Jak expandovat do zahraničí s odštěpným závodem

29.04. 2020 • Různé 1332x

Pakliže jako podnikatel zvažujete expanzi do zahraničí, dost možná přemýšlíte o zřízení tzv. odštěpného závodu. V tomto článku si tedy povíme o tom, co to vlastně odštěpný závod je, jaké přináší výhody a co je potřeba k jeho založení.

Co si představit, když se řekne odštěpný závod?

Samotný pojem „odštěpný závod“ naleznete v zákoně o obchodních korporacích, přestože Vám může být spíše povědomý název, který se používal dříve, a sice organizační složka.

Vinou změny zákona o obchodních korporacích z roku 2014 došlo k tomuto přejmenování. Nicméně jedná se stále o to samé, tudíž o část společnosti, jež vykazuje hospodářskou a funkční samostatnost, s tím, že je jakožto odštěpný závod zapsána do obchodního rejstříku.

Odštěpný závod pak disponuje vlastním IČO, registrací na finančním úřadě; a v případě zaměstnanců rovněž i registrací u zdravotní pojišťovny či okresní správě sociálního zabezpečení.

V porovnání s klasickými společnostmi však odštěpný závod přináší několik odlišností. Hlavně se jedná o absenci právní subjektivity, kdy je odštěpný závod pouze součástí svého zřizovatele.

Z toho důvodu se nejedná o samostatný subjekt právních vztahů. Nejčastěji se pak setkáte s odštěpným závodem zahraniční právnické osoby, jenž je zapsán v obchodním rejstříku České republiky.

Mezi nejznámější takové příklady patří třeba mBank S.A., Generali CEE Holding B.V., Western Union International Bank Gmb a mnohé další. Nicméně odštěpný závod může mít i česká společnost na území České republiky, tak jako je to v případě České pošty, s.p.

Odštěpný závod poté řídí tzv. vedoucí odštěpného závodu. Ten je oprávněn jednat ve všech přidružených záležitostech, jež ke správnému chodu takového závodu patří.

Při této činnosti tak fakticky vystupuje jakožto zástupce zřizovatele, a tudíž se nejedná o samostatný statutární orgán. Z čehož také vyplývá fakt, že se zapisuje do obchodního rejstříku.

Výhody odštěpného závodu

Kromě již zmíněné možnosti expanze do zahraničí, tato forma podnikání přináší i další benefity. Prvním z nich je, že si vybudujete strategickou pozici pro možnost rozšíření Vašeho podnikání do dalších států.

Dále pak v tomto případě odpadá povinnost skládat základní kapitál a kladem je rovněž využívání výhod, které plynou ze smluv o dvojím zdanění. Nezapomínejme ani na poměrně rychlé založení, avšak i případné zrušení, což je neméně důležité. To vše dělá z odštěpného závodu velice výhodnou formu podnikání.

Pakliže se ptáte na otázku legislativy, odštěpný závod se řídí legislativou dotyčného státu, ve kterém sídlí. Tudíž, když budete zakládat takový závod v České republice, budete rovněž podléhat tuzemským předpisům.

Jak založit odštěpný závod?

Co se týče dokumentů, jenž budete k založení potřebovat, je nutné zajistit výpis s informacemi o zřizovateli a jeho rozhodnutí o zřízení odštěpného závodu, dále pak souhlas s umístěním sídla či výpis z katastru nemovitostí.

Jestliže pracujete s dokumenty ze zahraničí, je potřeba zajistit jejich soudní překlad do češtiny. Když splníte veškeré podmínky bez toho, aniž by bylo nutné cokoliv znovu doložit, založení odštěpného závodu trvá mezi třemi až čtyřmi týdny. Záleží samozřejmě také na tom, jak rychle jsou požadované dokumenty ze zahraničí dodány.

Celý tento proces si nicméně můžete výrazně ulehčit, pakliže se obrátíte na agenturu Parkerhill.cz, která se na tu tuto problematiku specializuje a pomůže Vám zařídit vše nezbytné. Orientovat se v byrokratické džungli může být někdy velice obtížné a není nutné na to být za každou cenu sám.

O mnoho snazší je poskytnout požadované dokumenty a nechat to vyřídit za sebe. Tím si zajistíte, že vše proběhne, jak má a zároveň ušetříte mnoho času.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články