Jak zvládnout péči o domácí akvárium

25.09. 2013 • Zvířata 5778x

Pohled do akvária plného krásných pestrých a čiperných rybiček miluje snad každý. Dokonale uvolňuje, relaxuje, dává prostor pro přemýšlení. Akvarijní rybky jsou spanilé a i když neumí mluvit ani si je nemůžeme pohladit, jejich přítomnost zpravidla vítáme. Možná byste si mojli myslet, že akvárium je i vhodným dárkem pro malé děti a že vlastně krom krmení jeho obyvatelek nejde o žádnou jinou práci kolem.

Avšak ten, kdo se o vlastní akvárium s rybičkami zatím nikdy nestaral, jen stěží může vědět, co se za jeho vydržováním skrývá všechno za povinnosti. Akvárium, to totiž není jen úžasný pohled, ale také úžasná dřina.

Jak se starat o akvarijní filtr

Kromě pravidelného denního krmení rybek sušeným krmením nebo červy, nítěnkami a podobnými „potvorami“, potřebuje akvárium i výkonný filtr, který na jednu stranu vodu nasává, čistí a vypouští ji bez nečistot zpět, a který na druhou stranu vodu také okysličuje. Takový filtr ale nemůže pracovat sám od sebe, aniž by byl čištěn. Správně by mělo k čištění filtru docházet jednou za dva týdny, maximálně pak jednou do měsíce. Poté již přes kal, který v sobě přechovává, nemůže fungovat správně a dostatečně efektivně. Filtr se vypojí ze zásuvky a nejlépe nad umyvadlem nebo nad lavorem rozebere. Jednotlivé díly je nutno propláchnout vodou a štětkou či ubrouskem je vytřít – zpravidla budou pokryté slizem a porostem řas. Tím nejvíc důležitým je na filtru houbička, která zachycuje veškeré nečistoty jako jsou řasy, exkrementy, nedojedené krmivo a podobně. Houbičku je třeba důkladně vymáchat a těchto nežádoucích komponentů zbavit. Až poté je filtr zase schopný opětovného používání.

Péče o akvárium

Při péči o akvárium je také nutné nezapomínat na pravidelné měnění vody. Voda by měla být vyměněna či alespoň z části obměněna zhruba jednou měsíčně. Postupovat přitom můžete různými způsoby, z nichž jeden je ten nejdůslednější. Spočívá v tom, že všechny rybky odlovíte do záložní nádoby a vypustíte z akvária všechnu vodu. Poté jej zase celé naplníte a můžete do něj ryby opět vypustit. Mějte však na paměti, že tímto postupem budete ryby stresovat, a to není dobré pravidelně. Jiným způsobem pak je to, že za pomoci hadice vysajete zhruba polovinu až tři čtvrtiny vody do připraveného kbelíku. To je ještě množství vody, které ryby neohrozí na jejich pohodlí, ba dokonce na životě. Vždy je však třeba zohlednit počet a velikost ryb, které právě to vaše akvárium obývají! Používáte-li tedy hadici, je zde na místě důrazně upozornit, abyste její ústí přitiskli až k samému dnu akvária. Díky tomu zamezíte možnosti, že nějakou menší rybku vysajete spolu s odčerpávanou vodou. I při opětovném plnění akvária dbejte na to, aby ústí hadice bylo až u dna a plnilo tak akvárium plynule. Kdybyste totiž vodu lidi z výšky, ryby by od vás dostaly pomyslnou „bublinkovou lázeň“, která by jim rozhodně v ničem neprospěla.

Sledujte tvrdost vody a její Ph. Lze jej jednoduše upravovat tekutými prostředky, které lze postupně nakapávat do akvária. S jejich pomocí vytvoříte to nejlepší prostředí pro spokojený život akvarijních rybek.

Další věcí, o kterou je třeba pečovat, jsou řasy na stěnách akvária. Možná vám ve zverimexu při pořizování ryb radili, ať přikoupíte ještě malého sumečka, který se řasami živí. Zkušenost mnoha nadšenců do akvaristiky je ale taková, že všechnu práci jenom sumečci nezastanou, a že budete muset ruku k dílu přiložit i vy. K odstraňování vodních řas slouží stěrky. Můžete si vybrat z mnoha tvarů a druhů. Některé vypadají jako ty, které se používají na mytí oken, jiné mají podobu podélných houbiček na dlouhém madlu. Houbičkami jde řasy lépe nabrat, ovšem musíte na jejich stěr vynaložit více fyzické síly než v případě gumových stěrek.

Mimo vaši pozornost by neměly zůstat ani akvarijní rostlinky. Nezapomínejte, že mají být doplňkem akvária, nikoli jeho hlavní složkou. Ryby se kolem nich musí pořád snadno protáhnout do ostatních částí akvária. V případě, že se vám rostliny přemnoží, riskujete, že se do nich ryby zapletou a uhynou. Pravidelně je proto zastřihávejte nůžkami.

Šneci v akváriu

Jiným, zato velmi častým, problémem s přemnožením jsou ty s přemnoženými šnečky. Na prvním maličkatém šnečkovi možná budete moci oči nechat, ale velmi brzy zjistíte, že to byla unáhlená reakce. Šneci se dovedou množit velmi rychle, a tak pokud se jich nezačnete včas zbavovat, přečíslí všechny ryby, následně rostliny i kamínky na dně. Možná byste si mohli myslet, že vám šneci pomohou čistit stěny akvária, ale tak to není. Nikdy se vám nepovede udržet jejich počet na rozumném množství. Nikdy nevíte, kde se skrývají ti nejmenší z nich – a proto platí pravidlo „s každým rychle pryč“. Pokud zrovna nemáte to srdce splachovat je do záchoda, oblažte jejich přítomností nějaký rybník, potok nebo říčku. Nejspíše stejně nepřežijí, ale nebudete se cítit tak špatně.

Další velkou kapitolou jsou nemoci ryb. Pro jejich rozpoznávání budete muset sáhnout po odborné knize nebo se poradit s někým, kdo se již nějakou dobu akvaristikou zabývá. Ve většině případů ale léčba nemocných rybek mnoho efektu nepřináší, a proto je ve výsledku snazší, když ji necháte uhynout.

O akvaristice by se dalo psát velmi dlouho, ale věřím tomu, že skutečný zájemce o tento druh domácího mazlíčka nalezne spoustu rad a návodů i ve specializované literatuře, bez které se první krůčky chovu stejně neobejdou. Tento článek měl za úkol vypíchnout, jaká všechna úskalí péče o akvárium má a zbavit vás případných nereálných iluzí, že akvárium je věc statická, která se o sebe stará sama. Není to pravda a vy to poznáte velmi brzy po započetí vašeho vlastního chovu. Rozhodně nekupujte rybičky malým dětem. Ty se o ně nedovedou dostatečně dobře postarat a daleko lépe na tom budou v péči například o hlodavce. Akvárium je se vším všudy nejlepším pro skalní nadšence, kterým nevadí ta „dřina“ kolem, a kteří si dovedou jako dostatečnou satisfakci za svoji práci odnést spokojený pohled na uklidňující harmonickou scenérii před svýma očima...

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Zvířata'
Tipy na jiné články