Srovnání typů elektronických obchodů

27.10. 2018 • Různé 1508x

S vlastním internetovým obchodem vstoupí do světa byznysu celá řada obchodníků. Není přitom problém začít podnikat v jediném člověku a doslova s pár korunami po kapsách. Celkový provoz e-shopu vás nemusí vyjít na vysoké částky. Jak se vyznat v různých typech řešení? 

E-shop na míru

Varianta maximálně přizpůsobivá, ale mimořádně drahá, dal by se e-shop na míru stručně charakterizovat. Většina začátečníků tak po této možnosti nesáhne. Naopak ji volí teprve ti provozovatelé, jejichž e-shop už nějakou dobu úspěšně funguje a oni vědí, co vlastně požadují a jsou si jisti, že stávající systém jim to neposkytne.

Takto komplexní řešení bude sestavovat tým lidí, který rozhodně nezahrnuje pouze programátora, kodéra a grafika, ale i další odborníky. Což se přirozeně podepíše nejen na výsledné ceně, ale také na časové náročnosti.

Náklady na internetový obchod se přitom mohou vyšplhat až na milionové částky. Takovou sumu začínající byznysman po ruce na vytvoření e-shopu zpravidla skutečně nemá a v lepším případě se k ní dostane až tehdy, když mu ji zavedené podnikání časem vydělá.

E-shop k pronájmu

Krabicové řešení čili pronájem e-shopu dovoluje efektivně minimalizovat náklady citované v předchozím bodě. Hlavní myšlenka mechanismu pronajímání? Navrhnout univerzální řešení, které se odladí, uvede do provozu a bude se nabízet většímu počtu podnikatelů zároveň.

V tomto bodě tkví jistá nevýhoda, kterou je neohebnost celého systému. Všichni totiž používají stejný základ s omezenou možností přizpůsobení, protože všem musí systém víceméně vyhovovat. A to jak z hlediska vnitřního uspořádání, tak co se týče designových šablon.

Pokud ale nemáte k dispozici větší finanční částku, rozhodně má pronajatý e-shop smysl. Vstupní investice nejsou nikterak závadné, levný pronájem e-shopu vyjde na pár desetikorun měsíčně. Za technickou stránkou krabicové platformy přitom najdete tým profesionálů, který ji neustále testuje a zkvalitňuje.

E-shop zdarma

Na internetu existuje celá řada volně dostupných alternativ. Řada z nich představuje riziko, až po jejich nasazení totiž můžete přijít na to, že e-shop nemá dostupné potřebné funkce nebo naprosto neodpovídá českému prostředí.

Jinou možností je open source, jehož hlavním smyslem je volné šíření zdrojového kódu a z toho plynoucí šance na libovolnou modifikaci celého systému. Pokud neumíte programovat nebo nemáte k ruce nikoho šikovného, kdo by vám na tento základ „postavil“ to, co potřebujete, ztrácí pro vás podobná volba smysl.

S open source navíc riskujete poměrně kolísavou kvalitu kódu, což může v pozdějším fungování znamenat nestabilitu systému, časté pády a chyby. Najít příčinu se pak zpravidla povede jen těžko, technická podpora neexistuje a bez znalosti angličtiny se při procházení diskusních fór neobejdete.

Autor: Zoner inShop – profesionální e-shopové řešení

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články