Výběr průtokového ohřívače - rady a tipy

07.08. 2020 • Bydlení 1675x

Uvažujete nad pořízením průtokového ohřívače, ale nejste si jisti, jak vybrat ten správný, aby vám dobře sloužil? Poradíme vám, na co byste se měli zaměřit, než si ohřívač pořídíte.

Elektrické průtokové ohřívače jsou jednou z možností, jak přivést na potřebné místo teplou vodu. Princip fungování průtokových ohřívačů spočívá v technologii ohřevu vody v tělese ohřívače, takže k ohřevu dochází teprve ve chvíli, kdy otočíte kohoutkem. Nikde není vytvářena zásoba teplé vody, jako je tomu u zásobníkových ohřívačů, takže nedochází k tepelným ztrátám, a i náklady na ohřev jsou minimální, protože voda je ohřívána na požadovanou teplotu, a ne na nejvyšší možnou teplotu. Výhodou průtokových ohřívačů je neomezené množství teplé vody, kterou máte vždy k dispozici.

Zvolit tlakový nebo beztlakový průtokový ohřívač?

První, na co byste se měli při výběru zaměřit, je to, zda budete potřebovat tlakový nebo beztlakový průtokový ohřívač. Oba typy mají svá specifika a možnosti využití. U českéspolečnosti Wterm máte možnost vybrat si ohřívače v obou variantách. Jejich nabídku najdete zde.

  • Tlakové průtokové ohřívače – jejich využití je velmi široké, protože umožňují zásobovat teplou vodou jedno i více odběrných míst. Ohřívač by měl být umístěn na větev teplé užitkové vody, a to co nejblíže odběrným místům (umyvadlům, sprchám atd.), aby nedocházelo k chladnutí vody v průběhu transportu potrubím.
  • Beztlaké průtokové ohřívače – tento typ ohřívačů lze využít jen pro jedno odběrné místo a vždy je nutné k nim pořídit speciální vodovodní baterii. Výhodou těchto ohřívačů je fakt, že jejich jednodušší konstrukce snižuje pořizovací náklady.

Myslete na dostatečný příkon ohřívače

Velmi důležité je zvolit vhodný příkon ohřívače. Pokud chcete mít zajištěnou dostatečnou teplotu vody, musíte vzít v potaz teplotu vody, která do ohřívače přitéká. Teplota se může během roku výrazně lišit. V letním období má voda z vodovodního řádu přibližně 15 °C, voda ze studny asi 10 °C. V zimním období může teplota vstupní vody klesnout na pouhé 4 °C nebo i méně.

Dalším parametrem je průtok vody. Zde platí, že čím větší chcete průtok vody, tím vyšší bude muset být příkon ohřívače, aby zvládl ohřát dané množství vody na požadovanou teplotu. Ta se zpravidla pohybuje v rozmezí 38–42 °C (pozor, teploty nad 40 °C mohou zejména u dětí způsobit pocit opaření). Pokud byste zvolili nedostatečný příkon, mohlo by se stát, že když si pustíte teplou vodu z kohoutku na maximum, ohřívač nezvládne velké množství vody dostatečně ohřát a voda bude téct jen vlažná.

A jaký příkon ohřívače zvolit?

Na:

  • mytí rukou: 3,5-9 kW
  • sprchování: 9-15 kW
  • napouštění vany: 15-24 kW

Těmito příkony disponují např. tyto ohřívače Wterm: EPJ, EPV, EPPV a EPPE. Více o těchto ohřívačích si můžete přečíst tady.

I jističe hrají svou roli

Protože elektrické průtokové ohřívače je nutné připojit do elektrické sítě, je potřeba zajistit dostatečné jištění a nezapomenout přitom na to, že jističe by měly současně s ohřívačem zvládnout zapojení i dalších spotřebičů v domácnosti. Pokud nebudete mít dostatečnou kapacitu jističů, mohlo by se vám snadno stát, že ve chvíli, kdy budete například péct v elektrické troubě, vařit vodu v rychlovarné konvici, a ještě do toho spustíte ohřívač, jističe vám spadnou.

Kam se ohřívače hodí nejvíce

Elektrické průtokové ohřívače jsou určeny především pro menší spotřeby teplé vody. Hodí se všude tam, kde není potřeba mít najednou velké množství teplé vody, tedy například do menších domácností, na chaty, chalupy, do provozoven, do kanceláří, na benzinové pumpy, na toalety v ubytovacích zařízeních a podobně. K občasnému použití u jednoho umyvadla se hodí spíše beztlakové ohřívače, proto se instalují hlavně do rekreačních objektů. Tam, kde je teplá voda využívána častěji, například v domácnostech, sáhněte spíše po tlakových ohřívačích.

Průtokové ohřívače jsou nejen velmi ekonomickým řešením ohřevu teplé vody, ale jsou také velmi nenápadné a dají se instalovat prakticky kamkoli. Varianty pro horní nebo spodní umístění nabízejí možnost umístit je například do skříněk pod nebo nad umyvadly, kde nebudou překážet ani vizuálně rušit svou přítomností.

Pokud potřebujete využívat teplou vodu ve větších objemech, je vhodnější použít zásobníkové ohřívače. Jejich nevýhodou je, že pokud se voda ze zásobníku vyčerpá, musí se určitou dobu čekat na nahřátí další zásoby, což může být v některých případech nepraktické. Více o zásobníkových ohřívačích a v čem se liší od průtokových si můžete přečíst v tomto našem článku.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bydlení'
Tipy na jiné články