Jak odstranit zubní kámen

25.10. 2013 • Zdraví 22424x

K nešvarům ústní dutiny patří zubní kámen. Ten se tvoří z usazování a tvrdnutí plaku na zubech. Plak se dá označit za lepkavou substanci bakterií, jež se pořád tvoří na zubech a v okolí dásní. Bakterie se živí cukry a útočí za pomoci kyselin na nebohou zubní sklovinu. Bakterie též dovedou produkovat toxiny, jež mohou způsobovat záněty dásní a vedou k paradentóze. 

Zubní kámen navíc nevypadá na zubech vůbec dobře a stojí i za celou řadou dalších obtíží. Kvůli zubnímu kameni se zvyšuje riziko vzniku kazu zubu a také je s ním spojený nepříjemný zápach z úst. Každý se pravděpodobně již někdy se zubním kamenem setkal. Pokud jste přemýšleli, jak se ho zbavit, pak byste se spíše měli zajímat o to, jak jeho vzniku vůbec předcházet.Nejvhodnější prevencí zubního kamene je samo sebou důsledné a pravidelné čištění zubů.

Jak na zubní kámen?

Zubní kámen se vytváří podél dásní a vypadá jako nepěkný žlutý či hnědý zahuštěný povrch na zubech. Na zubech vzniká měkký plak, ale ten se kvůli špatné ústní hygieně může proměnit v tvrdou hmotu, která se už za jednoduché asistence zubního kartáčku a pasty nevyčistí. Samotný zubní kámen není bolestivý, avšak stojí za dalšími komplikacemi, které už bolestivé jsou. Jako nejúčinnější obrana před vznikem zubního kamene se jeví pravidelná a pečlivá ústní hygiena. Měli byste každopádně používat vhodný kartáček, dentální nit nebo mezizubní kartáček. Kvalitně vyčištěné zuby se lesknou a jsou zároveň hladké bez zubního povlaku. 

Pravidelné čištění zubů tedy má rozhodně blahodárný efekt. Část populace má bohužel k tvorbě zubního kamene sklon. Často se jedná o lidi s nepravidelným postavením zubů, vadí třeba zuby stěsnané, kdy se i některé z nich překrývají. V takovém případě je totiž poměrně složité se ke všem zubům dostat a provést jejich perfektní vyčištění. Zanedbatelná pro tvorbu zubního kamene není ani skladba slin či užívání léčiv. Kdo by si myslel, že zubní kámen je záležitostí pouze dospělých jedinců, ten by se spletl. 

Zubní kámen se totiž poměrně často tvoří i u dětí. Obzvlášť v dětském věku je zapotřebí naučit správné čištění zubů, protože návyky dítěti mohou zůstat i do dospělosti. Prevence je velice důležitá a dobré je vědět, že existují také určitá jídla, která podporují slinnou sekreci, těm byste se měli vyhnout. Jako pozitivní se dá označit konzumace jablek, hrušek, celeru, mrkve či okurek. V dnešní době se dají zakoupit také zubní pasty, jež mají vhodný efekt při prevenci vzniku zubního kamene.

Odstraňování zubního kamene

Když už zubní kámen v ústech vznikne, nedá se s tím příliš dělat. Odstranění zubního kamene rozhodně není snadnou záležitostí. Vědci sice vyvinuli krém, jenž v sobě má hydrogenuhličitan draselný či vinan draselný, ale pořád se jako nejúčinnější léčba jeví zásah odborníka na dutinu ústní. Zmíněný hydrogenuhličitan je vlastně soda, která má silný bělící efekt, nicméně existuje poměrně vážná možnost poškození zubní skloviny. Určitý pozitivní vliv na zubní kámen má také zubní pasta Paradontax, jež je sice hlavně předurčena k prevenci, nicméně má též pozitivní účinek na již existující zubní kámen. Určitý vliv na zubní kámen má také konzumování citrusového ovoce. Samozřejmostí je, že ani nadměrná konzumace citrusů nevede k likvidaci zubního kamene. 

Dále má pozitivní vliv na likvidaci zubního kamene extrakt ze stromu baobab, ale ten se v našich zeměpisných šířkách jaksi nevyskytuje. Ale v dnešní internetové době se naštěstí i extrakt baobabu dá sehnat pro použití v České republice. Úplně nejlepší způsob, jak odstranit zubní kámen, představuje zásah profesionála. Zubní kámen se dá bezpečně odstranit za pomoci ultrazvuku. Občas ovšem ještě specialisté sahají k ručním nástrojům, u nichž je průběh odstraňování zubního kamene poměrně nekomfortní. I ruční odstranění má ovšem svoje pozitivum, kterým je dokonalé odstranění zubního kamene. Relativní novinkou je odstraňování zubního kamene za pomoci laseru. Jakmile by zubní kámen zasahoval hluboko pod dáseň, je pravděpodobné, že lékař bude muset využít anestezii. Zbytky plaku se dají odstraňovat díky speciálním pastám a rotačnímu kartáčku na vrtačce. 

Další moderní metodou je airpolishing, neboli opískování. Při této metodě se na zuby nastříká směs vody, speciálního prášku a vzduchu. Během tohoto druhu čištění se člověk zbaví zubního kamene, ale kromě toho také veškerých nerovností a skvrn. Totální odstranění plaku zpomaluje jeho další tvorbu.  Domácí odstranění zubního kamene se rozhodně nedoporučuje, protože může dojít k nevratnému poškození zubu či k poranění dásně.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zdraví'
Tipy na jiné články