpí pylovou alergií, rozhodně byste se měli držet některých základních pravidel. Zcela jistě se snažte omezit vycházky za větrných a hodně slunečných dnů, vyhýbejte se okrajům lesa, před spaním se vždy sprchujte, abyste odstranili z těla pyl a větrejte minimálně.

Dnešní trh již nabízí širokou škálu výrobků, jako jsou různé čističky vzduchu, filtrační masky, sítě proti pylu nebo vysavače s filtrací. To vše mohou být také vaši pomocníci.

U silných případů alergií ovšem nestačí pouhé odstranění alergenů, ale bývají zapotřebí různé úlevové léky. Jedná se především o antihistaminika. Histamin je látka uvolňující se z buněk při alergické reakci a tyto léky jsou schopny jeho účinek blokovat. Nesmíme zapomínat také na medikamenty, které slouží k uvolnění průdušek. Použít je možné i preventivní léky jako kortikoidy nebo antileukotrieny, které mají protizánětlivé účinky, nebo můžete využít imunodulačních účinků moderních antihistaminik.

Jste-li silnými alergiky, nejspíš budete muset absolvovat imunoterapie a alergenovými vakcínami. Princip je takový, že pacientovi je pomocí kapek či injekce podáván upravený alergen. Podávané množství se postupně zvyšuje a organismus si tímto vytvoří obrannou schopnost vůči danému alergenu. Tato léčba je samozřejmě dlouhodobá.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články