Chyby v investování? O těchto možná ani nevíte.

31.12. 2013 • Finance 2601x

Každý dělá chyby a nikdo není neomylný. Chybuje se všude, v práci, doma, v osobním životě a podobně. A někdy to děláme nevědomky, někdy bohužel vědomě. Velké umění je chybu si přiznat. Jakmile si totiž přiznáte svou chybu, zjistíte, kde chyba vznikla, příště si na to již dáte pozor a už nebudete chybovat. Nejhorší je, když víte, že jste v životě či v práci chybu udělali, ale nedokážete si to přiznat. Tím pádem se z chyb nikdy nepoučíte a vždy budete chyby opakovat pořád dookola. 

Protože vám to zkrátka nedojde, kde ta chyba je. Je velmi snadné své svůj neúspěch na někoho jiného, ale vaše problémy to nevyřeší. Musíte se k tomu postavit čelem a chyby napravovat. V životě existují také bohužel chyby, které už napravit nejdou, můžete se z nich alespoň poučit a příště je už neudělat. Život je o lidských chybách a tomu se zkrátka nevyhne nikdo. Nikdo není dokonalý i ten nejlepší z nejlepších dělá chyby a chybuje. Za své chyby si musíte nést odpovědnost sami a to je velký krok k tomu podobnou chybu nezopakovat. Musíte ovšem chtít a dávat si velký pozor. Mnoho lidí už dopředu ví, že dělají chybu a přesto a stále je opakují a opakují a opakují. V takových chvílích je to pak těžké. Lidé musí vědět, že uznat svou chybu je vždycky to nejlepší, pro vás a pro vaše budoucí rozhodnutí. Přznat chybu není jednoduché, říci si, že jsme v něčem selhali je velmi těžké, ovšem pro váše další rozhodnutí je přiznání chyby nezbytné a nutné.

Investice a investování není žádná legrace. Investovat musíte umět, musíte mít odvahu, být odolní proti stresu a mít trošku štěstí na tu správnou investici a na tu správnou šanci. I v investování se dají dělat chyby a také se často chyby dělají. Občas vám něco nevyjde, něco se pokazí a rázem je chyba na světě. V investicích je obzvlášť důležité, aby, jste si dokázali chybu přiznat. Přeci jen investujete peníze a právě chybou o peníze přicházíte, což asi žáden investor nechce. Pokud si chybu přiznáte, začněte hledat důvod a příčinu právě této chyby. Když jí najdete, bude to pro vás výhodné, příště se takové chyby vyvarujete a tak znovu nepřijdete o své peníze, 

Pokud chybu opakujete neustále dokola, může se stát, že později zjistíte, že díky stále se opakující chybě se vaše peníze rozutekly a vy tak nemáte vůbec nic. A tím pádem svou vinou přijdete o naspořené peníze. Místo, aby, jste je rozmnožili, tak o ně přijdete. Než se pustíte do investic je potřeba si vše pořádně promyslet. Investice bez rozmyslu je největší chyba, protože většinou v tuto chvíli je to vždy o tom, že zbytečně riskujete či dáváte peníze někam, kde se vůbec nezhodnotí. Asi každý investor zná ty nejběžnější a nejčastější chyby v investování. Ovšem jsou také chyby, které mnoho z investorů ani neví, že dělá. Ve světě financí jsou chyby luxus, který si každý dovolit nemůže. Jaké to jsou chyby? To se můžete dočíst v tomto článku, který vám možné chyby trošku osvětlí a můžete se tak právě těchto chyb vyvarovat a tím pádem své investice a finance nezhodnotit.

Chyby, které všichni investoři znají, přesto se stává, že je občas udělají.

Emoce a city do investování nepatří!

City a emoce zkrátka do byznysu nepatří. Toužíte mít akcie v podniku, který vyrábí doutníky? Který vyrábí boty? Dům kupujete ve čtvrti, kde jste vyrůstali? Pak se zamyslete. Akcie vám musí vynášet to je to hlavní. Dům musí být v dobrém stavu, v dobré lokalitě a podobně. CIty a emoce je krásná věc, ale je ptořeba stát nohama na zemi a přemýšlet tak, aby vám peníze vydělávali. Pokud nedokážete city a emoce odstranit z podnikání, přizvěte si k sobě někoho, kdo vám s rozhodováním pomůže. Nezainteresovaný pohled na věc vám v tomto případě rozhodně pomůže.

Rozhodovat se na základě určitých analýz!

Spontánost je krásná věc, ale do investic rozhodně nepatří! Musíte se rozmyslet, zda opravdu finance do investic vložíte. Investice pro vás musejí být rentabilní, musíte na nich vydělávat. A když se rozhodnete spontáně obvykle to nekončívá dobře. Vyvarujte se spontanity. Spontanita je sice krásná věc, ale peníze vám v obvyklých případech nevydělá a není to vůbec nic pro vás. Rozmýšlejte se podle analýz, které jsou k dostání, a spontánnost nechte na jiné situace ve vašem životě.

