Jak cestovat s domácím mazlíčkem?

26.09. 2013 • Zvířata 2545x

Dovolená či nějaké jiné cestování je krásná věc. V takových chvílích si odpočinete, zrelaxujete, oddychnete, nemyslíte na práci, nemyslíte na nic. Jen si užíváte klidného nicnedělání. Kdo by si takto nepřál cestovat? Asi každý z nás. Cestování obvykle probíhá jinak. Pokud jedete s miminkem je to jiné, pokud cestujete s menším dítkem, je to taky v něčem jiném, pokud cestujete s puberťákem, který se celou dobu tváří otráveně, je to taky jiná dovolená, když cestujete s partou přátel je to jiné, s rodinou je to také jiné, s partnerem je to jiné. Zkrátka a dobře, každé cestování s někým jiným je jiné. Dnes už nikoho nepřekvapí, když vidí cestovat lidi společně se svými domácími mazlíčky. Nikdo se tomu nepodivuje tak, jako před několika lety, kdy cestování do zahraničí s domácími mazlíčky byl přepych a lidí to považovali za "módní výstřelek".

Popravdě módní výstřelek to ani tak není, spíše je to mnohdy o tom, že neseženete hlídání pro vašeho domácího miláčka a dát ho někomu cizímu? To mu může velmi ublížit, v cizím prostředí, kde to nezná. Takové zvíře muže přestat žrát, bude mu smutno, bude tesknit. A to mnozí páničkové nechtějí dopustit a nelíbí se jim, že by jejich mazlíček takto strádal a trpěl. Proto není jiná možnost, než vzít pejska sebou. Pokud cestujete v tuzemsku, je to snadné, pejsek může prakticky kamkoliv, kde mají zvířata vstup povolený. Není potřeba mít ani v České republice speciální pasy a podobně. Tudíž v České republice je cestování s mazlíčky velmi snadné a jednoduché. Stačí jen vyrazit na cestu a najít místo, kde mají zvířata vstup povolený.

V zahraničí je to trošku složitější, ovšem není to nemožné a je to proveditelné. Platí to, že pes, kočka, fretka a podobné zvířata musejí mít pas. V takovémto zvířecím pase je nutné mít potvrzení o platném očkování proti vzteklině. Takovýto pas zvířatům vydává veterinární lékař. Samozřejmě existují země, kde jsou potřeba speciální požadavky pro vstup zvířecím mazlíčkům, na půdu daného státu. Velká Británie, Malta, Irsko, Švédsko požadují potvrzení z laboratoře schválené Evropskou unií o účinnosti vakcinace proti vzteklině. Británie, Irsko, Malta a Kypr navíc ještě požadují, aby tyto zvířata byly čtyřiadvacet až osmačtyřicet hodin před vstupem ošetření prostředkem proti echinokóze a proti klíšťatům.

Cesta mimo Evropskou unii je samozřejmě nutné mít pas a také musíte dodržet přesně podmínky určité země, kterou hodláte s mazlíčkem navštívit, proto je nutné si přesně zjistit podmínky dané země, protože když je nesplníte, vaše jinak hladké cestování, se může rázem změnit a budete čelit mnoha nepříjemným problémům. Samozřejmě můžete se svými zvířecími mazlíčky cestovat letadlem. Malá zvířata (do osmi kil) si můžete vzít ve speciální přepravce sebou do kabiny. Je však vhodné se domluvit přímo s leteckou společností, o možnostech, podmínkách i ceně přepravy vašeho zvířecího miláčka.

Zde je pár užitečných rad, pro cestování s domácími mazlíčky:

  • pokud je venku horko, vypravte se na cestu spíše k večeru či brzo ráno
  • pokud jsou vedra, je dobré zvířeti přetřít packy studeným hadříkem
  • sebou je vždy nutné mít vodu, deku a oblíbenou hračku
  • pes ani kočka by neměli vykukovat za jízdy z okna, hrozí jim nebezpečí a také možné zánět spojivek, který pak bude nutno řešit
  • cestu přerušujte zastávkami, kdy se pes může vyvenčit, proběhnout, napít a podobně
  • kočku, která není zvyklá na vodítko na cestu, která bude trvat několik hodin, neberte na vodítko, ale vezměte ji raději v přepravce

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zvířata'
Tipy na jiné články