Jak koupit auto na úvěr

10.06. 2015 • Finance 2831x

Chcete nebo potřebujete nové auto, ale chybí vám prostředky? Trvá dlouho si na něj našetřit a navíc, pokud se vám staré rozbije a potřebujete vůz ke každodenním činnostem, čekat ani nemůžete. Pak přichází na řadu možnost financovat auto úvěrem.

Úvěr na koupi vozu

Auto na úvěr je finanční produkt, který poskytují společnosti bankovní i nebankovní. Liší se v podmínkách a výhodách – podle poskytovatele. Vždycky platí, že máte větší šanci na půjčku u nebankovní společnosti.

Kromě přímého úvěru na auto existuje ještě varianta auta na leasing, což je další druh financování, pokud vy sami nemáte dostatek peněz. Lidé se často rozhodují také podle toho, jaké auto vlastně kupují. V případě ojetiny je obvykle lepší využít právě úvěr.

Auto na leasing

Leasing je bankovní produkt a typ financování nákupu automobilu. Vyskytuje se v několika typech. Pro financování vozu se používá finanční leasing. Po celou dobu splácení vozu patří tento plně leasingové společnosti a vy ho pouze užíváte. Teprve po splacení je skutečně váš. V případě, že si budete leasing sjednávat, potřebujete si zařídit havarijní pojištění. Leasingová společnost si tak kryje nebezpečí poškození nebo zničení vozu.

Leasing většinou obnáší obecně větší náklady. Je to způsobeno nutností onoho pojištění, stejně jako tím, že společnost zajišťuje pro vůz servis a dalšími službami.

Na auto sice máte jakási omezená vlastnická práva, nese ale i rizika. Dále vám například při bankrotu leasingové společnosti hrozí odebrání vozu.

Jaké má úvěr na auto výhody?

Protože úvěr na automobil s sebou nese různé výhody, je mezi lidmi oblíbený. Vyjmenujme si ty nejpodstatnější:

Můžete si koupit auto hned. Než si člověk na auto našetří, obvykle to chvilku trvá. Ovšem auto je součástí denního počínání většiny lidí a čekat, až ho budeme moci mít, je v mnoha ohledech nejen nepříjemné, ale i velmi nepraktické. S pomocí úvěru se můžeme tomuto čekání vyhnout. Pořiďte si ho ihned a splátky nastavte tak, aby váš rodinný rozpočet tolik nezatěžovaly.

Velký výběr: úvěrů na auto najdete téměř tolik, kolik najdete na trhu finančních společností – bankovních i nebankovních. Prozkoumejte produkty a vyberte si podle toho, co vám nejvíce sedne. Jak podle úroku, tak podle akontace, připojených služeb a dalších podmínek – vlastností je celá řada.

Rychlost procesu: obvykle netrvá příliš dlouho, než je úvěr vyřízen. Jde to celkem rychle, ale konkrétní doba závisí vždy na jednotlivém poskytovateli úvěru.

Flexibilita: Valná většina poskytovatelů tohoto produktu dovoluje větší možnosti nastavení splátek, doby splácení a dalších parametrů, aby vám to sedlo. Často máte také možnost splatit úvěr předčasně.

Výhodnost proti leasingu: Váháte mezi úvěrem a leasingem na auto? Nelze univerzálně rozhodnout, které řešení je lepší. Je to případ od případu. Nicméně úvěr má tu výhodu, že v momentě koupě je auto skutečně plně vaším majetkem, takže o všem dalším s ním spojeném si rozhodujete sami. Auto na úvěr je také osvobozeno od DPH.

Kdo tohle poskytuje?

Protože společnosti poskytujících tuto službu je na trhu opravdu hodně, pojďme si jich aspoň několik krátce představit:

ŠkoFIN a úvěr na auto

ŠkoFIN je česká finanční společnost, která financuje a podporuje hlavně prodej aut. Nabízí obě možnosti – úvěry na auto i leasing. Jedná se o stoprocentní dceřinou společnost Volkswagen Financial Services AG. Založena byla roku 1992 a stala se první společností u nás, která začala nabízet financování formou leasingu.

Úvěr od ŠkoFIN lze splácet až po dobu 72 měsíců a navíc můžete financovat až 100 % ceny vozu. Pokud si s pomocí ŠkoFIN budete pořizovat ojetý vůz do sumy 400 000, nemusíte uzavírat havarijní pojištění.

ŠkoFIN financuje vozy až deset let staré. Po celou dobu trvání úvěru máte garanci neměnnosti splátek a úvěr lze vždycky splatit předčasně.

Auto s Cetelem

Cetelem je tuzemská nebankovní instituce a nabízí nejrůznější finanční služby. Existuje na našem trhu od roku 1996 a její mateřsko společností je BNP Paribas Personal Finance. Krom financování vozů nabízí také spotřebitelské úvěry na zboží, nákupy na splátky, osobní půjčky i různé druhy kreditních karet.

Úvěr na nákup vozu získáte u Cetelem bez ručitele, je bez poplatků a neručíte ani vozem samotným. Do výše 200 000 si u úvěru nemusíte sjednávat havarijní pojištění.

Komerční banka a úvěr na auto

Komerční banka je finanční ústav nabízející snad všechny základní bankovní produkty. Takže nepřekvapí, že má ve své nabídce i možnost financování nákupu auta, konkrétně u společnosti Essox, což je její dceřiná společnost. Úvěr je určen podnikatelům a to na nákup aut nových i ojetých. Ojetá mohou být stará nejvýše šest let a minimální částka úvěru je 30 000 Kč. Maximum není nijak stanoveno. Vyřízení celé operace je zdarma, je možné si během toho sjednat povinné ručení i havarijní pojištění. Splatnost činí nejvýše 72 měsíců, pokud jde o auto starší 5 let a 84 u stáří do pěti let nebo vozu nového.

Další možnosti úvěru na auto

Tento chabý výčet rozhodně nepokrývá celou nabídku úvěru na auto. Najdete je u mnoha a moha dalších firem, všude asi s trochu jinými parametry. Jinak lez samozřejmě využít také normálního spotřebitelského úvěru, protože ten lez použít na cokoli. Nicméně obecně platí, že úvěry bez stanovení účelu mívají větší úrokovou sazbu než ty, kde je účel jasně definován a stanoven.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Finance'
Tipy na jiné články