Jak procestovat Kubu za týden

15.10. 2013 • Cestování 2612x

Ostrovní stát v Karibiku, jehož politické uspořádání je známo po celém světě, vzhledem k tomu, že nikde jinde na světě už totální režim s mocí pouze jedné jediné politické strany se nevidí. Fidel Castro, muž, který Kubu řídil po celých, dlouhých padesát dva let, předal moc do rukou svého mladšího bratra. I nadále zůstává ikonou tohoto komunistického státu, který s sebou čítá celkem patnáct provincií a šestnáctý je ostrov Mládeže.

Kubánský doutník, Cuba Libre, tanec cha-cha,… to je jen malá ochutnávka z ostrova Velkých Antil, kde se hovoří španělsky a počet obyvatel přesahuje něco málo přes jedenáct tisíc. Právě na Kubě roku 1492 Kryštof Kolumbus poprvé přistál, když se údajně plavil do Indie a pojmenoval tuto oblast Juana, z čehož se postupem času stala „Kuba“.

Dnešní stát je vskutku raritou. Jistou zajímavostí je například koupě nového automobilu, která se neobejde bez povolení od státu a navíc musí dotyčný doložit, odkud peníze, které na vůz našetřil, má. Strašné, že ano? Ještě nedávno také platilo, že Kubánci nemohli vycestovat bez zvláštního povolení od státu a uprchlíci byli trestáni. Tento striktní zákon se zrušil na počátku roku 2013. Tím vším a mnohým jiným je Kuba jedinečná, zajímavá a kdo ji chce navštívit, nemusí se obávat stíhání, zvláště pokud si nebude se zákony zahrávat.

Kubánci jsou milí, na to, že žijí v přísné totalitě, tak jsou až moc takoví „free“. Jen tak je nic nerozhází a v klidu si s vámi popovídají. Asi to všechno dělá to sluníčko, které zde praží a zařizuje, že průměrná roční teplota neklesne pod dvacet pět stupňů Celsia. Voda v moři, která celý ostrov Kubu oplývá zas ve svých průměrech má obvykle hodnotu o stupeň nižší, tedy dvacet čtyři stupňů.

Zajímavá místa na Kubě

Pokud chcete Kubu opravdu poznat, je nutné, abyste svoji dovolenou formovali jako poznávací zájezd a neminuli jistá místa. V první řadě, určitě nemůžete opomenout hlavní město – Havanu. Na ni se obvykle dostanete letadlem, přímým letem na Kubu. Nespěchejte odsud pryč. Je krásná a přezdívá se jí dokonce Paříž Karibiku. Umíte si představit, že nádherná, romantická Paříž je v Karibském moři?

Hlavní město – Havana, Paříž v Karibiku

Toto spojení je pro mnohé více než lákavé a tak prohlídkou hlavního města lidé obvykle stráví dva až tři dny. Stará Havana je dokonce na seznamu světového dědictví UNESCO. Byla založena na začátku šestnáctého století jako pevnost na obranu dobyvatelských výprav. Teprve až v období osmnáctého a devatenáctého století se zde začalo budovat takové to pravé město, s řadou architektonických památek. S nástupem Fidela Castra k moci, roku 1961 započalo také budování moderního města. Dnešní Havana je tak složena prakticky ze tří částí – Stará Havana, typická úzkými uličkami a převislými balkony. V jejím srdci se nachází Plaza Vieja, náměstí, kde se v minulosti konaly slavnosti, ale i popravy. Dále městská část Vedado, což je centrum obchodu a také nočního života a dominantou této části je Capitolio Nacional, budova, kde sídlí kubánská akademie věd. No a třetí část, ta nejmladší, je rozkládá na západě města a je tvořena ze samých bohatých staveb. V této části se nacházejí ambasády, rezidence a také luxusní obchody. Pozoruhodná je v Havaně také pevnost El Morro a také dvacetimetrová socha Krita – Cristo de La Habana.

Viňales

V roce 1999 bylo toto údolí s přírodní krásou vyhlášeno národním parkem a taktéž zapsáno do světového dědictví UNESCO. Velmi zvláštní jsou zde kopcovité útvary, zvané mogoty, vzniklé působením eroze. Nejen vápencové mogoty lákají návštěvníky k prohlídce. Vyhlášenou je i prehistorická jeskyně, kde je kresbami vyobrazen vývoj člověka.

Zátoka sviní

Už název je většině lidí povědomý a jistě ho už nejednou slyšeli. Protože takové pojmenování si zapamatuje snad každý. Zátoka je jedinečná a krásná v tom, že ji tvoří mnoho jeskyní, jezírek a v okolí je prales. Pláž u zátoky je tou nejkrásnější na celé Kubě, a protože není hlavním turistickým letoviskem, zachovala si pláž svůj přírodní ráz a božský klid. Už jen kvůli tomu, stojí z to místo navštívit.

Trinidad

Nádherným místem na Kubě je městečko Trinidad, které se do dnešních dnů zachovalo svůj koloniální ráz. Architektura celého města je zařazena do seznamu Světového dědictví UNESCO. Bylo založeno na počátku šestnáctého století a tím se řadí mezi nejstarší kubánská města. Rozvoj však zaznamenalo až o dvě stě let později, díky cukrovarnictví. Průmyslu se dařilo a tak se Trinidad stal nejbohatším městem na celém kubánském ostrově. Jenže vše netrvá věčně a v devatenáctém století, došlo ke vzpouře otroků a lesk i bohatství města utichlo. Dnes je Trinidad turistickým městem. Centrem města je náměstí Plaza Mayor s kostelem Santissima Trinidad a palácem Cantero.

Baracoa

V provincii Guantánamo, v samém východním cípu Kuby, je kouzelné městečko Baracoa, kde právě v tom slavném roce 1492, přistál při své plavbě do „Indie“ Kryštof Kolumbus. A právě díky tomu bylo Baracoa dříve hlavním městem Kuby. Nachází se zde tři bývalé pevnosti, jež střežily město před nájezdy. Dnes je z nich muzeum, hotel a restaurace. Baracoa je významná pro svoji klasickou koloniální architekturu – okna bez skleněných tabulí, úzké a dlážděné uličky. Poblíž města se rozkládají rozsáhlé plantáže banánovníků a kakaovníků. Ale zpět do města, jehož dominantou je katedrála Nuestra Senora de la Asunción, jejíž součástí je dřevěný kříž, který ve zmíněném slavném roce, objevení Ameriky, přivezl Kolumbus.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Cestování'
Tipy na jiné články