Chcete si dát na zeď tapetu? Vybírat lze z několika typů.

03.06. 2020 • Bydlení 1435x

Zařizujete si nové bydlení a řešíte, jak budete mít vymalované nebo vytapetované zdi? Nebo žijete v bytě s bílými zdmi a chtěli byste si je nějak vylepšit, aby nebyly tak nudné a váš domov získal zajímavější a hezčí vzhled? Tapety jsou skvělým řešením, dnes už si lze navíc vybrat hned z několika typů. O jaké druhy tapet se jedná a co patří k aktuálním trendům v této oblasti?

Základní druhy tapet

Tapety na zeď v základu rozlišujeme do čtyř hlavních kategorií. Široký výběr krásných tapet na zeď (včetně fototapet) najdete v prodejnách a showroomech společnosti Barkotex. Celou nabídku společnosti si můžete prohlédnout na stránkách zde.

Vybrat si pro svůj dům či byt můžete tapety:

  • Papírové tapety – klasické tapety, jejichž hlavní předností je příznivá cena, nevýhodou pak nižší odolnost nebo vyšší náchylnost ke zvlhnutí. Tvoří je speciální jednovrstvý nebo dvouvrstvý papír, jenž je buď potištěný, ražený nebo mačkaný. Podle jeho hmotnosti se pak papírové tapety dělí na lehké, středně těžké a těžké. Papírové tapety můžete použít jak v domácnostech, tak komerčních interiérech. Jejich lepení je poměrně složité.
  • Vinylové tapety – oproti papírovým jsou mnohem odolnější, jsou totiž vyrobeny z PVC. Díky tomu jsou odolné vůči vlhkosti a hodí se tak třeba i do kuchyně, koupelny nebo WC. Vysoká odolnost z nich dělá také dobrou volbu i pro různé komerční prostory. Instalace je náročná, ale pokud máte už s lepením tapet zkušenosti, měli byste to zvládnout.
  • Vliesové tapety – vyrábějí se z netkané textilie z lisovaných, buničitých a umělých vláken. Jejich pořizovací cena je trochu vyšší, tyto tapety jsou ale hodně odolné, omyvatelné, prodyšné a nehořlavé. Výhodou je také možnost jejich instalace na nejrůznější typy povrchů (zeď, beton, dřevotříska, dokonce i povrch s prasklinami v podkladu). Snadno se nalepují i sundávají.
  • Textilní tapety – nejluxusnější druh tapet pro náročné zákazníky. Tapety jsou zhotoveny z podkladu (papírový nebo vliesový), na němž je vrstva, kterou tvoří nitě, plsť, šňůrky nebo lýko, horní vrstvu pak může ještě tvořit vinylový nátěr. Tyto tapety jsou nejen nádherné, ale mají i perfektní tepelné a zvukově izolační schopnosti, výhodou je i jejich tvarová stálost. Jejich lepení nechte na odbornících.

Fototapety – luxusní řešení, které nadchne svojí krásou

Chcete pro svůj domov něco speciálního, co nemá jen tak každý? Zkuste se podívat na nabídku fototapet – jsou mimořádně krásné a dělají se jak v provedení, které ocení zejména děti, tak i v klasických motivech, určených především pro dospělé.

Fototapety rozlišujeme na dvě skupiny – papírové a vliesové. Papírové fototapety mají výhodu zejména ve své nízké ceně, nejsou ale omyvatelné a nemají tak vysokou odolnost. Oproti tomu vliesové fototapety jsou sice trochu dražší, jsou ale mnohem odolnější, pevnější, jsou omyvatelné, a i jejich nalepení na zeď je jednodušší. Doporučujeme zejména fototapety od německé společnosti KOMAR, která v tomto oboru patří mezi světovou špičku.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím :-)
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Bydlení'
Tipy na jiné články