Jak zvládnout problémovou kočku

22.12. 2013 • Zvířata 3733x

Kočky byly domestikovány již před dávnou dobou a od té doby prošly různými změnami. Lidé se snaží kočky přizpůsobovat svým potřebám, ale přesto stále kočky zůstávají v duši šelmami, které sice dovedou žít ve společenstvích, ale už ne ve smečkách, takže je pro ně relativně obtížné svoje chování přizpůsobovat nějaké autoritě a respektovat hierarchii. Spolužití s domácími mazlíčky může být občas opravdu náročné, a proto je zapotřebí identifikovat nevhodné chování kočky a potom ho odstranit nebo se jí aspoň pokusit přizpůsobit.

Znečišťování domácnosti

Jako hlavní problém se dá uvést, když kočka vykonává svoji potřebu na místě, kde nemá. To je opravdu zásadní potíž, protože odstranění zápachu z takovýmto způsobem poškozených věcí je takřka nemožné. Hledání příčin takového chování může být vskutku složité a může takových příčin být hned několik. Jestliže začnete nacházet menší kaluže moči či značky na různých místech v domácnosti, pak se může klidně jednat o obyčejně značkování území. To není záležitostí pouze samců, ale dělají to i samičky. Značkování je spojené třeba s příchodem do nového bytu nebo s pocitem ohrožení vlastního postavení. 

Pomočené místo by se mělo důkladně vyčisti, ale určitě ne za pomoci přípravků s obsahem čpavku, protože ty by mohly zvíře inspirovat k dalšímu značkování teritoria. Ke znečištěným oblastem se každopádně vyplatí umístit misky se žrádlem, protože kočky většinou vedle své potravy nemočí. Kočka se také dá potrestat, nicméně to pouze v době bezprostředně po činu, protože jinak by zvíře trest nepochopilo a mstilo by se dalším značkováním domácnosti. Vyzkoušet se dá také sprej s kočičími feromony. Podstatné je kočce vymezit její vlastní prostor, což by mohlo být třeba křeslo či gauč, kam si kočka hodně sedá, aby neměla pocit ohrožení. Důležité je si také vymezit prostor sami pro sebe, abyste také měli svou vlastní oblast. Kočku nepouštějte do úplně všech místností v bytě či domě. 

Mělo by se také zvířeti věnovat dostatečné množství času a měli byste si s ní hrát. V případě, že nacházíte větší loužičky na jiných místech, pak postupujte stejným způsobem, jako v případě loužiček menších, nicméně v takovém případě nejspíš nejde o značkování teritoria, ale spíše o žádost o pozornost od vystresovaného domácího mazlíčka. Příčinou podivného chování může být třeba malá toaleta, protože kočka by měla mít možnost zahrabat po sobě všechno pohodlně, dále také málo časté měnění podestýlky, změna jejího druhu, nebo také nedostatečná pozornost majitele či nemoc močového ústrojí.

Potíže v chování

Kočky jsou často svérázné. Mohou se začít chovat agresivně vůči lidským společníkům. Jestliže jde o agresivní variantu hry, musíte kočku odnaučit kousání a drápání tím, že si s ní po jakémkoliv agresivním projevu přestanete hrát. Pakliže to nepomůže, můžete vyzkoušet spršku vody z rozprašovače nebo zvýšení hlasu. Když je kočka agresivní i mimo hru, může se jednat o reakci na nového člověka. Pokuste se zvíře zapojit do společných her a projevte kočce více náklonnosti než jindy. 

Pokud se kočka chová agresivně vůči dětem, pak se jedná o opravdový problém, takže byste měli potomky poučit o tom, aby kočku zbytečně nedráždili a hráli si s ní pouze když o to zvíře má zájem a ideálně pod dohledem. Kdyby snad agresivní chování zvířete mělo pokračovat, raději se o tom poraďte se zvěrolékařem. Kočka také může mít problém s ostatními zvířaty v domácnosti, což může znamenat soupeření o pozornost majitele nebo o nemoc jednoho ze zvířat, jež ve stresu odmítá kontakt s ostatními zvířaty  a vznikají kvůli tomu vzájemné konflikty. Můžete se pokusit od sebe zvěř na nějaký čas oddělit do různých místností a nepouštět je k sobě na dlouhou dobu.

Kočka také může přestat konzumovat potravu. Jestliže se jedná o jednodenní problém, pak nemusí jít o nic závažného, ale pokud problém přetrvává dva dny a déle, pak se může jednat o zdravotní obtíž. Mezi zdravotní potíže takového rázu patří zánět dásní či nějaká ještě horší nemoc. Kočka klidně může mít zanesené trávicí ústrojí srstí. Měli byste si všímat chování svojí kočky a třeba se pokusit o změnu žrádla. Pokud změna potravy nepomůže, měli byste navštívit veterináře. To platí i v případě, že je kočka apatická či naopak více přítulná než obvykle. Kočka také může být celkem hlučná, ničit vybavení domácnosti a pěstované květiny. V takovém případě si kočka krátí nudné chvíle. Z toho důvodu je vhodné zvířeti věnovat dostatek času a na ničené předměty se pokuste nastříkat sprej s kočičími feromony. Kočky také nemají rády vůni levandule, jež je může odradit od květin nebo skříní. Vhodně umístěný rozprašovač s vodou též dovede pomoci.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zvířata'
Tipy na jiné články