Jak ušetřit na provozu domácnosti

16.12. 2013 • Finance 2768x

Každý, kdo má na starosti vedení vlastní domácnosti, určitě ví, kolik výdajů taková činnost vyžaduje. Naše obydlí neustále vyžaduje další a další potřeby, z jejichž pořizování nemáme zpravidla žádnou radost. Saponáty, prostředky na mytí nádobí, prací prášky, smetáky, lepidla...výčet by nebral konců, navíc ani není stěžejním tématem tohoto článku. Následující řádky mají za úkol představit vám několik rad, typů a nápadů, kterak na provozu domácnosti ušetřit co nejvíce peněz. Ne všechny rady možná shledáte použitelnými právě u vás doma, něco z výčtu ale zajisté oceníte. Pojďme se tedy na všechny krok po kroku podívat.

Tipy na ušetření nákladů na provoz domácnosti

1) Věšte vyprané prádlo na sušák za pomoci kolíčků a co nejvíc „rovně“ - zkrátka neohýbejte látky tam, kde to není nezbytně nutné. Každý takový záhyb vytvoří na látce sklad, který je později třeba žehličkou rozžehlit. A to je investice nejen do času, ale také do elektrické energie, které žehlička nespotřebuje přímo málo. Každý kus oděvu či prádla jako takového několika rychlými pohyby rukou roztáhněte. U riflí a podobných materiálů tím předejdete sražení po uschnutí, u všech ostatních zmenšíte počet skladů.

2) Sundavejte pověšené prádlo ze sušáku ve chvíli, kdy je ještě trochu vlhké. Dokud zcela neuschne, je celkem jednoduché jej několika tahy žehličkou vyžehlit. A navíc prádlo doschne právě vlivem žehličky.

3) Pořizujte si co nejvíce prádla a lůžkovin a dalších látek (například ubrusů) z krepu. Krepovaná látka ani po vyndání z pračky nevyžaduje žehlení, což je zejména u prostěradel nebo ostatních lůžkovin nespornou výhodou!

4) Pokud jste právě před koupí nové žehličky, zvažte, zda neušetřit nějaký ten peníz tím, že koupíte klasickou, nenapařovací. Vláhu potřebnou pro žehlení můžete dodávat sami pomocí rozprašovače na květiny nebo cákáním vodou prsty. Ani za nákup žehlícího prkna nemusíte dát třetinu výplaty. Žehlit se dá i na jídelním stole, který máte určitě v kuchyni. Jen přes něj dejte čistě vypraný obrus nebo ručník (bez vzoru) a máte žehlící plochu na světě!

5) Pro úklid domovních nebo bytových prostor nemusíte pořizovat zvlášť čisticí přípravek na podlahu, na toaletu, na vanu, umyvadlo či dřezy a podobně. Ve většině případů vám postačí jeden univerzální čistič, kterým lze omývat takřka cokoli. Pouze v případě, že často čistíte sporák nebo elektrické plotýnky, vyplatí se mít i písek nebo nějaký přípravek obsahující hrubší části. Umyvadla či vany ale zpravidla takovému znečištění nepodléhají, a proto je investice do specializovaného produktu mírně zbytečná.

6) Abyste nemuseli tak často omývat vnitřek ledničky, což znamená, že buď tak činíte za chodu chladícího zařízení, nebo že jej vypnete, vyčistíte a poté opět zapnete (což vyžaduje to, že se celá lednice zase musí rychle dostat do chladného stavu), vložte do lednice talířek s jedlou sodou, která dobře pohlcuje pachy. Případně můžete na jiný talířek položit i plátek citronu, který se postará o to, aby chladnička hezky voněla.

7) Pro vytírání podlah není nezbytně nutná horká voda, stejně tak dobře vám postačí vlažná, s kapkou univerzálního čisticího prostředku.

