Jak snížit spotřebu benzínu

24.12. 2013 • Různé 3121x

Noviny a zprávy na internetu plní velice často titulky o zvyšování cen pohonných hmot a tak není divu, že mnoho lidí se snaží přemýšlet, jak na svých cestách vozem nějakou tu korunu ušetřit. Jistě, ušetřit můžete, že jezdit vůbec nebudete, jenže i tak se musíte nějakým způsobem dopravit do zaměstnání, na nákupy, po úřadech nebo za rodinou. Vždy se najde důvod, pro který budete muset svého plechového společníka využít.

Je řešením levnější benzín?

Rozhodně ne. To vám řekne každý seriózní automechanik. Levnějším benzínem je samozřejmě myšleno kupovat palivo na čerpacích stanicích „no-name“. Zřiďte si zákaznickou kartu u známých značek. Většinou k ní nabízí nějaké výhody, čerpání litrů zdarma apod. To se vyplatí více, než natankovat benzín u podivně znějících jmen značek. Cena je zde obvykle maximálně o korunu levnější, což při plné nádrži dělá ušetření cca padesáti korun (v závislosti na obsahu nádrže). To není tolik a o mnoho levnější, než oprava a nákup nového motoru v autě.

Naučit se jezdit úsporně

Na to prý perfektně funguje uklidňující, relaxační hudba. Bylo prokázáno, že právě tento styl hudby uvolňuje a řidiče nepřímo vede k úsporné, klidné jízdě, která je zcela opačná, než pro některé oblíbený styl brzda-plyn.

Palubní počítač řekne sám

Perfektně funguje, pokud máte na palubním počítači vozu aktuální a průměrnou spotřebu. To vede mnohé řidiče, aby nohu z pedálu stáhli, protože o takového kopce je spotřeba ohromná. Většina nových vozů, nebo těch méně starších má ve své standardní výbavě právě takový palubní počítač.

Plynulá a klidná jízda, základ snížené spotřeby

Pokud ho nemáte, nemusíte se ničeho děsit. Prostě jezděte plynuleji, rychle přeřazujte na vyšší rychlost a krátce po rozjetí, co nejdříve, zařaďte dvojku. Při jízdě podřaďte v tu chvíli, kdy začne motor cukat. Pokud se přibližujete k semaforu a na něm blikne červená, vyřaďte a nechte vůz dojet, pakliže máte starší vůz. U moderních, nových vozů pouze sundejte nohu z plynu – všechny moderní vozy mají záklopku, která nedovolí benzínu, aby se dál mrhal, pokud nestojíte na pedálu plynu.

Jezděte pomaleji

Jízda stylem „brzda-plyn“, je nejen silným nepřítelem osob, které mají citlivější žaludek, ale také vaší peněženky, protože je to přesný návod, jak neušetřit na palivu ani korunu, naopak ještě nějakou zbytečně vydat. A že těch vydaných není malé množství. Plynulá jízda je pak ukázkovou pro nízkou spotřebu, stejně jako menší rychlost. Dodržování standardních rychlostí je zárukou snížení spotřeby jako dělané a i pro auto šetrnější. Navíc je větší šance, že se vyhnete zbytečným autonehodám, než pokud budete na pedál plynu šlapat jako o závod.

Tankujte ve vhodnou dobu

Před prázdninami, svátky a vždy tehdy, kdy se očekává na silnicích pohyb, se také zvýší ceny pohonných hmot. Proto ještě včas natankujte plnou nádrž a případně i do kanystru. Vyplatí se zejména těm, kteří vůz využívají ke krátkým trasám, nebo pouze o víkendech.

Vypněte, co nemusí být puštěno

Klimatizace, autorádio i mlhovky berou něco ze spotřeby. Využijte raději svůj mobilní telefon, nebo jiný zdroj hudby a klimatizaci či topení raději zapínejte opravdu v nejnutnějších případech. Všemu uvedenému dodává energii motor, takže logicky má mnohem více práce a tak také je jeho spotřeba vyšší.

Kontrola vozu

Pravidelně také svůj vůz sepisujete. Jestliže jsou zanesené trysky, nebo jakékoli jiné součástky, může být cesta benzinu k motoru ztížena a tudíž je k jízdě potřeba více paliva. Pravidelná kontrola i výměna všech potřebných součástek, zaručí, že vše poběží tak, jak má a závada bude včas odhalena. Tím i ošetříte vůz od případných komplikací na cestě.

Pneumatiky udělají taky své

Důležité jsou také pneumatiky. Každý typ, respektive velikost, musí být řádně nahuštěna. Pokud je málo, nejen že to stěžuje jízdní vlastnosti auta, ale také bere spotřebu, na běžnou jízdu budete potřebovat více paliva, než běžně. Na čerpacích stanicích si pneumatiky zkontrolujte a případně nahustěte. Dělejte tak pravidelně, také podle toho, jak moc jezdíte a vždy před nějakou dlouho cestou.

Nemít zbytečnosti v autě

Nevozte v autě věci, které nutně nepotřebujete. Například sprej proti námrazám nebude v létě potřeba, stejně jako stínítka a jiné clony proti slunci v zimě. Jsou to sice malé prkotiny, ale pokud všechny takové zbytečnosti odstraníte, váš vůz bude mnohem lehčí a tím snese i méně spotřeby. Tudíž opět něco ušetříte.

Zahrádky vezmou i čtyři litry paliva

Také zahrádka, nebo podobná montážní zařízení odstraňte vždy, když je nebudete potřebovat. Střešní nosič přidá na spotřebě při jízdě až litr na sto ujetých kilometrů a nosič na kola dokonce i litry čtyři. A to už je potom pořádný „ranec“ peněz.

Montáž LPG

V posledních letech se rozmohla montáž benzinových motorů na LPG pohon. Sice je to nemalá investice, cena se pohybuje okolo dvaceti až třiceti tisíc korun, podle montovaného systému a také typu vozu, ale pokud jezdíte vaším vozem hodně a denně, investice se vám do roka vrátí. Pak už budete jezdit „za půlku“. Je pravdou, že se montáží LPG zvýší spotřeba (u vozů, jejichž průměrná spotřeba je sedm litrů, se zvýší na deset litrů), ale LPG je o polovinu levnější palivo, než benzin, takže v konečné fázi ušetříte.

Pro koho se pohon LPG vyplatí

Nutností by měl být pohon LPG pro autoškoly, rozvozy jídel a pizzy, nebo podobné služby, kde se jezdí denně a poměrně hodně. Do běžné domácnosti se pohon LPG vyplatí, pakliže vozem jezdíte denně do práce a na víkendy jej využíváte k rodinným výletům a nákupům. Nutno i dodat, že LPG je pro úspornou jízdu a při vysoké rychlosti se přepíná zpět na benzin, proto není vhodný pro „závodníky“, které své plechové miláčky protáčí rychlostí, která je v rozporu se zákonem.

A rada na závěr

Pokud chcete ušetřit za benzin, najděte si servery, které nabízí tzv. car-pooling, což je jízda se spolucestujícími. Pokud jedete jistou trasu, zadejte ji a čekejte, kdo se vám přihlásí. Lidé, kteří tímto způsobem cestují, vědí, že za cestu zaplatí. Jedou proto, že nemohou najít vhodné spojení, anebo je tato forma pro ně vhodnější.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články