Jak vyzrát na slimáky

22.11. 2013 • Různé 10309x

Už jen ten název je dost slizký a nechutný, stejně jako tyto otravné a odporně lepkavé potvory, které ničí vaši úrodu a okrasou zahradu.

Co je slimák a co není

Slimák, oficiálně česky, obecně latinsky se pak nazývá Limax, je suchozemský nahý plž z čeledi slimákovitých. Prosím, nepleťme si všechny nahé plže se slimáky. Na světě je obecně rozpoznáno (zatím) třicet tři druhů slimáků a u nás vyskytuje pouze osm z těchto druhů.

Druhy slimáků v ČR

V České republice se vyskytuje tedy jen několik ze všech druhů, celkem tedy osm a z nich jsou pak k vidění běžně asi tři, čtyři druhy těchto až nechutných slizkých příšer.

Slimák oranžový

Nejčastěji je to Plzák španělský, který dorůstá délky osm až dvanáct centimetrů, a jeho zbarvení se pohybuje od oranžové po tmavě hnědou. Lidově bývá nazýván slimákem oranžovým a nejčastějším návštěvníkem na našich zahradách, respektive na listové zelenině, ze všech slimáků. Byl rozpoznán ve Španělsku, poté se rozšířil do celého světa, právě díky dovozu zeleniny a ovoce. U nás je hojně rozšířen a často dochází i k lokálnímu přemnožení, protože nemá přímé přirozené parazity. Nejčastěji jej najdeme na listové zelenině, zelí, kapustě apod.

Slimák popelavý

Zbarvení je většinou tmavší, šedé, ale může se vyskytovat i velice světlé až bílé. Pro nás není až tak ohrožující, protože se nejvíce vyskytuje v lesích a ojediněle v parcích. Jeho délka je až dvacet centimetrů.

Slimák největší

Narůstá stejné délky, jako popelavý, ale protože je nám známější, nebo lépe řečeno – spíše se s ním setkáme, nazýváme ho právě největším. Má světle hnědé zbarvení s černými skvrnami, až pásky. Žije v listnatých lesích, ale nejvíce se s ním setkáme ve vlhkých podzemních prostorách, jako jsou sklepy se zeleninou a ovocem, kde se živí a rád hoduje.

Slimák pestrý

Jeho život je podobný, jako u Slimáka největšího. Také miluje sklepní prostory, kde je tma a vlhko, a také dostatek potravy. Jeho zbarvení je hnědo zelené, až oranžové a tělo pokryté skvrnami. Od Slimáka největšího se snadno pozná tím, že dělá oranžovou stopu za sebou.

Plzák černý

I když je tento druh zcela černý (občas se mohou vyskytovat i našedlí), vzácně se vyskytují albíni, zcela bílí, bez zbarvení. Jsou to všežravci, a živí se zbytky rostlin a živočichů. Žijí jak v lesích, tak také sadech.

Plzák lesní

Zbarvení do hněda, někdy až oranžova dovoluje častou záměnu s Plzákem španělským, což pro běžného laika a občana v jednom není až tak podstatné, jako to, že se taktéž živí zbytky rostlin a uhynulými živočichy, ale hlavně patří mezi škůdce na našich zahradách a je nejčastěji spatřen na hlávkovém zelí a salátech.

Slimák žlutý

Tohoto slimáka najdeme zejména na houbách. Je to ten škůdce, který z krásných a narostlých klobouků hub tvoří okousané nepravosti. Je malý a jeho zbarvení je snad všech možných odstínů žluté a nažloutlé. Dorůstá do délky pouze pět centimetrů.

Modranka karpatská

Tento jediný druh slimáka snad stojí za zhlédnutí. Jeho zbarvení je totiž, jak název napovídá, modré. Sytě modré, azurové, někdy i nafialovělé. Žije pod kůrami stromů a živí se houbami a lišejníky.

Jak proti slimákům bojovat

Je jasné, že hlavním důvodem boje se slimáky je vaše vlastní úroda. Pokud vám ji sežerou, vejde vaše téměř půlroční práce vniveč, takže boj s nimi je dost opodstatněný. V tomto ohledu je nutné upamatovat, jak se slimáci k nám na zahrady dostávají. Nikdy nelétají, ani se neprohrabují pod zemí. Vždy se na zahrádky připlíží buď od sousedů, nebo někde jinde z okolí. Proto, aby se k vám nedostali, je nutné mít kolem zahrádky potřebné ohrady.

