Základní pojmy, s kterými se setkáte v pokeru

11.05. 2014 • Zábava 2490x

Poker je hrou, ke které je doslova nutností disponovat jistými znalostmi o jejich pravidlech. Tato pravidla velmi úzce souvisejí s termíny, které jsou při hraní pokeru používány. Odborných pojmů je v pokeru velká spousta, a tak se zkusme probrat alespoň těmi základními. Hlavním a ústředním cílem hry je získat bank. Tento termín představuje možnou výhru, k níž se může hráč dostat. Počet hráčů pokeru se odvíjí od varianty hry, pro kterou se rozhodnou.

Jedním ze základních termínů v pokeru je blufování. Jde o proces, při kterém hráč nemá v kartách žádné velké zázraky, ale jde dál a snaží se o přihazování takovým způsobem, že odradí všechny ostatní od hry. Důležitými termíny jsou small blind a big blind. Small blind je sázkou hráče, která je uskutečňována na počátku každé partie. Hráč, který dává tuto sázku, sedí po levé straně od dealera a sázka je poloviční oproti big blind. Tuto sázku dává hráč sedící nalevo od hráče dávajícího small blind.

Poměrně důležitý je také termín dealer. Tento člověk má za úkol buď karty přímo rozdávat, anebo být člověkem, od kterého začíná rozdávat karty krupiér. Pozice dealera je nejvýhodnější, jelikož je na řadě poslední.

Důležité termíny se týkají přímo účasti ve hře a vyjadřují postoje hráče vůči probíhající partii. První důležitým slovem je call. Jestliže zvolíte tuto možnost, tak dorovnáte sázku předchozího hráče. Termínem calling station je označován hráč, který velmi často dorovnává. Slovo raise znamená navýšení sázky. Dalším velmi známým termínem v některých pokerových variantách je all-in. Při této sázce hráč dává všanc všechno, co může. Další termíny se týkají karet. Těch je ke hře potřeba celkem 52, přičemž tyto karty zahrnují všechny čtyři symboly - káry, piky, kříže a srdce. Celý balíček karet se nazývá deck. Karty, které budete držet momentálně v ruce, se odborně pokerovým žargonem nazývají hole cards. Slabý hráč je v pokeru označován termínem fish. V angličtině toto slovo označuje rybu. Hráč takto pojmenovaný slovem fish velmi často pouze dorovnává a jeho šance na výhru je minimální.

Sousloví buy-in označuje množství peněz, kolik si musí hráč vzít s sebou na určité turnaje. Jedná se v podstatě o jakési zápisné na určitá pokerová klání. Poslední povolené navýšení sázky se nazývá v pokeru cap. Jestliže je tento termín vyhlášen, mohou si hráči vsadit již naposledy. Pokud se hráč rozhodne položit své karty a ukončit tímto své účinkování ve hře, je tento počin označován slovem fold. Důležitým slovem v pokeru je také split. Ten říká, že někteří hráči mají v stejně silné karty při jejich vyložení. Pokud se k této situaci hráč propracuje, dochází k tomu, že se bank dělí na stejné části mezi něj a dalších několik hráčů.

Jestliže se ke hře sejdou pouze dva hráči, je tato situace nazývána heads-up. Naopak hra, ve které účinkuje maximální počet hráčů, tedy 10, se nazývá Fullring. Mnohdy je takovýmto způsobem označována i hra o devíti hráčích. Turnaj, na který se budou chtít přihlásit i hráči, kteří nejsou ochotní zaplatit vstupní poplatek, se často účastní turnajů nazývaných odborně Freeroll.

Na jejich počátku nebudete muset platit žádné zápisné a reálná šance výhry zde existuje. Zajímavé jsou také určitě styly hry. Známý je například styl loose. Jedná se o takovou hru, při které se snaží účastník hrát na co největší počet startovních kombinací. Hráč, pro něhož je primární snaha hrát na nejlepší kombinace, se nazývá nit. Styl hry, při kterém je účastník velmi opatrný a čeká na tu nejlepší kombinaci, se nazývá tight. Slovo open znamená v pokeru dobrovolnou sázku, kterou mohou hráči uskutečnit na začátku kola.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zábava'
Tipy na jiné články