Jak si pořídit a starat se o pejska

30.10. 2013 • Zvířata 3394x

Pes je nejlepším přítelem člověka. To je známé tvrzení, které mohou majitelé čtyřnohých chlupáčků jen potvrdit. Pokud dáte psovi to, co potřebuje, tj. zázemí, žrádlo i jistou volnost, můžete se připravit na odměnu v podobě věrnosti a ochrany od okolí. Pes v tomto ohledu dokáže být velice štědrý a milý. Jeho němá tvář vás rozesměje, i když zrovna nebudete mít náladu vískat štěstím. Pes totiž dokáže náladu svého pána vycítit a umět mu dát zrovna to, co potřebuje. Proto je vhodné, když lidé v důchodovém věku, jež žijí sami, si pořídí psa. Mají společnost, o někoho se starají a pes jim jejích snahu náležitě vrátí.

Pes ano nebo ne

Pokud zvažujete pořízení psa, pak na miskách vah se vám neustále objevují nové a nové argumenty, proč psa mít a na druhou stranu, proč ho nemít. Prvotní zvážení je nutno udělat kvůli místu. Je jiné mít dům se dvorkem a navíc i zahradou, a zcela jiná věc je, když bydlíte pouze v malém bytě dva plus jedna. Pokud budeme brát v potaz první variantu, tedy dům s dvorem i zahradou, nemusíte se zdráhat si kvůli místu nepořídit psa. A volbu můžete učinit z jakéhokoli plemene, které vám vyhovuje a které se vám líbí. Pokud jde tedy čistě jen o místo, nemusíte se v žádném případě omezovat.

Pes v bytě

Jiné je to, pokud žijete v bytě. Musíte zvážit to, zda budete mít pro psa i v bytě prostor, tedy kam umístit jeho pelíšek s miskou, protože ať chcete nebo ne, pes musí mít svoje místo. Kam ho pak budete odkazovat v případě, že vás navštíví známý a bude se bát psů? A to platí i v případě, že si pořídíte malého, tak zvaného pokojového psa. Ještě je nutno zvážit, zda jste schopni ho minimálně dvakrát denně venčit – ráno i večer. A to jak během víkendů a svátků, tak léta nebo zimy. Obzvlášť, pořídíte si většího psa. Ten se potřebuje proběhnout a venčení není otázka jen několika minut, ale hodiny, i dvou. Pokud často jezdíte na dovolenou, pak musíte obstarat hlídání.

Hotely pro psy

Dneska existují a ve všech větších městech jsou hotely pro psy, kam jej umístíte v době vašeho odjezdu na dovolenou. Pes dostane vše potřebné, ale je nutno zvážit, zda pro vás jeho pobyt není až příliš zatěžující. Když máte dům, tak tuto situaci řešit extra nemusíte. Povíte jen sousedům, nebo kamarádům, známým, aby v době vaší nepřítomnosti psovi občas dali nažrat. To pokud je v bytě, pak vám psa musí i vyvenčit. A také ne vždy najdete ochotného člověka, takže pozor na to.

Výběr plemene psa

Jestliže jste srozuměni s tím, že si psa pořídíte, je na čase, vybrat si to správné plemeno. Pokud tápete a vůbec nevíte, výběr vám usnadní základní otázky. Tedy jestli chcete malého, středního nebo velkého psa. Poté zalistujte encyklopedií psů a podle sympatií, si vyberte nějakého šikovného uličníka. Dost záleží na tom, kde psa budete mít. Jsou totiž psi i velcí, kteří se nejraději celý den válí a nepotřebují bůhví kolik prostoru. Na druhou stranu jsou psi tací, jež se potřebují pohybovat a v bytě jsou dost frustrovaní. Důležitý faktor je i ten, zda tedy pes bude pouze venku, nebo bude i vevnitř, případně jen vevnitř. Když totiž určíte, že budete mít psa v domě, je nutno ověřit si díky recenzím, zda nelíná, nebo příliš neslintá. Protože vás brzy omezí neustále po psovi utírat, vysávat a prát. A není pravdou, že chlupy pouští jen dlouhosrstí psi, kdežto u krátkosrstých je to tutovka, že jsou v tomto ohledu čistotní.