Existují takzvaně babské rady, nebo lidové, chcete-li, a také potom přímé prostředky, které koupíte v příslušných prodejnách.

Rady a běžné postupy některých lidí

Pivo na slimáky

Prý dokonale funguje pivo. Slimáci nejsou pijani piva a jeho puch, zejména pak pokud je několik dní zvětralé na slunci, jim nedělá zvláště dobře. Do nízkého kelímku, nebo plastové misky, napusťte pivo, ale ještě před tím kelímek zapusťte do země. Slimák se v pivu utopí.

Skvěle funguje sůl

Jsou však mezi námi milovníci piva, kteří by se velice zdráhali, pivo takovým způsobem zneužít. Navíc někteří, který trik s pivem zkoušeli, tvrdí, že není až zas tak účinný. To je vhodnější na nich ušít přímou past v podobě jejich potravy. Protože slimáci, obývající vaši zahradu jsou milovníci zelené a šťavnaté zeleniny, je skvělé ponechat si vydlabanou půlku melounu (zelenou část) a nasypat do ní sůl. Slimáci se nejprve nadchnou a nechají nachytat, ale sůl je pro ně nepřítel číslo jedna a krátce po požití umírají.

Solí je také stačí posypat. Jistí ochránci přírody by vás jistě hnali, ale vaše zahrada, je vaše zahrada, a pokud chcete mít něco z vlastní úrody, je nutné přejít i k tak drastickému kroku.

Aby se k vám na zahradu nedostali

Pokud jste ještě na zahradě slimáky nezpozorovali, ale sousedé si na ně stěžují, je nejvyšší čas zahrádku obrnit proti jejich případné návštěvě. Část, kde máte úrodu, oploťte tak, aby se tam nemohli dostat, anebo co je lepší, vykopejte kolem úrody strouhu, do které nasypete sůl. Za zákopy pak piliny a jako bonus ještě zmíněný plot. Proti takové obraně nemají šanci.

Slimáci nejsou pijani kávy

Pokud nechcete kopat strouhu, nemusíte. Často postačí asi dvacet centimetrů od záhonů nasypat deset až patnáct silný pruh pilinami a na piliny nalít uvařenou kávu i s lógrem. Dá se použít i kolový nápoj, protože kofein je pro slimáky smrtelný zabiják.

Ovesní vločky pomohou

Pro lidský organismus jsou ovesné vločky blahodárné, zdraví prospěšné z několika hledisek. Jenže pro slimáky nikoli. Jakmile je sežerou, nabobtnají tak, že rázem pojdou.

Přímý sběr

I když jsou pro vás slimáci bůhví jak odpudiví, ihned se jich zbavíte, když se ručně sesbíráte. Vezměte si rukavice a slimáky sbírejte do kýblu s vodou a rozpuštěnou solí. Nebudou se drát na vrch, a rychle uhynou.  Anebo je můžete ihned polít vařící vodou. Pakliže jich nemáte na zahrádce tolik, doporučený způsob je ideální. Do kýblu je nasbírat a pak hned polít vařící vodou. Nejrychlejší a nejlevnější způsob, jak se jich akutně zbavit.

Někdo doporučuje nasbírané slimáky dát do plastových láhví nebo kelímků a přejet je autem. Což je sice možné a má kýžený efekt, ale zbytečně namáhavé.

Milují kvas a podobnou vůni

Slimáci milují vůni kvasnic. Takže jim dopřejte trochu radosti, než je utopíte. Do země zapusťte kelímky, nebo uříznuté plastové láhve a ty napusťte vodou, ve které rozmícháte klasické kvasnice. To slimáky naláká a ve vodě se pak utopí.

Pasti, slimákovi strasti

Jako ohrada proti hnusným a oplzlým slimákům pomáhá i hradba z písku, popela nebo vápna. Posypte v dostatečné vzdálenosti od záhonů. Večer dejte kolem zahrady pytle, desky apod., ráno pod nimi slimáky sesbírejte.

Slimáci sice milují listovou zeleninu, ale naopak nesnáší česnek a bylinky. Ideální prevenční obranou je tak tyto rostlinky kolem salátů vysázet.

Jestliže jste kadeřnice, zbytky vlasů nevyhazujte do koše, ale přineste si domů a kolem záhonů je rozsypte. Slimáky vlasy, anebo psí chlupy silně odpuzují, takže se jim následně vyhýbají.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články