Jak si užít Londýn

23.11. 2013 • Cestování 3227x

Hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, je tak kouzelné, že si připadáte jako v jiném světě. Každý normální Evropan musí za svůj život určitě alespoň jednou Londýn navštívit. Město, jako z pohádky – červené telefonní budky, červené patrové autobusy, černé taxíky a vůbec taková ta zvláštní atmosféra.

Cesta do Londýna

Říká se, že do Londýna jedině s deštníkem. Což až zas tak úplně pravda není. Ano, možná přeháňky jsou tu častější, než u nás, ale rozhodně neprší v Londýně pořád. A pokud ano, pak jde o jemné deště, spíše mrholení, než klasický déšť. Do Londýna se z ČR nejlépe dostanete letadlem. Jak z Prahy, Brna, tak Ostravy létají pravidelné nízkonákladové linky a ceny letenek jsou velice příznivé. Let trvá dvě hodiny.

Naštěstí všechny významná místa a památky jsou v centru, blízko sebe, takže se Londýn v klidu projde a navštíví vše významné. Zajímavostí je v Londýně obrovské množství, ale ty nejvýznamnější a nejzajímavější jistě nesmíte minout. Ideální je Londýn navštívit v létě, kdy přeháněk je nejméně a teploty jsou velice příjemné.

Tower Bridge

Naprosto fenomenální most přes řeku Temži, která Londýnem protéká. Unikátní je v tom, že je zdvihací. Žádný jiný, velký a slavný na světě toto neumí. Krásný je jen pohled na něj, a každý, kdo Londýn kdy navštívil, se nechal před mostem zvěčnit, a mnoho lidí má obraz s Tower Bridge doma na stěně. Stojí za to i přes něj přejít.

Tower

Obrovský komplex, který má také velice dlouhou minulost. Nejtypičtější stavbou je White Tower, hrad se čtyřmi věžemi, jež často bývá vyobrazen na pohlednicích z Londýna, a který byl v minulosti nejen sídlem britského panovníka, ale také místem, kde se konaly popravy. Tower sloužil v minulosti také jako vězení, pevnost, zbrojnice, nebo pokladnice.

Buckinghamský palác

Oficiální sídlo britského panovníka, v současnosti tedy Alžběty II. konají se zde oficiální návštěvy, a jiné významné akce. Lidé zde postávají u brány a snaží se zahlédnout královnu, nebo někoho z členů královské rodiny, jenže většinou nebývají přítomni. Prvním panovníkem, který si Buckinghamský palác zvolil jako oficiální sídlo, byla královna Viktorie.

Westminsterský palác

Zde sídlí Parlament pojeného království. Skládá se z Dolní sněmovny a Sněmovny Lordů. Ještě před Buckinghamským palácem byl sídlem britských panovníků, ale několikrát vyhořel a současná podoba mu byla udělena v devatenáctém století. Součástí paláce je i Big Ben. Oficiálně jde o název zvonu, který uvnitř této věže je, ale obecně je tak nazývána právě celá věž, jež je jakousi ikonou Londýna.

Westminsterské opatství

Nádherný chrám, který Londýnu dodává tu jeho správnou typickou architekturu. Konají se zde svatby, korunovace a také je místem posledních odpočinků britských panovníků. Konalo se zde několik královských svateb, ta poslední, médii velice sledovaná, byla 29. dubna 2011, kdy si Princ William bral Catherine Middleton.

Shakespearovo divadlo Globe

Unikátní stavbou, která snad nadchne každého, je nepřehledné Shakespearovo divadlo Globe. Tato stavba sice světově uznávaného dramatika nepotkala, ale je její vydatnou kopií. Divadlo původně na toto místo přesunuli divadelníci, jejichž členem byl právě i William Shakespeare. Bohužel po nějaké době divadlo shořelo do základů. Bylo však postaveno jiné, které ale na základě rozhodnutí Cromwella, bylo strženo. Na konci dvacátého století se však jeden bohatý nadšenec a příznivec Shakespeara divadlo obnovit.

Harrods

Kdo miluje nakupování, nesmí vynechat slavný obchodní dům Harrods, který je považován za jeden z nejluxusnějších obchodních domů na světě. Když chodíte po Harrodsu, chvíli máte pocit, že jste v muzeu, chvíli zas v paláci, a jindy jako v nebi. Obchody jsou opravdu luxusní a zákazníci se tu mohou cítit jako doma. Je zde také památník, věnovaný milované Princezně Dianě a Dodimu Al-Fayedovi.

Londýnské oko

Největší „ruské“ kolo na světě. Alespoň zatím. Bylo postaveno v roce 1999 jako přivítání nového tisíciletí a stojí na břehu řeky Temže. Je to obrovské kolo a zajímavostí je, že nezastavuje. Neustále se točí, takže návštěvníci musí být hbití, aby stihli jak nastoupit, tak po jízdě vystoupit. Kolo se otáčí malou rychlostí a slouží k vyhlídce. Kabiny jsou prostorné a většinou je přítomno asi dvacet lidí v jedné kabině. I když je vstupenka poměrně drahá – asi patnáct britských liber, a než se na řadu dostanete, vystojíte si dlouhou, předlouhou frontu i několik hodin, vyplatí se oko navštívit. Uvidíte celý Londýn jako na dlani.

Trafalgarské náměstí

Náměstí v centru Londýna, které připomíná Bitvu u Trafalgaru roku 1805. Stojí zde i Nelsonův pomník. Je zde i mnoho dalším památek a každoročně před Vánoci, je zde vztyčen oficiální londýnský vánoční strom.

Piccadilly Circus

Slavný dopravní uzel v Londýně, kam se snad každý při své návštěvě podívá. Jsou tu jak různé pamatníky, zajímavé stavby, tak neonové reklamy, jež mu dodávají ten správný „říz“.

Hyde park

Je snad nejznámějším parkem na světě. Každý si představuje park, kde lidé vykřikují svá hesla a názory, kterým věří, jenže až tak silné to nebude. Je sice pravdou, že zde mají lidé možnost projevit se veřejně. To sice jistou pravdou je, ale nesmí urážet královnu ani královskou rodinu. Místo, kde názory budou slyšeny, je Speaker´s Corner.

A na závěr

Projděte si centrum, okolo Temže a vychutnejte si tu správnou londýnskou atmosféru a nezapomeňte pořídit několik fotografií. Pak se svezte na Londýnském oku a udělejte si plán cesty. Nasedněte do červeného doubledeckeru a poznejte pravý život běžného Londýňana.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Cestování'
Tipy na jiné články