Už na základní škole jste dostávali ze slohů jedničky a překypujete nadšením, když se můžete podělit o názor s ostatními lidmi? Pokud jste si odpověděli dvakrát ano, je možná na čase popřemýšlet nad založením vlastního blogu. Blogy už dávno nejsou jen záležitostí hyperaktivních puberťaček, které denně plodí desítky nesmyslných článků o celebritách. Neděste se, nemusíte být vystudovaným programátorem, abyste si takový blog mohli založit. Postačí zabrouzdat na internetu a najít stránku, která Vám založení vlastního blogu umožní.
Takových stránek je na internetu nepřeberné množství a je jen na Vás, kterou si zvolíte. Zkuste nejprve pročíst internetové diskuze a zjistit, kterou doménu by Vám doporučili ostatní blogeři, nebo se poraďte s kamarády, kteří už blog vedou. Služby, které nabízejí vytvoření blogu, obvykle obsahují srozumitelný a jasný návod, jak na to. Ve většině případů se nemusíte děsit ani grafiky, jednoduché šablony do začátků Vám budou nabídnuty všude.
Co musíte nejprve vyřešit, je název blogu. Jestliže ho pojmenujete po sobě, čeká Vás další problém. Sdělíte svým budoucím čtenářům Vaše reálné jméno, nebo se skryjete pod nějakou nenápadnou přezdívkou? Rozmyslete se dobře, protože nepůsobí zrovna nejlépe, když pak přezdívku ještě třikrát změníte. Potíže s názvem blogu můžete mít také v případě, že Vámi zvolená adresa už je obsazená. Stává se to často, blogů je na internetu velké množství, takže to bude chtít co nejoriginálnější název. V případě, že se Vámi vymyšleného názvu nechcete vzdát, zkuste například do slova přidat nějaké povolené znaky (pomlčka je snadno zapamatovatelná) nebo třeba zdvojit nějaké písmeno.
O čem na blog psát? Základem je nekopírovat informace jinde. Zaprvé tím porušíte autorská práva, zadruhé tím ani nenabídnete nějaký informačně zajímavý obsah, protože lidé mají možnost si o tom přečíst i jinde. Pomůže Vám, pokud si vzpomenete, kdy jste naposledy hledali na internetu řešení nějakého problému a nemohli jste najít žádný výsledek. Podělte se s čtenáři o tom, jak jste problém nakonec vyřešili. Článek bude mít úspěch už jen díky tomu, že nikde jinde na internetu se řešení nedá nalézt.
Určitě si na blog pořiďte počítadlo. Návody, jak ho na blog vložit, najdete na internetu. Nejdříve se ale ujistěte, zda už ho na blogu náhodou nemáte, mnoho blogových služeb ho Vám tam vloží automaticky. Nenechte se odradit tím, že ze začátku k Vám přijde sotva deset lidí denně. Každý z nás měl těžké začátky, o to větší radost budete mít z každého nového návštěvníka nebo komentáře. To je ostatně také důležitá věc. V nastavení si určitě povolte možnost vložení komentářů, zpětná vazba je vždy k nezaplacení!
Jestliže Vám to jde s blogem pomaleji, než jste čekali, zkuste dát světu vědět o tom, že ho vůbec máte. Nemusíte hned posílat každému ze svých přátel na Facebooku zprávu s pozvánkou na Váš blog. Stačí sdílet odkaz nebo rovnou založit blogu fanouškovskou stránku, ke které se může přidat úplně každý. Uvidíte, že návštěvnost se bude zvětšovat a lidé se o Váš blog začnou zajímat!