Jak si založit sladkovodní akvárium

25.09. 2013 • Zvířata 3384x

Krásné pestrobarevné rybičky jsou vždy ozdobou. Jenže být dobrým akvaristou není jen tak. Rybičky potřebují nejen dobrou potravu ale i vhodné prostředí. Jak si takové sladkovodní akvárium správně založit se dozvíte v následujícím článku.

Nejprve si musíte obstarat to základní – akvárium. Pro akvaristy začátečníky je nejlepší volbou lepené skleněné akvárium, které může ale i nemusí mít zakrývací sklo. Výhodou skla je, že do akvária nepadá špína a prach a také bráním rybkám před vyskakováním. Na druhou stranu sklo se špiní a některým plovoucí rostliny krycí sklo vadí. Velikost akvária zvažte podle toho, jak chcete akvaristiku pojmout ve velkém, pamatujte ale, že na zhruba dva litry vody je počítán jeden centimetr délky ryby. Platí přitom, že čím je akvárium větší, tím spíše se v něm bude rybám dařit. Je to nejenom kvůli většímu prostoru, ale také kvůli tomu, že větší množství vody reaguje na chovatelské chyby podstatně méně citlivěji než malé množství. Raději tedy hned na začátku kupte větší nádrž, minimálně o objemu 100 litrů. Ideálním místem pro umístění budoucího „vodního domova“ je stanoviště, kde dopadá málo denního světla, v žádném případě by do akvária nemělo svítit přímo slunce. To způsobuje velké přemnožení řas a kalnost vody. Při umístění také nezapomeňte, že akvárium naplněné vodou, kamením a ostatními dekoracemi má značnou váhu. Podstavec by měl být tedy dostatečně pevný a stabilní. Aby nádrž nepraskla na případných nerovnostech podstavce, postavte akvárium na měkkou podložku.

Když už je akvárium na svém místě, nezbývá než se pustit do jeho vybavení. Na vnější stranu zadního skla je dobré umístit plakát s motivem kamínků, skal či rostlin. Nejenže bude akvárium vypadat mnohem větší a prostornější, ryby také nebudou stresované. Ke krásnému vzhledu a příjemnému prostředí slouží také vnitřní dekorace. Použít můžete různé kameny nebo kořeny. Často lidé vkládají i mušličky či lastury, které si dovezli od moře. Ty jsou určitě pěknou dekorací, jen je potřeba si dát pozor, aby se z nich neuvolňoval vápník, který zvyšuje tvrdost vody. Na dno je nejlepší nasypat čistý křemičitý písek. Ten je potřeba před použitím pořádně vymýt čistou vodou, aby po napuštění akvária nekalil vodu. Do písku můžete přidat navíc speciální hnojivo pro rostliny.

Do vyzdobeného akvária následně přijde potřebná technika. Tou je v první řadě světlo s dostatečným výkonem, přičemž je užitečné se vyvarovat zářivek, při jejichž používání se přemnožují řasy. Dobrou pomůckou ke světlu jsou spínací hodiny, délka osvitu by měla být celoročně kolem dvanácti až čtrnácti hodin denně. Dalším nezastupitelným technickým vybavením akvária je filtr a topítko s termostatem. Teplota by se totiž měla stabilně pohybovat okolo dvaadvaceti až pětadvaceti stupňů. Nejlépe je topítko umístit tak, aby přes něj proudila voda z filtru, čímž se dosáhne lepšího a rovnoměrného prohřátí akvária. Pak už nastává jen radostný „zrod“ vodního světa. Zasaďte rostliny, napusťte vodu a za zhruba dva týdny také vypusťte rybičky.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zvířata'
Tipy na jiné články