Jak se zbavit skvrn od potu a deodorantu

15.10. 2013 • Různé 18011x

Reklamy sice slibují, že po použití deodorantu té a té značky vám na oblečení nezbudou žádné skvrny, ale všichni víme, jaká je skutečnost. Na bílé jsou to žluté, mastné skvrny, na barevném oblečení zas bíle, společně se zažranou mastnou hmotou, která jde stěží dolů.

Pot spolu s deodorantem vytvoří směs, jejíž konzistence je až odporná a zvláště pro ty, co trička, košile a topy musí s těmito skvrnami prát. Běžné praní a to i použitím speciálních přípravků je ne vždy a na sto procent účinné. Zvláště v tom případě, kdy jsme v tričku strávili (bohužel) celý den a pot, který je jinak sám o sobě bezbarvý, a dokonce i bez zápachu, společně s deodorantem, který několikrát použijeme, vytvoří skvrny, které jsou odolné snad proti všemu. Proto na jejich odstranění bude potřeba několika různých faktorů.

Jak bylo zmíněno, pot sám o sobě je nejen bezbarvý, ale i bez zápachu, na čemž se nejspíš mnozí pozastavili. Přece známe, jak pot silně zapáchá a u některých lidí tedy obzvlášť. Nenechte se mýlit. Sám o sobě je pot skutečně bez zápachu. To, co jeho nepříjemné aroma činí, je oxidace na pokožce. Každý máme trochu jiné složení pokožky, používáme odlišnou kosmetiku a další podobné faktory způsobí, že pot různých lidí, jinak zapáchá.

Někdo se potí více, jiný méně, ale snad všichni používají antiperspiranty nebo deodoranty. Rozdíl mezi oběma jmenovanými je to, že deodorant nezamezí pocení, ale překryje nepříjemný zápach a antiperspirant sice pocení omezí, ale jeho účinnost není dlouhodobá.

Propocení oblečení vždy, co nejdříve namočte do vlažné vody s trochou pracího prášku. Rozhodně si zpocené oblečení znovu neoblékejte. I když s to nezná, zaschlý pot a následně nový spolu nejsou rozhodně kamarádi a jejich vzájemná přítomnost způsobí nejen žluté skvrny, i bez použití nějakým kosmetických prostředků a zápach bude nesnesitelný. Kdo by chtěl být okolí odporný, protože nevoní?

Na skvrny od deodorantu, ale i potu skvěle odstraní octový roztok, který připravíme z jednoho litru vody a tří lžic octa. V něm necháme špinavé oblečení několik hodin odmočit a poté běžným způsobem vypereme v pračce s použitím jak prášku, tak aviváže. Účinné jsou i citronová šťáva, nebo sůl, ale pouze na bílé prádlo. Na barevné nezkoušejte, zanechává skvrny.

Protože deodoranty zanechávají mastné skvrny, nejprve oblečení odmočte v octovém roztoku a poté použijte prostředek přímo na skvrny, který na ně nastříkáte a necháte chvíli působit. Následně prádlo vyperte obvyklým způsobem a po skvrnách by neměla být památka. Pokud je, byla skvrna na oblečení delší dobu a několikrát překrytá. Proto postup opakujte ještě jednou.

Při boji s nevítanými skvrnami prý také dobře fungují takové ty babské rady, jako použití čpavku spolu s vodou v poměru jeden díl čpavku a deset dílů vody. Tímto roztokem se skvrny potřou a vyperou, skvrny zmizí. Podobné je to prý i s aspirinem – dvě tabletky rozpustit ve vodě, skvrnu do toho namočit a vyprat.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Různé'
Tipy na jiné články