Jak se zbavit akné?

10.10. 2013 • Zdraví 2915x

Akné je velkým nepřítelem, zvláště pak pro mladé. Akné se projevuje ve chvíli, kdy je vám okolo třinácti let. Ustoupit může až okolo dvaceti pěti, někdy i třiceti let. Projevuje se u kažého jinak, někdy naskáče při použití krému či jiného prostředku, který nesvědčí vaši pleti, jindy naskáče ve chvíli, kdy jste nervózní, ve stresu a podobně. Akné má obvykle tu tendenci objevit se ve chvíli, kdy to nejméně čekáte a nejméně to potřebujete. Jdete na ples, na schůzku, na svatbu, na narozeniny a podobně. Zkrátka ve chvíli, kdy se někam chystáte, je to pro vás důležité, ale tělo a pleť si řekně, tak trošku ti to osolíme a šup, už se na tváři objevují pupínky. V tu chvíli se cítíte hrozně, naštvaně a máte pocit, že se proti vám vše spiklo. Nespiklo, nebojte. Jen občas takhle tělo funguje a s tím bohužel nic nenaděláme. Pokud se pupínky objevují ve chvíli, kdy použijete nějaký nový kosmetický prostředek, je to jasný signál, že tělu se nový kosmetický prostředek nelíbí a tak se proti němu brání. Pokud se takovéto problémy vyskytují, je dobré krém, mycí gel, peeling, čistící ubrousky, pudr, make-up či jiné kosmetické přípravky, které používáte, ihned vyměnit za něco jiného, co vám bude sedět a svědčit více. Nemá vůbec smysl používat tyto přípravky dále, zbytečně pleti škodíte a ubližujete jí. A to se vám může vymstít, můžou vám fleky a pupínky na tváři zůstávat déle či zanechávat drobounké jizvičky, které potom budete složitě a hlavně draze z pleti odstraňovat. V pubertě je akné zcela přirozené a normální, je to způsobeno hormonálními změnami, kterými si prochází každý člověk, v tomto pubertálním období. V pozdějším věku se však akné vyskytuje zejména díky životnímu stylu, hygieně, psychice, užívání léků a také pracovní prostředí. Léčba akné může být zdlouhavá a náročná, není dobré akné podceňovat a zasáhnout vča, než dojde k trvalým pozánětlivým stavům.

Akné je v podstatě něco jako začarovaný kruh, ze kterého není lehké se dostat. Existují však osvědčené triky a tipy, které pomáhají, do jisté míry, akné zmírnit či úplně odstranit. Důležité je říci, že na každou pleť platí něco jiného, co funguje jednomu, nemusí svědčit druhému, co jednomu naopak nesvědčí, druhému vyloženě prospívá. Zkrátka musíte zkoušet a zkoušet a najít si takovou cestu a takové tipy, které sednou vám a vaši pleti a zbaví ji, či zmírní akné. Chcete tyto osvědčené tipy a triky znát? Čtěte dále!

1. POUŽITÍ KVALITNÍ KOSMETIKY

Samozřejmě je jasná rovnice, když je kosmetika kvalitní, je také drahá. To mnohdy platí, ovšem vyplatí se investovat do kosmetiky, když se jedná o pleť. Ideální je kosmetika, která je vyrobena z přírodních látek a podobně. Přípravky, které reklamují lidé v televizi s tím, že se ráno probudíte a máte krásnou pleť bez známek akné, pleť hebkou a hladkou, jsou povětšinou lživé, určitě to nefunguje, protože natřít se jednou a hned vše zmizne, tomu snad nikdo nevěří. Pokud jsou problémy s akné dlouhodobé, není od věci navštívit dermatologa či kožního lékaře, který vám poradí s pletí, předepíše vám případné mastičky, nebo doporučí kosmetiku, která je na vaši pleť vhodná.

2. PESTRÁ A VYVÁŽENÁ STRAVA

Zdravý životní styl a pestrá a vyvážená strava je důležitá pro vaše tělo a samozřejmě také pro pleť. Strava a životní styl se na pleti podepisuje, to každopádně. Pokud jsou ve vašem jídelníčku hlavní fast foody, rychlé občerstvení, smažené jídlo, tučné jídlo, kořeněné jídlo a podobně, je více než jasné, že se vám pupínky jen tak nevyhnou. Kromě toho, že se to projeví na váze, také se to projevuje na pleti, kde se tvoří fleky a pupínky. Jídelníček proto by měl projít radikální změnou. Přidat ovoce, zeleninu, lehká jídla, pravidelnost ve stravě, pravidelný pohyb. Samozřejmě omezte výše zmíněné věci, které vaši pleti neprospívají. Samozřejmě, pokud natolik podobně věci milujete a nechcete se jich vzdát, trošku je omezte. Jednou měsíčně si dopřejte nějakou tu věc, která je nezdravá. Důležitý je také pitný režim, ideálně dva litry denně a převážně čaje a minerální vody. Tabu jsou nápoje, kde je plno cukrů. Pleť a vaše tělo nechce neustále přibírání na váze a klesání váhy, to se projevuje rovněž na pleti.

3. PRAVIDELNÁ PÉČE

O pleť se musíte starat a to zejména pravidelně. To, že si občas přejedete obličej přípravky, vás nespasí, nezachrání. Důležité je totiž to, aby, jste o pleť pečovali pravidelně. Nemusí to být použe chemické přípravky, je dobré vyzkoušet také to, co nám nabízí domov a osvědčené tipy.

4. DOMÁCÍ PÉČE

Výše zmíněna je domácí péče. Bez různých chemických přípravků a bez zásahu kosmetiček. Přírodní cesta je vždycky lepší, než chemické látky a chemické přípravky.

Kopřivový čaj

Uvařit neslazený kopřivový čaj, který dobře vyluhujte a nechejte schladit. Večer, před spaním si odličte dobře obličej. Namočte vatové tampónky do chladného kopřivového čaje a důkladně si tampónky omyjte obličej.

Med se skořicí

Do misky dejte tři polévkové lžíce medu, tři kávové lžičky mleté skořice a umíchejte směs. Směs si večer dejte na pupínky a nechte působit do rána. Ráno směs z obličeje smyjte.

5. CHEMICKÝ PEELING

Chemický peeling se provádí v kosmetických salónech. Na pleť se aplikuje roztoky, nejčastěji kyselina glykolová. Po těchto roztocích se začne odlučovat povrchová kůže. Pleť se začne sama obnovovat. Cena je však docela vysoká, obvykle se pohybuje okolo tisíci koruny do patnásti set korun. Může se však stát, že je to i více.

6. LASER

Ošetření laserem je další z metod, kterou můžete proti akné použít. Chodíte pravidelně do kosmetického salónu, kde vám pleť ošetří a na závěr vám pleť ošetří laserem. Pravidelná péče o pokožku v kosmetickém salónu zmírní tvorbu akné a později akné vymizí úplně. Laser má rovněž účinky, kdy zmírní bakterie na pleti, omezuje tvorbu mazu.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články