Jakého psa pořídit do bytu?

23.09. 2015 • Zvířata 2479x

I v dnešní společnosti často slýchávám, že pes do bytu nepatří. Větu typu „Pes má být venku“ slýchávám často. Zastávám spíše názor, že raději psa v bytě, než uvázaného venku na řetězu.

Všeobecný názor je ten, že záleží na plemenu. Na tom jak je společenské a zda mu můžeme dopřát tolik času, kolik potřebuje.

U společenských ras jako papillon, trpasličí německý špic nebo maltézáček, nemůže ani přijít v úvahu, že by byli celoročně venku v kotci. Jsou to pejsci nenároční na pohyb, stačí jim malé procházky, při kterých je zvládne i malé dítě.

V dnešní době jsou velice populární tzv. toy plemena. Do těch můžeme zařadit čivavu, jorkšírského teriéra a pražského krysaříka. Jsou to velmi skromní psíci, které si můžeme vzít do kapsy nebo je převážet v přepravce. Po finanční stránce jsou také velmi nenároční, vzhledem k tomu, že potřebují minimum krmiva. Pro děti na procházky jsou to dobří společníci. Nemusíme se bát, že by nám vláčeli dítko za sebou na vodítku. Jejich malý vzrůst s sebou přináší, ale i úskalí. Musí se dávat pozor, abychom jim svou nepozorností neublížili. Třeba šlápnutím na pacičku, může vzejít ošklivá zlomenina.

Před tím než si zvolíme vhodnou rasu, je dobré položit si pár otázek. Chci spíše domácího gaučového přítele? Budu s ním chodit na delší procházky? Záleží mi více na tom, jak pejsek vypadá nebo na jeho povaze? Chci chodit na kynologické cvičiště? Mám čas starat se o dlouhosrstého pejska, který potřebuje větší péči? Nebudou mi vadit psí chlupy po bytě a jejich častý úklid?

Mějme na paměti, že se pes dožívá 10-15 let. Bude to tedy společník na určitou etapu našeho života.

Když už se rozhodneme pro pořízení a váháme mezi více plemeny, je dobré získat co nejvíce informací. K tomu by nám měli pomoci chovatelé daného plemene.

Za sebe mohu doporučit rasu trpasličího německého špice. Je to velmi věrný a oddaný přítel. Jsou velmi ostražití a inteligentní. Mají tak neskutečnou mimiku, že jim člověk vidí až do duše. Známí jsou pro svůj dokonalý huňatý kožich. Stačí je jen párkrát do roka vyčesat. Hlavně v době línání. Jejich srst je tak neuvěřitelná, že se dokáže „sama“ vyčistit od velké špíny. A velmi vychází s dětmi a ostatními zvířaty.

Pokud jste, ale přece jen milovník velkých psů tak nezoufejte.  Pokud má pes hodně pohybu a dostatek péče, tak i velký pes může být spokojený v malém bytě.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zvířata'
Tipy na jiné články