Zbytečně neriskovat!

Risk je zisk, říkává se, ale je tomu opravdu tak?  Vždy je zde určité riziko, že se vaše investice nezhodnotí a vaše peníze tak nevydělají, ale prodělají vám, což samozřejmě nechcete. Riskujete samozřejmě při každé investici, jen míra rizika je někdy nižší a jindy je vyšší. Pro jistotu si raději volte takové investice, kde je riziko nižší.

Všechny peníze vložit na jednu investici
Tuto chybu dělá bohužel mnoho investorů začátečníků. Myslí si, že jedna investice je výhodná a tím pádem když vyjde, získáte peníze. To je samozřejmě pravda, když to vyjde a bude na ní více peněz, je jasné, že více vyděláte. Ovšem musíte přemýšlet tak, že pokud vaše investice nevyjde (což se stává běžně), tak přijdete o své peníze a přijdete o všechny peníze.

To jsou asi jedny z nejzákladnějších chyb, samozřejmě jich je daleko více. Nyní se spíšem zaměříme na ty chyby, které mnoho investorů dělá pravidelně a možná si je ani neuvědomuje.

Cena aktiva není totéž co hodnota aktiva

Udělat takovouto chybu je vesměs jednoduché. Chyba vzniká tehdy, když vnímáte stejně cenu a hodnotu investice. Pokud jakýkoliv analytik hovoří o value (hodnota), mluví vždy o čísle. Toto číslo je součinem aktuální tržní ceny jedné akcie a také celkového počtu akcií společnosti. Něco jiného je však valuace, což znamená ocenění. Tehdy jde většinou o poměr ceny akcie a ziskovosti nebo tržeb firmy. Investoři obvykle zapomínají na to, že tržní ocenění společnosti jen málokdy odpovídá její skutečné hodnotě. Některé akciové tituly jsou tak přeplacené, překoupené zaplatíte za ně více a jiné akciové tituly jsou zase přeprodané. Jako investoři věnujte pozornost základním indikátorům. Čemu by investoři měli určitě věnovat pozornost je P/E. P/E je poměr mezi aktuální tržní cenou (price) a ziskem společnosti na akcii za posledních dvanáct měsíců (earnings). Za takový ideál P/E jsou považovány hodnoty mezi šesti a dvaceti body. Pokud je P/E nízké může ukazovat na jisté problémy uvnitř společnosti. Vysoké P/E zase naznačuje překoupenost titulu.

Volatilita trhu není totéž co míra rizika

Volatilita obecně znamená, jak moc se něco hýbě. Akcie, která se hýbe málo má nízkou, volatilitu a akcie, která se hýbe hodně, má vysokou volatilitu. Index volatility je považován za ukazatel sentimentu na trzích. Investoři by se na trhu měli rozhodovat vždy na základě jednoznačných dat, makroekonomických indikátorů, nikoliv však nálady ostatních traderů. Mnoho investorů a někdy i celý trh si myslí, že investice do kteréhokoliv aktiva jsou bez rizika. To ovšem ještě neznamená, že investice jsou opravdu bez rizika. Kondice trhu určuje náladu investorů, nikoliv naopak.

Chamtivosti se vyvarujte

Chamtivost zkrátka do investování nepatří, nevyplatí se vám to. Pokud čekáte, že investujete párkrát a schrábnete balík peněz a pak se přestěhujete na Bahamy, tak s tím rozhodně nepočítejte. Pokud chcete investovat, aby, jste vydělali co nejvíce, raději vůbec neinvestujte. Investice je dlouhodobý proces a je potřeba trpělivosti. Rychle vydělané peníze zde opravdu nečekejte. V devadesátých letech bylo také mnoho investorů, kteří podlehli vidině rychlého zisku, avšak nedočkali se ho. Pokud chcete investováním vydělávat, pak musíte po krůčcích, pomalu. Rychlý zisk se podaří jednou za čas a je t spíše vyjímka, která potvrzuje pravidlo.

Benchmark, dvousečná zbraň

Benchmark je něo jako ukazatel výkonnosti, porovnávání výkonů v různých firmách za pomoci provedených ekonomických analýz. Akceptovatelná míra rizika je velmi individuální záležitostí. Vytvářet jakékoliv univerzální způsoby stanovení je v podstatě nemožné. Nejdůležitějšími faktory jsou finanční zázemí investora, věk investora, nebo délka investičního horizontu. Z toho asi vyplývá, že každý investor by se měl řídit jiným nesnažit se za každou cenu překonávat dlouhodobě nejvýkonější indexy světa. Před samotným vstupem na trh by si měl každý investor stanovit jasný cíl. Tohoto cíle by také měl dosáhnot. Základem je pak důkladná diverzifikace.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Finance'
Tipy na jiné články