Jak vyrobit draka

21.10. 2013 • Zábava 3311x

Letos je opravdu krásný a poměrně i teplý podzim a k takovému podzimu bez pochyby patří i pouštění draků. Buď si draka můžeme koupit již hotového v nějakém papírnictví, jeho cena se většinou pohybuje od 200 Kč do 500 Kč, záleží na typu a velikosti. Nebo si ho můžeme vyrobit podle vlastních představ a fantazie.

Na výrobu draka potřebujeme:

  • Pravítko
  • Nůžky
  • Pevný provázek nebo hřebíček
  • Pevný (např. kartonový) papír
  • 2 ks dřevěných latěk
  • Lepidlo nebo izolepu
  • Barevné stuhy
  • Pastelky, fixy, vodové nebo temperové barvy
  • Vodící provázek namotaný na klacíku

Postup výroby:

1)  Nachystáme si dvě laťky – jednu kratší a jednu delší. Velikost zvolíme podle požadované velikosti našeho draka. Laťky spojíme provázkem nebo hřebíčkem asi v polovině kratší laťky a ve dvou třetinách delší laťky a tím nám vznikne dračí konstrukce.

2)  Natáhneme provázek po celém obvodu konstrukce, abychom ji upevnili.

3)  Takto hotovou konstrukci přiložíme na papír a obkreslíme na něj obrys draka, ovšem musíme počítat s rezervou asi 2,5 cm na každé straně.

4)  Draka vystřihneme a v každém rohu uděláme malý zářez, poté draka pomalujeme barvami podle své vlastní fantazie, můžeme mu třeba nakreslit velké oči, nos a pusu.

5)  Konstrukci draka položíme na nepomalovanou stranu papíru. Přebývající část papíru přehneme přes provázek a přilepíme lepidlem, případně izolepou.

6)  Po zaschnutí lepidla, navážeme provázky pro ovládání draka, potřebujeme jeden delší a jeden kratší provázek. Oba provázky musí přesahovat délku dřevěných latěk. Kratší provázek přivážeme ke koncům kratší laťky a delší provázek k delší laťce.

7)  Najdeme bod, ve kterém se nám oba provázky překrývají. V tomto bodě je spojíme a připevníme vodící provázek, který má druhý konec namotaný například na klacíku, aby se nám lépe držel v ruce.

8)  Teď už nám stačí vyrobit jen ocas. Ten zhotovíme z provázku a buď krepového papíru, z kterého vyrobíme mašličky nebo můžeme použít hotové pentličky anebo je můžeme vyrobit z papíru, který vyskládáme a vybarvíme. Záleží opět na naší vlastní představivosti a času, který výrobě draka chceme věnovat. Jen pozor, ocas by neměl být moc těžký, aby se drakovi dobře létalo.

9)  Ocas připevníme ke spodní části draka. A teď už ho můžeme vyrazit vyzkoušet.

Našeho krásného draka, bychom neměli pouštět v blízkosti drátů elektrického vedení, také velmi silný vítr anebo déšť mu nedělají dobře.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zábava'
Tipy na jiné články