Běhat můžete i doma

19.11. 2021 • Volný čas 932x

Je obecně známo, že běh patří mezi nejkomplexnější a nejefektivnější pohybové aktivity vůbec. Často bývá také tím prvním sportem, který zvolíme pro rychlou redukci nadbytečných kil. Někdy je ovšem složitější samotný běh realizovat.

A to kvůli povětrnostním podmínkám nebo třeba okolnostem v naší domácnosti, kde máme malé dítě a nemá nám ho kdo pohlídat. Výbornou alternativou pro takové situace jsou běžecké pásy na doma.

Jednak se mnozí z nás budou v domácím prostředí cítit při běhu komfortněji, a zároveň si trénink můžeme zpříjemnit hudbou nebo dokonce filmem. Jak takový běžecký pás vybrat? A na jaké parametry se primárně musíme zaměřit, když bydlíme v paneláku a máme pod sebou sousedy?

Druhy běžeckých pásů

Trh se sportovním vybavením je dnes natolik rozmanitý, že si v něm každý dokáže najít přesně to své. Totéž platí i v případě nabídky běžeckých pásu, kde je škála až překvapivě široká a někoho může tolik dostupných možností i trochu zmást.

Při výběru záleží i na několika objektivních faktorech, které je nutno brát v potaz. Bude totiž rozdíl, pokud si běžecký pás bude pořizovat profesionální sportovec vyžadující prvotřídní trénink, nebo bude pás někomu sloužit pouze pro účely lehkého výklusu.

Stejně tak si musí kupující uvědomit, jestli přístroj bude umístěn ve velkém či malém prostoru a zda se bude nacházet v přízemí nebo v patře. Následující řádky vás seznámí s tím, podle jakých parametrů lze běžecké pásy vybírat.

  • Rozměry. Rozměry běžeckého pásu budou tím prvním, co vás musí zajímat. Velikost každého modelu je udávána ve třech různých rovinách ­­­­­­– délka pásu, šířka pásu a výška madla. Zejména u levných běžeckých pásů je potřeba zohlednit menší dosedavost, a tak je dobré mít kolem pásu ještě pár centimetrů volného místa navíc. Obecně lze také říci, že levnější modely bývají na rozdíl od těch dražších skladnější a rozměrově skromnější.
  • Motor. Dalším důležitým parametrem je motor. Pokud se rozhodnete koupit běžecký pás s motorem, je nutné zohlednit, jak intenzivní aktivitu a jak často na něm plánujete provozovat, a tomu také přizpůsobit výběr adekvátního výkonu motoru. Kde se však nemusíte výkonem vůbec zaobírat, jsou bezmotorové běžecké pásy, které fungují na bázi vlastního pohonu a nezapojují se do elektrické sítě. Takový typ je vhodný pro méně náročné běžce i pro domácnosti s dětmi, kde je nežádoucí manipulace s elektrickými zařízeními.

  • Maximální nosnost. Podle toho, kdo bude na přístroji běhat, je nutné zvolit také vhodný model pro maximální možné zatížení odpovídající vašim nárokům. Pro tělesně statnější jedince jsou vhodné hmotnostně těžší přístroje, které dokážou větší nápor lépe ustát. U každého modelu je tento parametr zřetelně uveden.
  • Cena. Rozhodujícím parametrem bude jednoznačně i cena běžeckého pásu. Není pravidlem, že levné běžecké pásy udělají méně užitku než ty dražší. Je potřeba si zhodnotit všechny předchozí parametry a podle nich následně vybrat odpovídající modely. Pro rekreační využití vám budou úplně stačit některý ze základních modelů, který se cenově pohybuje od 6.000 Kč.
     
  • Doplňky. Někteří uživatelé určitě ocení doplňkové vybavení, které některé běžecké pásy nabízí. Z těch nejčastějších jsou to polstrované rukojeti na madle, tepový snímač, odvětrávání či vestavěný reproduktor.

Běžecké pásy do paneláku

Pro obyvatele bytovek je mnohdy odrazujícím aspektem strach z toho, že při běhání na páse budou rušit sousedy. Pokud však zvolíte správný běžecký pás a dobře jej umístíte, obavy jsou zcela bezpředmětné.

K běžeckým pásům do paneláku je nic nezaznamenají. Co se prostoru týče, je jasné, že některé byty mají omezené možnosti. V takových případech je ideální zvolit bezmotorové běžecké pásy, jejichž rozměry jsou obecně menší, a mnohdy nabízí také možnost složení, takže jejich velikost můžete po cvičení zmenšit až o třetinu.

Ať už si zvolíte jakýkoli pás, máme pro vás jedno doporučení na závěr – neudělejte si z něj věšák na oblečení, jak se mnohdy stává, byla by to totiž velká škoda!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Volný čas'
Tipy na jiné články