Jak se zbavit molů

22.10. 2013 • Různé 4729x

Nic není v kuchyni otravnějšího, než okřídlení moli. Jsou všude, a když už si myslíte, že jste jejich hnízdo odhalili, a zničíte jej, objeví se zase někde jinde a pomalu ale jistě snad veškeré vaše nekonzervované potraviny ničí jednu po druhé. Milují mouky, cukry a jiné podobné sypké směsi, ale jsou i případy, kdy je lidé našli v uzavřené plastové dóze s čokoládovou pomazánkou. Jsou otravní a odporní. Snažíme se jich zbavit tak, že veškeré potraviny, které navštívili, vyhazujeme, jenže to není úplně ta nejlepší ochrana – jsou někde a vylezou napovrch.

Odkud se moli berou?

Buď už v bytě jsou, nebo si je koupíme a doneseme domů. Jiná možnost není. Často se schovávají pod tapetami, ve stoupačkách, nebo podobných vodních a dalších přívodech. Prostě všude tam, kde se jen tak neuklízí, je tam poměrně teplo a prach jim přináší skvělou půdu pro život.

Nejčastější výskyt

Místa, kde jsou potravinoví moli jako doma, jsou mouky, ovesné vločky, luštěniny, rýže, sušenky, nebo strouhanka. Milují také čokolády, sušené ovoce anebo houby. Pokud mola, anebo jeho viditelné stopy působnosti objevíme na nějaké potravině, ihned celý obsah vyhodíme. Lidé obvykle chybují v tom, že odsypou pouze napadenou část a zbytek si ponechají. Jenže nakladená vajíčka už jsou durch v celé potravině a tak to pak vypadá – po několika dnech jsou tu moli jako by se „nechumelilo“.

Chceme-li vyhubit moly, musíme přes samečky

Moli žijí asi podobným způsobem jako lidé. Samečci také zvesela rozsévají sémě všude možně a tak se starají o zachování rodu. Pokud vyhubíme samečky, máme práci v hubení za sebou.

Dokonce úplně jednoduchá ochrana proti molům je ta, kterou si pořídíme v drogerii. Nalepovací proužek na moly jednoduše připevníme do spíže a pak jen čekáme, až se potvory přilepí. Budeme překvapeni, kolik se jich chytne. A chytnou se pouze samečci, kteří prostě mají sklopy všude možně poletovat a zvídat. Jakmile jsou přilepení, už se s nimi konec. Tím se přeruší reprodukční cyklus a tím pádem je dobře vyhubíme.

Dost často se lidé ptají, jak zabránit molům, aby se dostali do bytu, domu. Bohužel odpověď není až tak jednoduchá. Mol je okřídlený hmyz, který snadno vletí do domu oknem, nebo si ho, bohužel přineseme z nákupu.

Důležité je vědět, že moli nesnáší světlo a přílišný chlad ani vysoké teploty. Naopak mají rádi vlhko a ideální, pokojovou teplotu. Po tmě v příjemném teple a nevyvětraném vzduchu se množí jak neohrabanci.

Aby se k nám nepříjemné moli nenastěhovali, nejen že nenakupujeme velké množství potravin do zásoby, ale také pravidelně všechny prostory, kde potraviny skladujeme, větráme a čistíme. Jednou za čas prostě všechny skříně pootvírejte, zkontrolujte, zda se nehezcí motýlci neusadili ve vašich zásobách a vše umyjte a pořádně vyvětrejte.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články