Zvažte také případnou agresivitu psa, či jiné typické vlastnosti plemene. Bojová plemena jde sice naučit pořádku a poslušnosti, ale někdy se to v nich může vzbudit a nečekaně prostě mohou zaútočit. Rozhodně se nehodí do rodin s malými dětmi a ani lidem, kteří neumí psa vycvičit (těm obzvlášť ne). Jsou psi aktivní, až hyperaktivní, anebo naopak flegmatičtí. K extra hyperaktivním patří Jack Russell teriér. Tento malý, na první pohled velice milý pejsek je k zamilování hodný, ale je skutečně od přírody velice aktivní a tak by si jej neměli pořizovat lidé, kteří rádi leží u televize nebo sedí u počítače. Tento pejsek potřebuje pohyb a bude kolem vás netrpělivě poskakovat, klidně i něco rozkouše. Prostě chvíli jen tak neposedí. Miluje, když mu budete aportovat. Pro děti se hodí například labrador, který je klidný, milý, přátelský, ale k cizím, kteří by chtěli děti napadnout, tak je ochranářský.  Často si lidé pořizují i bígla, ale to prosím je pro trpělivé lidi, protože ač je tento pejsek milý, jak chce, stěží se učí povelům. Pro začátečníky tudíž není vhodný.

Kde si pořídit psa

Je několik možností, jak si psa pořídit. Komu až tak na plemeni nezáleží a má srdce na pravém místě a ještě navíc má tu dobrou vlastnost, že rád koná dobré skutky, vezme si psa z útulku. Kolik smutných němých tváří žije v těchto ústavech jen proto, že si lidé nejprve nadšeni pořídili milé štěňátko, jenže jakmile pes vyrostl, nebyl to již ten roztomilý miláček a děti i celou rodinu přestala starost o něj bavit. Někdy se psi zaběhnou, jindy jim zemře jejich majitel, takže jejich osudy jsou vždy smutné a proto jsou poté tak moc vděčni, když si je někdo vybere. Psa máte zdarma a navíc uděláte dobrý skutek

Další možností je samozřejmě pořídit si malé, pár týdnů narozené štěňátko. To s sebou nese registrace u veterináře, očkování a další nezbytnosti. Kdo by to ale pro tento malý, kouzelný zázrak neudělal, že? Psa jde jednoduše obstarat si od známých, anebo pak vyhledat v inzerci, jak na internetu, nebo v inzertních novinách.

Říká se, že si nevybírá pán psa, ale pes pána. Možná na tom něco bude, takže pokud jsou pejsci už většího vzrůstu, vyberte si klidně toho, který k vám bude nejmilejší. Také záleží na pohlaví. Fenky jsou obecně milejší, přátelštější, rodinnější, ale nemusí to být vždy pravda. Psi jsou zas většinou divocí, bázlivý, ale i více agresivní, jenže i to ne pokaždé platí.

Co vše pořídit pro psa

V první řadě to musí být jeho místo. Pokud pes bude venku, musí mít psí boudu a v ní nějaký pelíšek, silnější deku, aby neležel na tvrdém. Pokud je v bytě, tak vlastní pelíšek. Dále je mu nutno pořídit misku na vodu a druhou na žrádlo. Ale s ním se zdaleka nekončí. Mimo psí žrádlo i nějaké ty pamlsky, by měl pes mít vlastní hračku, ideálně dřevěnou kost, nebo cokoli, co může ve volné chvíli okusovat a s čím si hrát. Dbát se musí i na psí hygienu, takže nesmí chybět psí šampon, kterým jen budete pravidelně mýt a také kartáč na česání. V tomto ohledu záleží na typu srsti psa. Po koupání jej musíte alespoň z části osušit, takže bude potřeba, aby měl vlastní osušku. Oblečení pro psa je nutné v případě, že žije s vámi v bytě a poté jej v zimě chcete vzít ven. Tento pejsek je zvyklý na teplé prostředí, takže v mrazu snadno nachladne. Dbejte na jeho ledviny a pro pohyb ve městě mu pořiďte botky – nebude ho agresivní sůl dráždit a ničit mu packy.

Výchova a výcvik psa

Když už jste udělali vše potřebné a pejska doma máte, je nutné začít s výchovou. Samozřejmě až pes trochu povyroste. Nicméně ihned ho cvičte a ukazujte mu jeho místo. Musí si zvykat spát ve svém pelíšku. Až tedy je pes dospělejší – má čtyři až šest měsíců, začneme s povely. Musí být vždy přímé, jednoduché a rázné. V žádném případě vám pes nebude rozumět, když mu budete domlouvat, jako neopatrnému dítěti, je to zbytečné takto mluvit na psa má stejný efekt, jako házet hrách na zeď. Povel musí být za každých okolností rázný – sehni, lehni, zůstaň! Dbejte na ráznost hlasu a vždy psovi ukažte, co má udělat. Jakmile se mu povel povede, odměňte ho pamlskem.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zvířata'
Tipy na jiné články