Jak poznat podvodníky - zaměstnavatele

14.10. 2013 • Různé 2380x

Najít dobrou práci je prý obtížné. Úřady práce denně navštěvují nezaměstnaní, kteří by chtěli pracovat, ale z nějakého důvodu to nejde. Na druhou stranu jsou pracovní portály, inzertní noviny i vývěsky na úřadu práce plné nabídek. Tak kde je tedy problém? Samozřejmě, že pokud není potřebná kvalifikace na jistou pozici, nedá se práce vykonávat. Vyučenou švadlenu stěží zaměstnají jako IT technika apod.

Jenže také jsou nabídky práce, které vypadají velice lákavě slibně. Obvykle požadují pouze chuť pracovat a nebát se vysokých výdělků. Vzdělání, praxe není důležitá a prý je pozice vhodná i pro absolventy. Nabídka zní naprosto skvěle, a pokud člověk dlouho nemůže nic najít, často, možná i ze zvědavosti na ni odpoví. Poté ho pozvou na osobní setkání s tím, že zaslaný životopis je velice zaujal. V kanceláři jej přivítá mladý, možná nedávný absolvent střední školy, oblečen do slušivého obleku a zcela nadšen podává ruku. O pozici se konkrétně nic nedozvíte, jen víte, že dělají mnoho a pro řadu významných světových firem. Po zaučení a dobrých výsledcích je možnost povýšení a řízení týmu lidí. Výdělky od třiceti tisíc, na manažerské pozici minimálně dvakrát tolik. Kdo by to nechtěl, že? Jediné, co prý proto musíte udělat je, že zaplatíte vstupní školení, které se bude konat v jejich hotelu na Vysočině…

Vysoký plat

Vždy je podivné, když neznámá firma, obvykle se prezentující, jako nadnárodní, zahraniční apod., nabízí extra vysoký plat na pozici, kde není vyžadována perfektní znalost cizího jazyka či jazyků. Každá normální firma ze zahraničí, která se hodlá usadit i v Česku, budu za všech okolností vyžadovat precizní znalost minimálně jednoho z cizích jazyků, alespoň pro vedoucí pozice. A takové pozice se vysoce cení. To ví i podvodné firmy, které chtějí nalákat na nabízenou pozici hodně lidí a tak se schovávají za „zahraničí“, což logicky dedukuje vysoký plat.

Nic konkrétního

V nabídce práce se také často objevují, při popisu práce, komunikace se stávajícími i novými klienty, práce na PC, aj. prostě nic konkrétního, dle popisu si vybavit sezení v kanceláři, kdy přijde nový klient a žádá jistou službu, kterou mu jednoduše odprezentujete, ale opravdu jen jednoduše, protože klient již službu zná, sepíšete s ním smlouvu a vyděláváte velké peníze. Realita je jiná. Čím obecnější je popis pozice, tím by měl být u vás zdvižený prst.

Moc se o vás nezajímají

Pošlete jim životopis, většinou do druhého dne vám zavolají a na základě vyhodnocení vašich zkušeností (prý), vás pozvou na osobní pohovor. Do dnes se vám zdál váš životopis obyčejný, ale oni vám dodali sebevědomí a vy jdete na pohovor s tím, že od teď se vaše problémy s nedostatkem peněz odstraní, protože budete vydělávat velké peníze. Často se stává, že při osobním setkání se na vás moc neptají a ihned povídají o firmě a pozici. Vždy ale jen o tom, kolik vlastně vyděláte a co vše budete moci získat. Někdy vám dají možnost se „prezentovat“, ale nějak dopodrobna se nezajímají. Je to jasné proč – nechtějí ve vás dostat do „úzkých“, do pozice, kde byste se měli stydět. Za všech okolností ve vás chtějí budovat silné sebevědomí a mít vás na vaší straně. Jsou chápaví, i když jste samoživitelka a máte dítě.

Pozvou vás na druhý den

Pokud se nejedná o seriózní nabídku, také poznáte, když vás po osobním setkání pozvou velice brzy na druhé kolo výběrového řízení. Jakmile přijdete, seznámí se s vámi mladý muž v obleku a vezme vás s sebou na „zkušební den“. Pak spolu s ním stojíte někde u nákupního centra, chodíte po ulici apod., máte nabízet nějaké pojištění, platební karty či cokoli jiného. Vždy jde o produkt, který je podle „kravaťáka“ o skvělý produkt, který všichni chtějí a potřebují.

Pokud vás ani toto neodradí a říkáte si, že práci zkusíte, alespoň na chvíli, pak se připravte, že většinou s pracovní smlouvou nebudou spěchat. Jestliže se zeptáte, nějakým způsobem se budou vymlouvat a poté svedou řeč na možnost živnostenského listu. Během chvilky vám ukážou na číslech, kolik si vyděláte při zaměstnaneckém poměru a kolik na živnost. Je jasné, že na živnost se budete mít jako “v ráji“, kdežto jako zaměstnanec dostanete jen základní plat.

Ať tak nebo jinak, zvažte odchod dříve, než budete vyčerpaní od celodenní práce. Pokud nemáte smlouvu, nezaplatí vám nikdo nic. Není proto lepší ležet raději doma? A i když smlouvu dostanete, nemusíte se peněz dočkat. V tomto případě však máte triumf v ruce, se kterým se můžete bránit přes úřady a stát. Bohužel takoví podvodníci tu jsou a budou pořád. Vždy si najdou nějakou skulinku v zákonech a vydělávají na poctivosti čestných lidí.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články