8) Spočítejte si, kolik kusů nádobí denně umýváte. Pokud nemáte myčku, ale vše omýváte ručně ve dřezu, dost možná se vám pořízení mycího zařízení vyplatí. Nechte si poradit ve specializovaném obchodu s elektronikou, kde vám budou umět dobře nastínit, kdy se již nákup myčky vyplatí, a kdy ještě ne.

9) Pokud ve vašem domě či bytě chybí digestoř, popřemýšlejte o jejím zakoupení. Zvlášť v zimě, kdy je třeba udržovat obydlí na určité teplotě interiéru, se více vyplatí například při smažení na chvíli zapnout digestoř, než mocně zápach vyvětrávat otevřenými okny.

10) Nekupujte deset druhů lepidel, každé pro nějaký jiný účel. Dobře vám postačí univerzální Chemopren nebo něco tomu blízké, které si poradí jak s kůží, tak s dřevem, látkou, obuví, kovem, papírem a mnohým dalším. V podstatě každé dvousložkové univerzální lepidlo splní svůj kýžený účel.

11) Neutrácejte za drahou impregnaci na kůži (ať už na boty nebo na kabelky, rukavice, kabáty a další výrobky z kůže), ale používejte zkrátka a jednoduše prosté sádlo. Nejlépe nějaké čerstvé, které se vám již měsíce nepovaluje v chladničce. Při aplikaci mazadla – sádla – však dbejte na to, abyste vrstvu skutečně dobře rozetřeli. Jinak hrozí nebezpečí, že se vám na příslušném ošetřovaném předmětu či oděvu vytvoří bělavý film.

12) Pokud se koš ve vaší domácnosti plní až neobvykle rychle, můžete ušetřit i na odpadkových pytlích. Místo, abyste sáček vyhodili také spolu s odpadem, můžete jeho obsah pouze vysypat a sáček vrátit zpět do koše. Pro tyto účely se ale nabízí spíše použité igelitové tašky, protože jsou zhotoveny z pevnějšího materiálu.

13) Houbičky na nádobí nemusíte poté, co už nevypadají příliš k světu, hned vyhazovat. Zkuste je vložit do pračky – budou potom jako nové.

14) Nepořizujte do kuchyně papírové kuchyňské utěrky, ale používejte klasickou plátěnou. Utěrky máme tendenci používat i tehdy, kdy to není potřeba a plýtváme jimi. Navíc cena jednoho balení začíná na 15 korunách, takže si s klidem můžete spočítat, jaké to je plýtvání penězi (a ekologické to také mnoho není).

15) Rozbité zipy, deštníky nebo obuv nenechávejte spravovat. Rozhodně ne tehdy, kdy předem nevíte, kolik za takový úkon řemeslníkovi zaplatíte. Je to smutné, ale dnešní konzumní doba poskytuje takovou nabídku, že vyjde často levněji koupit dané věci nové a staré vyhodit. Ekologie sice pláče, ale nemáme-li peněz nazbyt, bohužel nám nic jiného nezbývá.

16) Před návštěvou lékárny si rozmyslete, zda skutečně potřebujete všechno, co plánujete koupit. Na lécích na závažnější onemocnění určitě nešetřete, to by se příliš nevyplatilo – snad víme, že zdraví je nade vše. Ale nechat polovinu výplaty na prostředích proti kašli nebo rýmě nebo na vitamínech a multivitamínech je určitě zbytečné. Raději vzpomeňte na oslazenou cibulovou šťávu našich babiček a nakupte ovoce plné vitamínu C. Vyjde to levněji i zdravěji.

Tipů a nápadů, jak ušetřit na chodu domácnosti je určitě ještě mnohem více. Pevně věřím, že s trochou důmyslu najdete i vy sami spoustu takových způsobů, které dovedou korunu po koruně šetřit vaše domácí rozpočty. Je hlavně potřeba si uvědomit, co kupujeme a kolik toho potřebujeme – a zejména pak, jestli je to vlastně pro nás skutečně tak nezbytně nutné, jak si v danou chvíli myslíme. Přeji tedy hodně ušetřených financí, které využijete určitě lépe někde jinde!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Finance'
Tipy na jiné články