Jak si přivydělat na mateřské a nevíte jak

08.01. 2014 • Finance 3211x

Když se dříve pracující žena ocitne na mateřské dovolené, musí se smířit s tím, že už nebude mít takové peníze, na jaké byla z dřívějška zvyklá. Lidé se sice na svého potomka velice těší, ale musí si také uvědomit, že s novým členem rodiny musí některý z rodičů zůstat doma na rodičovské dovolené, čímž domácnost často přijde i o několik tisícovek korun. Z toho důvodu si mnoho žen chce na mateřské dovolené přivydělat třeba i menší obnos peněz, aby se rodinný rozpočet zase trochu naplnil.

Jak sehnat přivýdělek 

Ale sehnání dobrého přivýdělku není úplně nejjednodušší záležitostí. A přitom možností je celkem dost. Žena by si ovšem nejprve měla uvědomit, kdy může práci dělat. Ne každé dítě je totiž hodné a ženy pak nemusí být schopné pracovat třeba během dne. Část dětí je poměrně aktivní a ženy si mohou vzít práci jenom ve chvíli, kdy potomek spí. Žena by také měla rozvážit, co dovede. Na příštích řádcích se pokusíme nastínit několik možností, jak by si žena mohla na mateřské dovolené přivydělat.

Brigády a prodej kosmetiky

Klasické brigády pro většinu maminek na mateřské dovolené nepřipadají v úvahu. Nebývá totiž příliš možností, jak se o malé dítě postarat, když by matka byla v práci. Dokud je dítě malé, nelze ho umístit do mateřské školy a pohlídat ho může maximálně babička. Ale v dnešní době už se setkáme i se situací, kdy i babička stále pracuje a nemá čas pohlídat dítě. 

Navíc se při brigádách v různých obchodních domech musí žena srovnat s tím, že bude na nějaký čas oddělena od svého dítěte, což také nebývá úloha z nejsnadnějších. Další zajímavou možností přivýdělku je prodávání kosmetiky, parfémů či šperků. To se obzvlášť hodí pro ty ženy, které mají velké množství kamarádek a známých a nebojí se s nimi komunikovat. 

Výdělek s Avon, Oriflame, Euroda, Dedra

U nás se dá najít poměrně dost žen, které se zabývají prodejem kosmetiky společností Avon a Oriflame. 

V takovém případě je ale možná o něco lepší zaměřit se na méně známé firmy, které prodávají méně známé značky kosmetiky nebo přímo specializovanou bytovou kosmetiku. K těmto společnostem patří třeba Euroda či Dedra. Poslední dobou se také celkem rozmohl prodej šperků a parfémů. Ve valné většině případů si ovšem prodávající musí nejprve pořídit některý startovací balíček. Nejde sice o žádné velké sumy, ale dopředu by se mělo rozmyslet, jestli máte dostatečné komunikační dovednosti a také možnosti, aby se vám investice vrátila zpátky a též jestli se vám povede získat si ještě další peníze pro sebe.

Prodej mateřského mléka, pečení a ruční práce

Jednou z dalších specifických možností pro ženy na mateřské dovolené je prodej mateřského mléka. O tom se dá uvažovat v okamžiku, kdy je žena zdravá a má relativně velký nadbytek mateřského mléka, takže ho může prodávat do bank mateřského mléka. Za prvé se prodejem mateřského mléka dá pomoci někomu dalšímu a očekávat se dá i finanční odměna. Některé banky nabízí za mléko přímo peníze, které se pohybují kolem dvou set korun za litr, zatímco jiné nabízí poukázky na stravu, kde se platí přibližně sedmdesát korun za litr. 

Ovšem po celé České republice v současné době můžete najít pouze pět takových bank mateřského mléka soustředěných ve větších městech. Konkrétně banky mateřského mléka naleznete v Praze, Českých Budějovicích, Mostě, Hradci Králové a České Lípě. Tím pádem mají šanci získat takovýmto způsobem pouze matky z okolí, jelikož se nevyplatí jezdit přes půl republiky. Pokud je žena dostatečně šikovná na přípravu sladkých jídel, může si nechat platit za pečení cukroví na zakázku. Určitě se najde velké množství žen, jež nepečou třeba ani vánoční cukroví a raději si ho od někoho koupí. Přivydělávat se také dá pečením dortů k různým příležitostem. Navíc když taková činnost ženu baví, není co řešit, protože si díky oblíbené akci může vydělat nějaké peníze pro rodinný rozpočet a žena tak může být spokojená. Zručné ženy, jež dovedou vyšívat, plést, háčkovat, vyrábět šperky nebo různé dekorace se může také uchytit a prodávat svoje výrobky známým nebo cizím lidem přes různé internetové obchody či se s nimi domlouvat přes různé sociální sítě. Není to sice práce, která by rodině zajistila tisíce korun měsíčně, ale touto činností se dá spojit zábava se ziskem alespoň nějakých peněz navíc.

Brigáda žehlení prádla 

Také si můžete zkusit podat inzerát, že vyžehlíte prádlo. Prádlo si pak nechte přivézt od zákazníka až do domu a poté si ho zase zákazník odveze již vyžehlené. Je ovšem potřeba zvážit, jestli máte dostatečné množství volného času a prostoru pro vykonávání takové brigády, protože občas nebývá úplně snadné skloubit žehlení a starost o malé všetečné dítě.

Psaní na zakázku, dotazníky, hlídání dětí aj.

Některé časopisy se vyloženě specializují na to, že spolupracují s ženami na mateřské dovolené, které se mohou podělit o svoje drahocenné životní zkušenosti. Jestliže dovedete dobře psát, máte nápady a fantazii, pak můžete vyzkoušet sepsání nějaké pohádky či příběhu z vlastní zkušenosti, následně ho poslat do časopisu a když budete mít trochu toho potřebného štěstíčka, pak se článek bude líbit, časopis ho otiskne a vy získáte finanční odměnu. Také se dají sehnat různé práce pro copywritery.

Tip na brigádu - vyplňování dotazníků 

Při procházení internetu najdete možnosti získání peněz vyplňováním dotazníků. Ale je potřeba si dopředu zjistit, jak často společnost bude dotazníky posílat, protože pokud si měsíčně vyděláte jenom pár desítek korun, pak to asi nebude to pravé ořechové. U některých společností se ovšem dá vydělávat i několik tisíc korun za měsíc. Ovšem musíte naplňovat představy společnosti díky věcem, které neovlivníte. Například se jedná o místo bydliště, věk či vzdělání. Pokud žena nemá dost svého dítěte, může si ještě půjčit nějaké cizí a pohlídat ho. Cena za hlídání asi bude podle dohody, ale určitě pomůže každá další suma peněz navíc. Jestliže se žena orientuje v účetnictví, může v tom pomáhat nějaké firmě třeba i na rodičovské dovolené a nemusí úplně skončit ani se svojí dřívější praxí, protože část těchto ekonomických úkonů se dá udělat klidně i v domácím prostředí.

Internetový eshop jako forma přivýdělku na mateřské

Možností pro podnikavé ženy je také založení vlastního internetového obchodu s různými druhy zboží, což ovšem vyžaduje také určitý kapitál do začátku, kterým ne každá žena na mateřské dovolené disponuje. Některé maminky preferují roznášení letáků, protože to je v současnosti také celkem oblíbená činnost, jelikož existuje spousta společností, které požadují roznos letáků až do schránky. Navíc s dítětem v kočárku není nic lepšího, než spojit zdravou procházku na čerstvém vzduchu s přivýdělkem. 

Ale zase na druhou stranu je si nutné vzpomenout, že letáky se musí roznést za každých okolností, takže i při špatném počasí či nemoci dítěte. Při dostatku znalostí můžete doučovat cizí děti. S dobrou jazykovou výbavou též můžete tlumočit či překládat. Učit lze i v případě, že umíte hrát na nějaký hudební nástroj.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Finance'
Tipy na jiné články